Снимка: iStock
Дългоочакваното отчитане на инфлацията и последното политическо решение на Федералния резерв за годината ще послужат като акценти през това, което би трябвало да бъде последната седмица на основните икономически новини през 2022 г.
Във вторник внимателно наблюдаваният индекс на потребителските цени (CPI) за ноември може да предскаже колко по-високи могат да бъдат нивата на лихвите през следващата година.
А в сряда следобед последното решение на Фед за паричната политика почти сигурно ще доведе до седмото и последно увеличение на лихвените проценти за 2022 г.
Правителственият доклад за продажбите на дребно, публикуван в четвъртък сутринта, ще допълни една успешна седмица на Уолстрийт.
Всичко това идва, докато инвеститорите се надяват да се възстановят, след като S&P 500 и Dow претърпяха най-лошите си седмични спадове от края на септември.
Икономистите прогнозират ръст на CPI с 0,3% миналия месец, незначително забавяне от увеличението от 0,4%, наблюдавано през октомври, показват оценки, събрани от Bloomberg. На годишна база индексът на потребителските цени вероятно се е повишил със 7,3% през ноември, което е по-малко от предходното отчитане на годишна база от 7,7%.
Основният индекс на потребителските цени, който премахва променливите хранителни и енергийни компоненти в доклада и се следи внимателно от Фед, се очаква да се е повишил с 6,1% спрямо същия месец на миналата година, малко по-малко от 6,3%, наблюдавани през октомври.
Въпреки че се очаква продължаващ низходящ тренд на инфлацията благодарение на падащите цени на енергията, стратезите от Bank of America подчертават проблема с инфлацията за политиците и икономиката остава „под натиск“, като потенциалният спад на основните цени може би е само резултат от ваканционните отстъпки и спад в цените на употребяваните автомобили. Междувременно се очаква инфлацията в подслоните да остане стабилна.
„Очакваме основните услуги, с изключение на инфлацията на подслоните, която е неразривно свързана със заплатите и пазара на труда, да останат високи“, каза икономическият екип на Bank of America, ръководен от Майкъл Гапен.
В сряда членовете на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) са готови да вдигнат лихвените проценти с 50 базисни пункта, което е забавяне от увеличенията от 0,75%, направени през последните четири срещи.
Не се очаква по-леките от очакваното данни за инфлацията да възпрат официалните лица да повишат своя референтен лихвен процент с прогнозираните 0,50% в края на срещата. FOMC ще обяви последното си политическо решение в 14:00 ч. ET в сряда, както и публикуване на актуализирани икономически прогнози, като председателят на Фед Джером Пауъл е планирал да проведе пресконференция, започваща в 14:30 ч. ЕТ.
Очаква се Пауъл да продължи да се противопоставя на разказа за „въртежа“ – или мнението на инвеститорите, че Фед може да спре да затяга финансовите условия по-рано, отколкото се подразбира от неговите прогнози. Но една положителна изненада (да се чете: по-ниска) на фронта на инфлацията може да събуди оптимизъм около промяна в политиката, която може да надделее над всякакви ястребови съобщения от Пауъл.
„Фед е свикнал да държи централно място, но съобщението за политиката в сряда може да се окаже засенчено от данните за индекса на потребителските цени за ноември“, каза в бележка главният икономист на Capital Economics за Северна Америка Пол Ашуърт. „Ако сме прави и основните цени се повишиха с още по-приглушени 0,3% на месечна база миналия месец, тогава може да няма значение колко ястребови са прогнозите за новите лихвени проценти на Фед, пазарите ще ги игнорират.“
Председателят на Федералния резерв Пауъл сигнализира в реч миналия месец в института Брукингс във Вашингтон, че забавянето на увеличенията на лихвените проценти може да е неизбежно, цитирайки забавените въздействия на паричната политика. Но инфлацията на заплатите от непрекъснато силен пазар на труда продължава да представлява проблем за служителите на Фед.
Докладът за работните места през ноември показа увеличение на заетостта с 263 000, което доведе средната стойност за три месеца до стабилните 272 000 и преразгледа умереността на средните почасови доходи. Коефициентът на участие в работната сила спадна до 62,1%, което предполага, че остават значителни свободни работни места.
„Всичко това ни подсказва, че председателят Пауъл ще се облегне на ястреб на пресконференцията си, като се противопоставя на облекчаването на финансовите условия и напомня на инвеститорите, че по-бавните темпове на повишения не означават по-ниска терминална лихва“, каза Bank of America в своя доклад.
Основната прогноза на BofA предвижда процентът на федералните фондове да достигне връх в целевия диапазон от 5%-5,25% в средата на 2023 г., но Гапен, главният икономист на банката, каза в скорошен разговор с репортери, че може да достигне до 6%, като се има предвид продължаващата инерция на пазара на труда. Процентът на фондовете на Фед в момента е в диапазона от 3,75%-4%.
„Единственият начин инфлацията да се върне към целта на устойчива основа е да се забави пазарът на труда.“ отбелязват стратезите в BofA.
След като Фед и драмата с инфлацията отминат, Министерството на търговията ще публикува своя месечен отчет за продажбите на дребно за ноември в четвъртък. Икономистите очакват основните продажби да паднат с 0,2% през месеца, след като се повишиха с 1,3% през октомври, според консенсусни оценки на Bloomberg.
Продажбите на дребно, с изключение на автомобили и горива, вероятно са се повишили само с 0,1% спрямо 0,9% предходния месец. Очакваното смекчаване на потребителските разходи се дължи на отплатата във фактори, които повишиха показанията през октомври, като покачващите се цени на бензина, еднократна проверка на стимулите за калифорнийците и удължени промоции в най-добрия ден на Amazon. Този месец печатът беше повлиян от продължаващата ротация от разходи за стоки към услуги и големи отстъпки на фона на увеличените запаси на търговците на дребно.
