Снимка: iStock
Сигурните акции са това, което Уолстрийт търси през февруари. Бичият пазар през 2021 г. изглежда остана далеч назад, тъй като индексите S&P 500 и Nasdaq 100 са намалели с 8.6% и 14.3% от началото на годината. Неспокойните пазарни настроения произтичат предимно от очакваното повишаване на лихвените проценти, буйната инфлация, варианта на омикрон, проблеми с веригата за доставки и скорошната потенциална военна ескалация в Източна Европа, коментира анализатор от InvestorPlace.
Скорошно изследване, ръководено от Кембъл Р. Харви от Училището по бизнес „Фукуа“ към университета „Дюк“, ни напомня: „Типичният инвестиционен портфейл е силно концентриран в акции, което прави инвеститорите уязвими към големи усвоявания… Всяка криза е различна… Следователно диверсификацията в редица обещаващи защитните стратегии може да са най-разумни“.
Междувременно инвеститорите изглежда се подготвят за мечи пазар, който обикновено се случва, когато продажбата на пазара доведе до спад на цените с 20% или повече. Така че все още не сме на мечи пазар, що се отнася до основните индекси, отбелязва анализаторът. Но все пак е добра идея да се търсят безопасни акции, които са склонни да се представят добре, независимо дали по-широкият пазар работи.
Историята разказва, че сигурните акции работят в устойчиви сектори със стабилни печалби. Такива индустрии обикновено включват стоки от първа необходимост, здравеопазване, транспорт от първа необходимост, комунални услуги и специфични стоки. Вероятно ще навлезем в период на отвращение към риска. По този начин инвеститорите вероятно ще преминат към класове активи или сектори, които считат за отбранителни или безопасни.
AstraZeneca (AZN)
52-седмичен диапазон: 46.48 – 64.21
Дивидентна доходност: 2.4%
Първата отбранителна акция в списъка, а именно AstraZeneca, идва от другия край на Европа, т.е. от Обединеното кралство. Известната биофармацевтична група разработва лекарства в различни терапевтични области, включително рак, диабет, стомашно-чревен тракт и имунология.
На 10 февруари AstraZeneca обяви резултатите си за Q4 2021. Общите приходи скочиха с 62% на годишна база до 12 милиарда долара. Основната печалба от 1.67 долара на акция е нараснала с 56% през годината. Поради придобиването на Alexion, нетната загуба на база GAAP възлезе на 346 милиона долара, или 22 цента загуба на разредена акция, в сравнение с нетна печалба от 1 милиард долара през предходното тримесечие. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха тримесечието на 6.33 милиарда долара.
„AstraZeneca продължи по силната си траектория на растеж през 2021 г., с водеща в индустрията производителност на научноизследователска и развойна дейност, пет от нашите лекарства, които прекрачиха нови прагове на хит-продукти, и придобиването и интегрирането на Alexion“, отбеляза главният изпълнителен директор Паскал Сорио, позовавайки се на продукти, които генерират над 1 милиард долара на година в приходи.
Ръстът на продажбите беше подпомогнат отчасти от ваксината срещу Covid-19 на фармацевтичната група, която се използва широко във Великобритания и много други страни. Между новите лекарства в отделите по онкология и сърдечно-съдови, бъбречни и метаболитни (CVRM), включително лекарството за рак на белия дроб Tagrisso, AstraZeneca разполага с широка гама от кандидат-лекарства, включително 175 проекта на различни етапи.
През 2022 г. ръководството очаква новите лекарства да компенсират повече от очакваното намаляване на ефективността на лечението с Covid-19. В процентно изражение се очаква общият доход и основната печалба да се увеличат съответно до по-големите тийнейджъри и хората в двадесетте си години.
AZN акциите се движат около 60 долара, което е увеличение с 20% спрямо предходната година и 4.5% спрямо годината до момента. Книжата на компанията се търгуват с прогноза печалба от 18.3 пъти и 4.6 пъти по-ниско крайните продажби. Прогнозата за средната цена за акциите на AstraZeneca за 12 месеца съставлява 68.02 долара.
Chipotle Mexican Grill (CMG)
52-седмичен диапазон: 1256.27 – 1958.55
Базираната в Нюпорт Бийч, Калифорния, Chipotle Mexican Grill се превърна в най-голямата верига ресторанти за бързо хранене в САЩ с приблизително 3000 магазина в края на 2021 г.
На 8 февруари Chipotle отчете резултатите си за Q4 2021. Приходите са нараснали с 22% през годината до 2 милиарда долара, подпомогнати от откриването на нови обекти и 15% увеличение на сравнимите продажби на ресторанти. Коригираният нетен доход нарасна с 60% през годината до 159 милиона долара, или 5.58 долара на разредена акция. Паричните средства и техните еквиваленти приключиха този период на 815 милиарда долара.
Инвеститорите отбелязаха, че ресторантският гигант демонстрира значителна ценова сила, компенсирайки повишаването на цените на храните и труда с повишаване на цените в менюто. В резултат на това, въпреки рязкото нарастване на разходите, оперативният марж на ресторантьорско и фирмено ниво се увеличи съответно до 20.2% и 8.1%.
Близо 42% от приходите идват от онлайн канали. Тъй като приблизително две трети от клиентите все още вечерят изолирано, ръководството вижда значителни възможности за растеж в дигиталната сфера.
Освен това дългосрочната стратегия на компанията предвижда повече от 7000 ресторанта само в Северна Америка. Chipotle планира да разшири ресторантската си база с 8% до 10% годишно, като отвори до 250 ресторанта през 2022 г.
CMG акциите в момента се оценяват на около 1458 долара, което е със 17% по-ниско от началото на годината. И все пак, въпреки скорошния спад, акциите са на богатата страна, търгувайки се 46.3 пъти прогнозната печалба и 5.8 пъти по-ниско крайните продажби. Прогнозата за средната цена за акциите на Chipotle за 12 месеца е 1903 долара.
Enphase Energy (ENPH)
52-седмичен диапазон: 108.88 – 282.46
Базирана във Фремонт, Калифорния, Enphase Energy има доходоносна ниша на жилищния пазар на слънчева енергия. Групата предлага решения за управление на енергията в дома, които интегрират решения за генериране на слънчева енергия, съхранение на енергия и мониторинг на една платформа.
Enphase публикува резултатите си за Q4 2021 на 8 февруари. Приходите достигнаха рекордните 413 милиона долара, което е увеличение с 56% през годината. Нетният доход нарасна с 44% през годината до 103 милиона долара, или 73 цента на разредена акция, в сравнение със 71 милиона долара, или 51 цента на разредена акция преди година. Паричните средства и търгуемите ценни книжа завършиха тримесечието на 1 милиард долара.
Компанията започна да доставя своите IQ8 микроинвертори, които могат да създадат микрорешетка дори по време на прекъсване на електрозахранването. Докато микроинверторите продължават да печелят пазарен дял, доставките на IQ батерии са нараснали с 53% спрямо предходното тримесечие. Освен това придобиването на ClipperCreek добави услуги за зареждане на електрически превозни средства (EV) към диверсифицираното си портфолио от продукти за управление на енергията в дома.
Ръководството прогнозира приходи за първото тримесечие от 420 милиона долара до 440 милиона долара. Анализаторите отбелязват, че това ще бъде стабилен последователен растеж, като се има предвид, че Q1 обикновено е бавно тримесечие в жилищното соларно пространство.
ENPH акциите са намалели с около 50% от най-високото им ниво през ноември и в момента се движат около 30 долара, което е спад с 28% до момента. Книжата на компанията се търгуват с 50 пъти прогнозната печалба и 14.5 пъти по-ниско крайните продажби. Прогнозата за средната цена за акциите на Enphase за 12 месеца съставлява 220 долара.
Equinor (EQNR)
52-седмичен диапазон: 18.45 – 32.17
Дивидентна доходност: 2.08%
Норвежката Equinor е известна нефтена и газова компания, чиято дейност е съсредоточена върху шелфа на Северно море. Правителството запазва 67% от акциите на компанията. Петролната компания също инвестира в офшорни вятърни и слънчеви електроцентрали.
Equinor обяви резултатите си за Q4 2021 на 9 февруари. Приходите са се увеличили със 178% през годината до 32.6 милиарда долара. Нетният доход е 3.37 милиарда долара, или 1.04 долара на разредена акция, в сравнение с нетна загуба от 2.41 милиарда долара през предходното тримесечие. Свободният паричен поток нарасна до 8.578 милиарда долара през тримесечието, което е увеличение от 529% на годишна база.
По отношение на показателите главният изпълнителен директор Андерс Опедал заяви: „Ние улавяме стойност от високите цени за газ и течности с отлична производителност и повишено производство. Това доведе до много високи коригирани печалби след данъци за тримесечието и за цялата година“.
Офшорните операции на Equinor в Северно море могат да се похвалят с едни от най-ниските цени в индустрията. Компанията доставя 2.158 милиона барела петролен еквивалент на ден, което е с 5.6% повече в сравнение със същия период на миналата година. В допълнение към повишаването на цените на суровия петрол, спирането на атомните електроцентрали, намаляването на вноса от Русия и студените зими също допринесоха за повишаването на цените на природния газ в Европа.
EQNR акциите се търгуват на цена от около 31 долара, което е почти 71% повече от миналата година. Акциите все още имат умерена оценка от 10.9 пъти прогнозната печалба и 1.43 пъти крайните продажби. Прогнозата за средната цена за акциите на Equinor за 12 месеца е 36 долара.
Invesco High Yield Equity Dividend Achievers ETF (PEY)
52-седмичен диапазон: 18.63 – 22.07
Дивидентна доходност: 3.94%
Съотношение на разходите: 0.53% годишно
Следващото име в списъка е борсово търгуван фонд (ETF), а именно Invesco High Yield Equity Dividend Achievers ETF. Той предлага експозиция към акции, избрани главно въз основа на тяхната дивидентна доходност и последователен растеж на дивидентите.
