Снимка: iStock
През 2021 г. се случиха някои от най-запомнящите се възходи на фондовия пазар през последните две десетилетия. От март 2020 г. насам виждаме увеличение на индекса S&P 500 с повече от 110%. Въпреки това, 2022 г. донесе нервност на по-широките пазари, като се започне от технологичните акции. Сега инвеститорите се чудят кои имена могат да станат новите акции на бичи пазара през новата година, коемнтира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
JP Morgan Chase (NYSE:JPM) наскоро посъветва клиентите да „останат оптимистични – положителните катализатори все още не са изчерпани“. Инвестиционната банка отбеляза, че потенциалните рискове, включително агресивните движения на централните банки, несигурността относно китайската икономика или по-нататъшните варианти на коронавируса, потенциално вече са взети предвид при текущите оценки на акциите.
Междувременно стратезите на Goldman Sachs (NYSE:GS) и Credit Suisse (NYSE:CS) също виждат по-нататъшно увеличение на американските акции.
С тази информация, тук са седем бичи акции, които могат да бъдат закупени и значително да увеличат портфейлите на инвеститорите през 2022 г:
American Tower (AMT)
52-седмичен диапазон: 197.50 – 303.72 долара
Дивидентна доходност: 2.23%
Инвестиционният тръст за недвижими имоти (REIT) American Tower притежава повече от 200 000 клетъчни кули по целия свят, отдавайки пространство под наем на фирми за безжични телекомуникации. REIT-ът също така управлява 25 центъра за данни на осем американски пазара след неотдавнашното придобиване на CoreSite Realty за 10 милиарда долара.
Компанията публикува резултатите за третото тримесечие на 2021 г. в края на октомври. Общите приходи са се увеличили с 22% в сравнение със същия период на миналата година и възлизат на 2.5 милиарда долара. Нетната печалба е била 726 милиона долара, или 1.58 долара на разредена акция, в сравнение с 463 милиона долара, или 1.04 долара на разредена акция, година по-рано. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха този период на 3.7 милиарда долара.
Коментирайки резултатите, главният изпълнителен директор Том Бартлет отбеляза: „Видяхме силни тенденции в търсенето в нашия глобален бизнес през третото тримесечие, […] генерирайки двуцифрен ръст както на AFFO на акция, така и на нашия дивидент на обикновени акции“.
Уолстрийт е съгласен, че American Tower трябва да се възползва от инфраструктурния законопроект на президента Джо Байдън, който включва значителни инвестиции в широколентов достъп и телекомуникации. Този законопроект предоставя 65 милиарда долара за увеличаване на широколентовия достъп в щата.
Нещо повече, въвеждането на 5G предлага още един мощен попътен вятър, който трябва да стимулира инвестициите в безжична инфраструктура през следващите години. Ще трябва да се изградят още много клетъчни кули, за да се осигури национално 5G покритие.
AMT се движи на цена от 250 долара, което е със 17% повече от миналата година. Предвид дългосрочните перспективи за растеж, цената на AMT може да изглежда разумна за инвеститорите, ориентирани към растежа. Акциите обаче не изглеждат непременно евтини при прогнозна печалба от 47.6 пъти и текущи продажби от 13.6 пъти.
Прогнозата за средната цена на акциите на American Tower за 12 месеца съставлява 304.50 долара. Потенциалните инвеститори биха могли да разгледат спада до 240 долара като по-добра входна точка, коментира Гегел.
BlackRock (BLK)
52-седмичен диапазон: 670.28 – 973.16 долара
Дивидентна доходност: 2%
BlackRock Investment Management Group предлага широка гама от финансови услуги. Групата е най-големият мениджър на активи в света, с общи активи под управление от около 10 трилиона долара.