На други места в опашката за трейдърите има слаб календар на печалбите, като сезонът на отчитане е предимно в затишие. Забележителните доклади, които трябва да бъдат публикувани, включват Oracle (ORCL), Lennar (LEN), Adobe (ADBE) и Darden Restaurants (DRI).
Икономически календар
Понеделник: Месечен отчет за бюджета, ноември (-248,0 милиарда долара се очакват, 191,3 милиарда долара)
Вторник: NFIB Small Business Optimism, ноември (90,5 очаквано, 91,3 през предходния месец); Индекс на потребителските цени, месец за месец, ноември (0,3% очаквано, 0,4% през предходния месец); CPI без храна и енергия, месец за месец, ноември (0,3% очаквано, 0,3% през предходния месец); Индекс на потребителските цени, годишно, ноември (7,3% очаквано, 7,7% през предходния месец); CPI без храна и енергия, годишно, ноември (6,1% очаквано, 6,3% през предходния месец); CPI Index NSA, ноември (298.078 очаквано, 298.012 през предходния месец); CPI Core Index SA, ноември (300.429 очаквани, 298.012 през предходния месец); Реални средни почасови доходи, годишно, ноември (-2,8% през предходния месец, ревизирано надолу до -2,7%); Реални средни седмични печалби, на годишна база, ноември (-3,7% през предходния месец, ревизирани надолу до -3,5%)
Сряда: MBA ипотечни молби, седмица, приключила на 9 декември (-1,9% през предходната седмица); Индекс на цените на вноса, месец спрямо предходния месец, ноември (-0,5% очаквано, -0,2% през предходния месец); Индекс на цените на вноса без петрола, месец за месец, ноември (-0,8% очаквано, -0,2% през предходния месец); Индекс на цените на вноса, годишно, ноември (3,1% очаквано, 4,2% през предходния месец); Индекс на експортните цени, месец спрямо предходния месец, ноември (-0,5% очаквано, -0,3% през предходния месец); Индекс на експортните цени, годишно, ноември (5,7% очаквано, 6,9% през предходния месец); Решение за лихвите на FOMC (долна граница), 14 декември (4,25% очаквани, 3,75% преди); Решение за лихвен процент на FOMC (горна граница), 14 декември (4,50% очаквано, 4,00% преди); Процент на лихвата върху резервните салда, 15 декември (4,40% очаквано, 3,90% преди)
Четвъртък: Empire Manufacturing, декември (-0,5 очаквано, 4,5 през предходния месец); Предварителни продажби на дребно, месец спрямо месец, ноември (-0,2% очаквано, 1,3% през предходния месец); Продажби на дребно без автомобили, месец спрямо предходния месец, ноември (-0,2% очаквано, 1,3% през предходния месец); Продажби на дребно с изключение на автомобили и газ, месечно спрямо предходния месец, ноември (0,1% очаквано, 0,9% през предходния месец); Група за контрол на продажбите на дребно, ноември (-0,1% очаквано, 0,7% през предходния месец); ); Първоначални молби за безработица, седмица, приключила на 10 декември (232 000 очаквани, 220 000 през предходната седмица); Продължаващи искове, седмица, приключила на 3 декември (1,650 милиона се очакват, 1,671 през предходната седмица); Индекс на бизнес перспективите на Федералния резерв на Филаделфия, декември (очаквано -10,0, -19,4 през предходния месец); Индустриално производство, месец спрямо предходния месец, ноември (0,1% очаквано, 0,1% през предходния месец); Използване на капацитета, ноември (79,8% очаквано, 79,9% през предходния месец); Производство (SIC), ноември (0,1% очаквано, 0,1% през предходния месец); Бизнес материални запаси; октомври (0,4% очаквани, 0,4% през предходния месец); Нетни дългосрочни TIC потоци, октомври ($118,0 милиарда); Общи нетни TIC потоци, октомври ($30,9 млрд.)
Петък: S&P Global U.S. Manufacturing PMI, предварителен декември (46,8 очаквано, 46,4 през предходния месец); S&P Global U.S. Services PMI, предварителен декември (47,9 очаквано, 47,7 през предходния месец); S&P Global U.S. Composite PMI, предварителен декември (46,5 се очаква, 46,2 през предходния месец)
Календар на приходите
Понеделник: Oracle (ORCL), Coupa Software (COUP), Универсален технически институт (UTI), Daktronics (DAKT)
Вторник: Core & Main (CNM), Photronics (PLAB), Vince Holding Corp. (VNCE)
Сряда: Lennar (LEN), Trip.com (TCOM), REV Group (REVG), Weber (WEBR), Scorpio Tankers (STNG), Arqit Quantum (ARQQ)
Четвъртък: Adobe (ADBE), Jabil (JBL), Live Ventures (LIVE), Trinity Biotech (TRIB), ImmunoPrecise Antibodies (IPA)
Петък: Accenture (ACN), Darden Restaurants (DRI), Winnebago Industries (WGO).
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▲0.12% |
USDJPY | 155.89 | ▼0.27% |
GBPUSD | 1.22 | ▲0.15% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.11% |
USDCAD | 1.45 | ▼0.12% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 652.00 | ▲0.02% |
S&P 500 | 6 027.42 | ▲0.08% |
Nasdaq 100 | 21 566.10 | ▲0.12% |
DAX 30 | 21 025.50 | ▲0.06% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 543.00 | ▲0.34% |
Ethereum | 3 239.32 | ▲0.92% |
Ripple | 3.07 | ▲4.32% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.35 | ▼0.39% |
Петрол - брент | 79.42 | ▼0.13% |
Злато | 2 697.32 | ▲0.04% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.44 | ▲0.04% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |