Снимка: iStock
Беше тежка година за китайските технологични компании. Милиарди бяха заличени от стойността на гигантите в страната, включително Alibaba и Tencent, а компаниите отчетоха най-бавните си темпове на растеж в историята.
Инвеститорите пристъпват предпазливо към следващата година по отношение на китайските технологични акции, като анализаторите като цяло очакват регулирането да бъде по-предвидимо и растежът да се ускори.
Но несигурността около икономическите перспективи на Китай и как ще излезе от политиката си за нулева Covid създава рискове.
След тежка година, как ще се справят китайските технологични гиганти през 2023 г.?
Възраждането на Covid в Китай, на което правителството се противопостави със своята стриктна политика на „нулев Covid“ на бързи и сурови блокировки в големите градове, навреди на втората по големина икономика в света. Китайските интернет фирми отбелязаха забавяне, тъй като потребителските разходи бяха ударени и рекламните долари бяха намалени.
Все пак признаците, че Китай може да мисли за отваряне на икономиката си отново, дадоха надежда на инвеститорите за обрат.
„Ние сме положителни по отношение на перспективите за интернет сектора през 2023 г. в светлината на възобновяването на историята и подобряването на потребителските настроения“, казаха анализатори от инвестиционната банка Jefferies в изследователска бележка миналия месец.
От избухването на пандемията през 2020 г. Китай прие т. нар. нулева политика на Covid, която се опитва да използва строги блокировки и масови тестове за контролиране на вирусната епидемия. Но тази политика натежа на икономиката и се отрази на бизнеса.
Интернет гигантите Tencent и Alibaba отчетоха най-бавните си темпове на растеж на приходите през 2022 г., докато производителите на електрически превозни средства като Xpeng отбеляза слаби продажби, тъй като настроенията на потребителите бяха ударени.
Но има признаци, че политиката на Китай срещу Covid може да се обърне.
Този месец китайският вицепремиер Сун Чунлан каза, че вариантът Omicron на коронавируса е по-лек от предишните версии, промяна в тона от страна на правителството преди съобщенията за облекчаване на мерките за контрол на Covid.
На 7 декември китайските власти формализираха набор от облекчаващи мерки, които включват позволяване на някои хора, заразени с Covid, да се изолират у дома, а не в правителствени съоръжения, и премахване на необходимостта от тест за вирус за тези, които пътуват из страната.
Според мен най-голямото предизвикателство, пред което са изправени технологичните фирми през следващата година, вероятно все още е COVID и в резултат на това слабите и несигурни икономически перспективи.
Начинът, по който се справя с излизането от нулевия Covid, може в крайна сметка да определи степента на възстановяване на китайските технологии.
„Ще твърдя, че перспективата за технологично възстановяване през следващата година зависи основно от степента, до която макроикономиката и особено потреблението могат да се възстановят“, каза Син Сун, старши преподавател по китайски и източноазиатски бизнес в King’s College London, пред CNBC по имейл.
„Като се има предвид текущото изключително потиснато ниво на потребление, до голяма степен поради ограниченията, свързани с COVID, а също и липсата на доверие сред потребителите, наистина е вероятно технологично възстановяване, ако Китай успее плавно да излезе от нулевия COVID и да отвори отново икономиката“.
Темповете на технологичен растеж ще се ускорят
Анализаторите като цяло виждат растеж на китайските технологични имена да се ускори отново през 2023 г., тъй като китайската икономика се готви да се отвори отново – но растежът вероятно няма да бъде на нивата, наблюдавани в миналото, когато тримесечните приходи скочиха с 30% до 40%.
Прогнозите са, че Alibaba ще отчете 2% скок на приходите на годишна база през четвъртото тримесечие на тази година, преди да се ускори до малко над 6% през мартенското тримесечие на 2023 г. и 12% през юни, според консенсуса на анализаторите оценки от Refinitiv.
Междувременно Tencent се очаква да отчете годишен ръст на приходите от само 0.5% през декемврийското тримесечие, последван от 7% през първото тримесечие на 2023 г. и 10.5% през второто тримесечие, според Refinitiv.
Jefferies каза в бележка, че смята, че „онлайн пазаруването е в сладко място за прегръщане на историята за възстановяване преди рекламите и развлеченията“. Това може да е от полза за компании като гиганта за електронна търговия Alibaba и конкурента му JD.com
Анализатори от инвестиционната банка казаха, че очакват растежът на онлайн рекламната индустрия да се възстанови през 2023 г., но предупредиха, че растежът ще бъде „силно зависим от макросредата“.
Регулирането става по-предвидимо
Строгата Covid политика на Китай беше сериозна пречка за неговия технологичен сектор тази година, но инвеститорите вече бяха уплашени от края на 2020 г., когато Пекин засили регулаторните затягания.
Регулаторните репресии са сериозен фактор за по-бавните темпове на растеж на гигантите и удариха акциите им.
От началото на 2021 г. технологичният индекс Hang Seng в Хонконг, който включва повечето от китайските технологични гиганти, е паднал с повече от 50%.
През последните две години Пекин въведе набор от политики от нови антитуристични правила до закони за защита на данните и безпрецедентен закон, регулиращ използването на алгоритми от технологичните компании.
Фирмите, които нарушиха антитръстовите правила, бяха наказани с големи глоби, включително Alibaba и компанията за доставка на храна Meituan, докато Пекин се придвижваше да управлява властта на своите интернет гиганти, които доскоро бяха до голяма степен необременени.
Секторът на игрите беше силно засегнат. През 2021 г. регулаторите замразиха одобренията за пускане на нови видеоигри и въведоха правила, които ограничават времето, през което децата под 18-годишна възраст могат да играят онлайн.
Правилата изплашиха инвеститорите, които до голяма степен бяха хванати неподготвени от регулаторната атака на Китай срещу неговия технологичен сектор.
Въпреки това има признаци, че част от регулаторния натиск може да отслабва. Регулаторите рестартираха одобрението на игри тази година, което ще бъде от полза за Tencent и NetEase, двете най-големи компании за онлайн игри в Китай. Правителството също многократно тази година обеща да подкрепи технологичния сектор.
„Главният приоритет на Пекин тази година е икономическият растеж. Управлението в стил репресии приключи, защото Пекин разбра, че е лоша идея да се плашат пазарите и да се подкопава доверието на бизнеса“, каза Лингао Бао, анализатор в Trivium China, пред CNBC.
„Вече видяхме някои скорошни опити за облекчаване на Covid мерките и спасяване на пазарите на имоти. Това каза, че разпоредбите ще останат тук. Това означава, че фокусът се е изместил към по-премерен, предвидим подход за регулиране на големите технологии“.
Промяна на бизнес моделите
От диверсификация до продажба на дялове в други бизнеси, въздействието на регулирането и забавящата се икономика променя начина, по който китайските технологични гиганти управляват своите компании.
Първо, китайските технологични фирми намаляват разходите и излизат от неосновни бизнеси, за да повишат рентабилността си.
В допълнение към управлението на най-популярната китайска услуга за съобщения WeChat, Tencent е и плодотворен инвеститор в други фирми.
Но компанията наскоро започна да продава дялове в някои от най-големите компании в Китай. Тъй като контролът върху технологичния сектор се увеличи, Tencent продаде дялове в някои инвестирани компании, включително JD.com и Meituan.
Tencent също така се фокусира върху други области, включително новосъздадения си облачен бизнес и международен тласък, тъй като продажбите на игри, един от най-големите двигатели на приходите, остават под натиск.
Alibaba, чийто бизнес на дребно в Китай съставлява по-голямата част от приходите й, се опитва да увеличи продажбите в области като облачните изчисления, за да разнообрази бизнеса си.
Пекин също се стреми да отдели някои финансово свързани бизнеси, свързани с технологични фирми.
Ant Group, финтех филиалът на Alibaba, получи нареждане през 2021 г. от централната банка на Китай да стане финансов холдинг, след като първоначалното й публично предлагане беше оттеглено през ноември 2020 г. Tencent каза по-рано тази година, че проучва дали регулациите ще изискват нейното WeChat Pay услугата за мобилни плащания също да попадне в отделна финансова холдингова компания.