На 14 януари BlackRock публикува финансовите отчети за 4-то тримесечие на 2021 г. Приходите са се увеличили с 14% на годишна база до 5.1 трилиона долара благодарение на увеличения органичен растеж, рекордните такси за производителност и продължаващия ръст на приходите от технологични услуги. Нетната печалба възлиза на 1.64 милиарда долара, или 10.63 долара на разредена акция, в сравнение с 1.55 милиарда долара, или 10.02 долара на разредена акция, година по-рано.
Коментирайки тези показатели, главният изпълнителен директор Лорънс Д. Финк отбеляза: „BlackRock показа най-силния органичен растеж в историята си, въпреки че управляваните ни активи достигнаха нови висоти. Генерирахме 540
милиарда долара нетни входящи потоци през 2021 г., включително водещи в индустрията 267 милиарда долара активни нетни потоци“.
BlackRock може да види нарастващо търсене на своето водещо в индустрията семейство на борсово търгувани фондове (ETF) iShares през 2022 г. Всъщност платформата iShares ETF остава ключов фактор за растежа през 2021 г. Анализаторите отбелязват, че по-големите ѝ фондове трябва да помогнат на Blackrock да постигне по-нататъшен напредък в процъфтяващия пазар на ETF.
BLK акциите в момента се движат около 850 долара, което е с 14% повече от последните 12 месеца. Акциите се търгуват с прогнозна печалба от 21.7 пъти и счетоводна стойност от 3.8 пъти. Прогнозата за средната цена на акциите на BlackRock за 12 месеца съставлява 1031 долара.
Cisco Systems (CSCO)
52-седмичен диапазон: 44.15 – 64.28 долара
Дивидентна доходност: 2.51%
Технологичният гигант Cisco Systems предоставя корпоративни мрежови решения, насочени към хардуерни и софтуерни продукти за превключване на мрежи, центровете за обработка на данни, изпращане, както и безжично оборудване.
Cisco обяви цифрите за 1-то тримесечие фискалната 2022 година на 17 ноември. Приходите са нараснали с 8% на годишна база до 12.9 милиарда долара. Нетната печалба възлиза на 3.5 милиарда долара, или 82 цента на акция, в сравнение с 3.2 милиарда долара, или 76 цента на акция, през предходното тримесечие. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха този период на 23.3 милиарда долара.
След обобщаване на резултатите финансов директор Скот Херрен коментира: „Останалите задължения за изпълнение и годишните периодични приходи нараснаха с 10% през годината, като ръстът на ARR на продукта от 21% осигурява повече предсказуемост и видимост за нашия дългосрочен растеж“.
Дългосрочният растеж на Cisco вероятно ще зависи от разширяването на редовните ѝ софтуерни абонаменти. Понастоящем софтуерът, включително услугата за сътрудничество WebEx и услугата за киберсигурност, представлява около една трета от приходите. Ръководството прогнозира увеличение на приходите с кумулативен годишен темп на растеж (CAGR) от 5% до 7% между 2021 и 2025 фискална година.
CSCO акциите се движат около 62 долара, което е с 36% повече от последните 12 месеца. Книжата се търгуват с прогнозна печалба от 17.2 пъти и 4.9 пъти продажната цена. Прогнозата за средната цена на акциите на Cisco Systems за 12 месеца съставлява 63.55 долара. Потенциалният спад до 60 долара би подобрил границата на безопасност, коментира Гегел.
Citigroup (C)
52-седмичен диапазон: 57.40 – 80.29 долара
Дивидентна доходност: 3.05%
Citigroup е една от най-големите банки в САЩ по размер на активите. Нейните глобални услуги се простират до потребителско банкиране и кредитиране, корпоративно и инвестиционно банкиране, посредничество на ценни книжа и управление на състоянието. Ръководството сега иска да увеличи рентабилността, като се съсредоточи върху институционални предприятия с по-високи маржове.
Финансовият гигант обяви планове за излизане от своите операции за потребителско банкиране на редица по-малко печеливши глобални пазари. Според S&P Global (NYSE:SPGI) банката може да освободи около 7 милиарда долара капитал, включително 2 милиарда долара от излизането на Южна Корея.