PEY, който започна да търгува през декември 2004 г., притежава 51 холдинга. Топ 10-те компании представляват около една трета от нетните активи от 1.05 милиарда долара. По отношение на подсекторната разбивка начело са комуналните услуги (22.95%), следвани от финансите (22.52%), потребителските стоки (19.76%), енергията (11.23%) и комуникационните услуги (7.75%).
Сред лидерите са тютюневите гиганти Altria (NYSE:MO) и Philip Morris International (NYSE:PM), телекомуникационният великан AT&T (NYSE:T), нефтопреработвателният дистрибутор на транспортни горива Valero Energy (NYSE:VLO), петролната компания Exxon (NYSE:XOM) и доставчикът на тютюн Universal (NYSE:UVV).
Фондът върна 10% през последната година, достигайки рекордно високо ниво на 18 януари. Тази година PEY е намалял с 1%. Съотношението цена-печалба (P/E) и цена-счетоводна стойност (P/B) са 13.7 пъти и 1.6 пъти съответно. Заинтересованите инвеститори биха могли да изчакат спад, за да отворят дълга позиция, коментира анализаторът.
Microsoft (MSFT)
52-седмичен диапазон: 224.26 – 349.67
Дивидентна доходност: 0.86%
Технологичният гигант Microsoft публикува резултатите си за второто тримесечие на фискалната 2022 година на 25 януари. Приходите са нараснали с 20% през годината до 51.7 милиарда долара. Нетният доход се е увеличил с 21% на годишна база до 18.8 милиарда долара, или 2.48 долара на разредена акция, в сравнение с 15.5 милиарда долара през предходната година. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха тримесечието на 20.6 милиарда долара.
Въпреки пазарната си капитализация от 2.2 трилиона долара, Microsoft все още расте с бързи темпове. Сегментът на интелигентните облаци отбеляза ръст от 26% на годишна база. Платформата за облачна инфраструктура Azure нарасна с 46%. Приходите в сегментите на търсачките LinkedIn и Bing, насочени към рекламата, също нараснаха съответно с 37% и 32%.
Наскоро Microsoft предизвика фурор сред заглавията, като обяви планове за придобиване на разработчика на игри Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI) за 68.7 милиарда долара. Това придобиване може да стимулира растежа на игралния бизнес, като същевременно поставя основата за стремежите на Microsoft към метавселената.
Предвид бързия растеж на облачните изчисления, изкуствения интелект (AI) и игрите, MSFT акциите вероятно ще останат стабилни на мечия пазар. В момента те се движат около 285 долара, което е с 22% повече от последните 12 месеца. Книжата на компанията се търгуват с прогнозна печалба от 31.5 пъти и 11.8 пъти по-ниско крайните продажби. Прогнозата за средната цена за MSFT акциите за 12 месеца съставлява 370 долара.
Store Capital (STOR)
52-седмичен диапазон: 29.52 – 37.13 долара
Дивидентна доходност: 5.05%
Базиран в Скотсдейл, Аризона, Store Capital е инвестиционен тръст за недвижими имоти (REIT), специализиран в имоти с един наемател в САЩ. Компанията притежава приблизително 2800 имота, които отдава под наем на фирми с един наемател.
На 4 ноември Store Capital публикува резултатите си за Q3 2021. Приходите са се увеличили с 14% през годината до 199 милиона долара. Нетният доход е 75.9 милиона долара, или 28 цента на разредена акция, в сравнение с 54.6 милиона долара, или 21 цента на разредена акция година по-рано.
Благодарение на диверсифицираното си портфолио от недвижими имоти, REIT-ът може да се похвали със солиден и стабилен органичен доход. Портфолиото от недвижими имоти има заетост от 99.4%, като повече от две трети от наемателите се считат за инвестиционни или по-високи. Средната продължителност на наема е 13.5 години – достатъчно, за да оцелее настоящата нестабилност.
STOR акциите се движат около 30 долара, което е спад с 12% на годишна база. Дивидентът в момента носи сочна доходност от 5.1%. Неотдавнашният спад може да показва възможността за влизане в STOR акциите. Акциите се търгуват с прогнозна печалба от 38.3 пъти и 10.9 пъти по-ниско крайните продажби. Прогнозата за средната цена за акциите на Store за 12 месеца е 37 долара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Инвеститорите залагат за голяма волатилност при акциите на Alibaba след резултатите
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▲0.27% |
USDJPY | 155.93 | ▼0.36% |
GBPUSD | 1.27 | ▲0.14% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.29% |
USDCAD | 1.41 | ▼0.04% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 703.00 | ▼0.36% |
S&P 500 | 5 945.78 | ▼0.37% |
Nasdaq 100 | 20 857.20 | ▼0.45% |
DAX 30 | 19 213.80 | ▼0.34% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 88 319.50 | ▲1.19% |
Ethereum | 3 067.92 | ▲0.28% |
Ripple | 0.80 | ▲3.30% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 67.49 | ▼1.34% |
Петрол - брент | 71.52 | ▼1.22% |
Злато | 2 562.74 | ▼0.15% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 532.38 | ▲0.26% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.36 | ▲0.08% |
Germany Bund 10 Year | 132.17 | ▲0.06% |
UK Long Gilt Future | 93.78 | ▲0.62% |