„Репресиите промениха фундаментално бизнес логиката, която тези фирми трябва да следват... в миналото китайските технологични гиганти се стремяха да изградят така наречената „екосистема“, която, чрез агресивно придобиване и интегриране на различни бизнес линии, увеличи привързаността на клиентите и тяхната лоялност“, каза Сън от King's College.
„Сега те трябва да намалят мащаба си, за да се съсредоточат върху основните си бизнес линии и да търсят растеж на приходите от оптимизирана работа и иновации“.
Най-големите рискове
Докато някои инвеститори имат причини да са оптимисти за китайската технологична индустрия през следващата година, те със сигурност действат предпазливо.
Несигурност относно пътя на излизане на Китай от политиката му за нулев Covid и траекторията на икономиката през 2023 г. Няколко инвестиционни банки намалиха своите прогнози за икономическия растеж в Китай през последните няколко месеца на фона на спад в износа и съпротива от сектора на недвижимите имоти , два важни двигатели на растежа във втората по големина икономика в света.
„Според мен най-голямото предизвикателство, пред което са изправени технологичните фирми през следващата година, вероятно все още е COVID и в резултат на това слабите и несигурни икономически перспективи“, каза Сън.
Тарик Денисън, мениджър на богатството в базираната в Хонг Конг GFM Asset Management, каза пред CNBC, че съществуват и редица геополитически рискове, включително блокиране на американските инвеститори да купуват китайски технологични акции до национализирани компании.
Той обаче уточни, че тези рискове са налице, но са малко вероятни.
„Не мисля, че много от тези сценарии са толкова вероятни“, каза той, добавяйки, че геополитическите рискове са „най-голямата колективна заплаха“.
Какво означава това за китайските технологични акции
Редица анализатори и инвеститори казаха на CNBC през последните няколко месеца, че сривът на китайските технологични акции е оставил някои от тях да изглеждат „евтини“ или подценени.
Това е така, защото цените на акциите паднаха по-бързо от това, което анализаторите смятат, че може да бъде потенциалът за печалба за някои от тези китайски технологични компании.
„Аз съм по-настроен, отколкото бях преди 6 месеца, просто защото смятам, че цените са паднали много повече, отколкото прогнозите за бъдещите печалби трябваше да бъдат преразгледани надолу“, каза Денисън.
Един показател, който анализаторите разглеждат, е форуърд цена към печалба, мярка за печалбите на компанията спрямо цената на акциите й, изразена като съотношение. Високият P/E може да означава, че цената на дадена акция е сравнително висока в сравнение с печалбите й и вероятно е надценена.
„Средната оценка на китайските интернет имена... е 14x 2023 P/E срещу 22x на глобалните конкуренти към 30 ноември“, каза Джефрис. „Очакваме пазарът да погледне отвъд сътресенията през 2022 г. и да преразгледа сектора през 2023 г.“
Всъщност анализаторите все още виждат значителен ръст за китайските технологични акции.
Средно анализаторите имат целева цена от 134.40 долара за листнатите в САЩ акции на Alibaba, което показва приблизително 54% ръст спрямо затварянето в понеделник от 87.16 долара. Анализаторите имат целева средна цена от 386.91 хонконгски долара за акциите на Tencent, или около 20% ръст спрямо затварянето в понеделник от 320.40 хонконгски долара.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.89% |
USDJPY | 157.53 | ▼0.16% |
GBPUSD | 1.24 | ▼1.18% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.51% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.30% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 493.20 | ▼0.88% |
S&P 500 | 5 880.38 | ▼1.00% |
Nasdaq 100 | 21 004.80 | ▼1.24% |
DAX 30 | 20 056.00 | ▲0.27% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 591.20 | ▲2.34% |
Ethereum | 3 450.30 | ▲2.91% |
Ripple | 2.40 | ▲2.83% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.16 | ▲1.65% |
Петрол - брент | 75.94 | ▲1.65% |
Злато | 2 654.67 | ▲1.17% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 545.62 | ▼0.85% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.86 | ▲0.25% |
Germany Bund 10 Year | 133.24 | ▼0.03% |
UK Long Gilt Future | 92.22 | ▼0.21% |