Citibank публикува резултатите за четвъртото тримесечие на 2021 г. на 14 януари. Приходите възлизат на 17 милиарда долара, нараствайки с 1% на годишна база. Премахването на банковия бизнес в Азия обаче доведе до увеличение на оперативните разходи с 18% на годишна база. В резултат на това нетната печалба падна с 26% на годишна база до 3.2 милиарда долара, или 1.46 долара на разредена акция, в сравнение с 4.3 милиарда долара, или 1.92 долара на разредена акция, през предходното тримесечие.
„Имахме приличен край на 2021 г., като увеличихме нетната печалба за годината до 22 милиарда долара в много по-добра кредитна среда от предходната година“, отбеляза главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър. „Продължаваме да постигаме стабилен напредък в изпълнението на нашата стратегия, както беше демонстрирано последно от подписването на споразумение за продажба на четири потребителски бизнеса в Азия“.
Акциите на Citigroup в момента се движат около 65 долара, което е с 3% по-малко от миналата година. Въпреки ръста от 11% от началото на годината, акциите имат по-ниска оценка при 7.6 пъти прогнознта печалба и по-малко от 0.7 пъти счетоводната стойност. Прогнозата за средната цена на акциите на Citigroup за 12 месеца е 76 долара. Заинтересованите инвеститори биха могли да обмислят закупуването на акции на тези нива, коментира Гегел.
Invesco NASDAQ Next Gen 100 ETF (QQQJ)
52-седмичен диапазон: 29.88 – 36.24 долара
Дивидентна доходност: 0.28%
Коефициент на разходите: 0.15% годишно
Следващото име е ETF, а именно Invesco NASDAQ Next Gen 100 ETF. Той инвестира в 101-ото до 200-ото най-големи нефинансови имена на борсата NASDAQ. Следователно ETF-ът е по-фокусиран върху акциите с ръст на средната капитализация.
QQQJ, който започна да се търгува през октомври 2020 г., има 106 холдинга. 10-те най-големи компании представляват около 16% от нетните активи в размер на 1.15 милиарда долара. От гледна точка на разпределение на сектора информационните технологии са водещи във фонда с 35.74%, след тях са здравеопазванто (21.33%), комуникационните услуги (14.04%), потребителските услуги (12.24%) и промишлеността (10.69%).
Сред водещите холдинги в списъка са товарните превозни средства Old Dominion Freight Line (NASDAQ:ODFL); биофармацевтичният гигант AstraZeneca (NASDAQ:AZN); платформата за дигитална реклама Trade Desk (NASDAQ:TTD); CoStar Group (NASDAQ:CSGP), която предоставя анализи и онлайн пазари за сектора на търговските недвижими имоти; и производителят на чипове ON Semiconductor (NASDAQ:ON).
QQQJ достигна рекордно високо ниво през ноември 2021 г. Но оттогава фондът е намалял с почти 15%. ETF-ът е намалял с 4% през последните 12 месеца.
Прогнозните съотношения цена-печалба (P/E) и цена-счетоводна стойност (P/B) са 32.67 и 5.95 пъти, съответно. Предвид неотдавнашното намаляване на цените, заинтересованите инвеститори биха могли да обмислят закупуването на тези нива, отбелязва анализаторката.
iShares Core High Dividend ETF (HDV)
52-седмичен диапазон: 86.38 – 103.74 долара
Дивидентна доходност: 3.39%
Коефициент на разходите: 0.08% годишно
Следващият фонд, iShares Core High Dividend ETF, осигурява достъп до признати американски акции, които генерират високи дивиденти. Управляваните активи са се увеличили до 7.8 милиарда долара от създаването си през март 2021 г.
HDV притежава 75 активи и проследява доходността на индекса Morningstar Dividend Yield Focus. По отношение на разбивката на експозицията, здравеопазването има най-високо тегло с 24.58%, следвано от енергията (18.47%) и основните потребителски стоки (18.31%).
