Китай запази съпротивата си срещу слабостта на юана, като заложи по-силен от очакваното валутен фиксинг за седми пореден ден, което предизвика спекулации за възможна корекция на механизма за предотвратяване на по-нататъшно обезценяване на юана, пише "Блумбърг".
Китайската народна банка определи фикса на 6,8821 за долар, 103 пипса по-силно от средната оценка в проучване на "Блумбърг" сред анализатори. Въпреки че ходът беше по-мек от този във вторник, когато фиксингът беше вторият най-силен в историята, той изненада търговците. Това е така, защото борсовият юан в сряда затвори близо до фиксинга на PBOC, което показва по-малка нужда от намеса.
Някои анализатори казват, че силният фиксинг в четвъртък може да е резултат от дискреционната корекция на PBOC на нейната формула за фиксиране, известна като контрацикличен фактор (CCF). Мярката беше въведена през 2017 г., за да включва политическо предпочитание за управление на юана и официално отменена през октомври 2020 г. Най-малко две китайски банки промениха своите модели, за да се облегнат на слабостта на юана миналата седмица, според хора, запознати с въпроса.
„Чувствам, че PBOC вече прилага CCF към своя фиксинг, но не го обявява официално, тъй като може да не иска такава политика за управление на чуждестранната валута да бъде открито призната преди конгреса на партията", каза Кийонг Сеонг, водещ азиатски макро стратег в Societe Generale SA в Хонконг. Целта на CCF е да спре стадното движение и да насочи очакванията на пазара за юана към по-управляван път на обезценяване, каза той.
Неотдавнашният период на слабост на юана, предизвикан от неочакваното намаление на лихвените проценти от PBOC миналия месец, се влоши след ястребовите коментари от страна на Федералния резерв и залозите за по-големи увеличения на лихвените проценти от Европейската централна банка. Банки, включително Goldman Sachs Group Inc., сега прогнозират спад на юана до 7 за долар, последно ниво, наблюдавано през юли 2020 г.