Exxon Mobil (NYSE:XOM), Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), Chevron (NYSE: CVX) и Verizon Communications (NYSE:VZ) са сред водещите компании в HDV. Този ETF е най-тежкият фонд, тъй като водещите десет холдинга представляват около 55% от фонда. По този начин промените в тези заглавия могат лесно да повлияят на цената на фонда, особено в краткосрочен план.
През последните 12 месеца HDV е нараснал с повече от 15% и е достигнал рекордно високо ниво на 13 януари. В момента цената е около 102.6 долара. Коефициентите P/E и P/B са съответно 21 и 3.2 пъти.
ETF-ът може да види по-нататъшен приток на средства през 2022 г., тъй като инвеститорите виждат дивидентите като защита срещу нарастващата инфлация. Потенциалният спад под долара 100 може да подобри границата на безопасност, коментира Гегел.
Micron Technology (MU)
52-седмичен диапазон: 65.67 – 98.45 долара
Дивидентна доходност: 0.41%
Чип гигантът Micron разработва системи за памет и съхранение на данни. Компанията продава високопроизводителни чипове с памет DRAM и NAND, използвани в различни приложения, включително компютри, смартфони, автомобилни приложения, центрове за данни и други изчислителни устройства. Компанията се възползва от растежа на изкуствения интелект (AI), 5G, Интернет на нещата (IoT), както и въвеждането на електрически автомобили (EV).
Micron публикува резултатите за 1-то тримесечие за фискалната 2022 година в края на декември. Приходите са се увеличили с 33% на годишна база до 7.69 милиарда долара. Улицата се радваше да види, че приходите от сегмента на центровете за данни са се увеличили със 70%.
Нетната печалба възлиза на 2.47 милиарда долара, или 2.16 долара на разредена акция, в сравнение с 897 милиона долара, или 78 цента на разредена акция, през предходното тримесечие. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха отчетния период на 11.48 милиарда долара.
След съобщението главният изпълнителен директор Санджай Мехротра отбеляза: „Micron постигна солидни фискални резултати за първото тримесечие... Сега изпращаме нашите водещи в индустрията DRAM и NAND технологии на основните крайни пазари и доставихме нови решения за центрове за данни, клиенти, мобилни устройства, графики и автомобилни клиенти“.
Ръководството очаква приходите за второто тримесечие да се увеличат с 20% на годишна база до 7.5 милиарда долара, а печалбата на акция (EPS) да достигне 1.95 долара, почти двойно повече от EPS от предходната година от 98 цента.
MU акциите струват около 86 долара, което е с 20% повече от миналата година. Това изглежда като изгодна сделка с атрактивни коефициенти, кратни на само 9.3 пъти авансовата печалба и 3.5 пъти продажната цена. Прогнозата за средната цена на акциите на Micron Technology за 12 месеца съставлява 112 долара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Ще има ли по-голяма волатилност на пазарите през 2022 година?
Palantir Technologies е покупка на слабост, дори ако текущият спад продължи
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.01% |
USDJPY | 154.48 | ▲0.22% |
GBPUSD | 1.26 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.03% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.31% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 676.90 | ▲0.18% |
S&P 500 | 6 014.58 | ▲0.10% |
Nasdaq 100 | 20 955.90 | ▲0.09% |
DAX 30 | 19 382.40 | ▼0.10% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 139.90 | ▲0.09% |
Ethereum | 3 483.30 | ▲3.49% |
Ripple | 1.48 | ▲3.13% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.17 | ▼0.17% |
Петрол - брент | 74.58 | ▲0.05% |
Злато | 2 682.93 | ▼1.36% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.90 | ▼1.55% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.86 | ▼0.18% |
Germany Bund 10 Year | 134.57 | ▲0.02% |
UK Long Gilt Future | 94.60 | ▲0.10% |