Снимка: iStock
Подценените сини чипове са малко по-лесни за намиране в средата на текущия мечи пазар. Има изгодни сделки за инвеститорите, които могат да преглътнат краткосрочната волатилност. Широкият спад на акциите тази година означава, че някои от най-добре управляваните и доминиращи компании в САЩ са подценени и се търгуват с огромна отстъпка спрямо настоящите и бъдещите си печалби.
Това създава огромни възможности за инвеститорите. И докато акциите може да не са достигнали дъното все още, има много подценени сини чипове, достъпни на горящи продажни цени, пише InvestorPlace. Тези акции би трябвало да се изплатят добре в дългосрочен план. Ето седем подценени сини чипове, които да купите сега.
Alphabet (GOOG, GOOGL)
Акциите на технологичния гигант Alphabet вероятно няма да бъдат отново толкова достъпни за много дълго време. След последния доклад на компанията майка на Google, акциите на компанията паднаха с 6%, като свалиха цената на акциите си до сегашното си ниво от 88 долара. В един момент акциите бяха толкова ниски, че се търгуваха на 83 долара на акция.
Разбира се, последните приходи на Alphabet бяха грозни. Благодарение до голяма степен на спада в онлайн рекламата в YouTub, резултатите от за 3-то тримесечие на Alphabet пропуснаха средните очаквания на анализаторите както за горната, така и за долната линия. Компанията обяви печалба на акция от 1.06 долара спрямо средната оценка на анализаторите за 1.25 долара, според данните на Refinitiv. Приходите й за 3-то тримесечие възлизат на 69.09 милиарда долара, в сравнение със средната оценка от 70.60 милиарда долара.
Приходите от реклами на YouTube са намалели с 2% на годишна база през тримесечието, докато анализаторите очакваха средно увеличение от 3%. В отговор на лошото представяне през третото тримесечие, Alphabet обяви няколко мерки за намаляване на разходите, включително отмяна на следващото поколение на своя лаптоп Pixelbook и планира да затвори своята услуга за цифрови игри, наречена Stadia. Компанията също така заяви, че планира да намали работната си сила през следващите месеци.
Допълнителният натиск върху GOOGL акциите след печалбата за третото тримесечие намали стойността на акциите с общо 38% за годината. (Разделянето на акциите 20 за 1 през юли също понижи цената им). Макар и обезкуражаващо, спадът прави Alphabet да изглежда много привлекателна на сегашните си нива. Съотношението цена/печалба (Р/Е) на компанията е спаднало заедно с цената на акциите до атрактивно ниво от 19 пъти форуърдната печалба, което е под средното сред технологичните акции с голяма капитализация от 25 пъти.
Тазгодишният спад е един от най-силните в историята на компанията. Инвеститорите трябва да се възползват от тази рядка възможност.
Bank of America (BAC)
Акциите на Bank of America изглеждат изключително подценени на сегашната си цена. Надолу с 29% на годишна база на фона на широко разпродаване на всички банкови акции, BAC в момента са едни от най-евтините акции за закупуване и са много добре позиционирани да се възстановят.
Спадът на акциите не отнема от факта, че BofA, вторият по големина кредитор в САЩ, остава много привлекателна дългосрочна инвестиция.
BofA би трябвало да се представя добре в бъдеще, тъй като лихвите по нейните заеми с променлив лихвен процент се нулират на по-високи нива след повишаването на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ.
Освен това, банката увеличи депозитната си база, която сега възлиза на 1 трилион долара, и инвестира значително в технологии за подобряване на онлайн присъствието си и електронните транзакции.
Освен това Bank of America има голямо подразделение за управление на богатството и нейното търговско звено продължава да печели от нестабилността на фондовия пазар. Като цяло, Bank of America остава страхотен, подценен син чип, който трябва да се купува, докато е в продажба.
Microsoft (MSFT)
Базираната в Сиатъл Microsoft е подценен технологичен син чип. Основана от Бил Гейтс и Пол Алън през 1975 г. и публично търгувана от март 1986 г., Microsoft днес е добре диверсифицирана и изпитана технологична компания, която се занимава с всичко от компютърен софтуер и видео игри до онлайн търсене и изчислителни облаци. Компанията е изключително печеливша и генерира положителен паричен поток. И акциите й бяха постоянен победител за акционерите през годините.
Докато MSFT акциите са намалели с 27% тази година, те са се увеличили с близо 200% през последните пет години и са се увеличили с 830% от ноември 2012 г. насам. Днес Microsoft има пазарна капитализация от близо 2 трилиона долара, разумно съотношение цена/печалба от 26 пъти, и е една от малкото акции с мегакапитализация, които всъщност изплащат на акционерите тримесечни дивиденти.
Въпреки че компанията не е имунизирана срещу икономическите насрещни ветрове, които засягат световната икономика тази година, тя остава един от технологичните гиганти, които са най-добре позиционирани да устоят на бурята и да излязат по-силни от другата страна.
В момента при търговия на цена от 236 долара на акция, MSFT трябва да се купуват при слабост.
American Express (AXP)
Гигантът на кредитните карти American Express току-що публикува резултатите си за третото тримесечие и те бяха впечатляващи, въпреки признаците за забавяне на световната икономика и слабите потребителски разходи.
Мрежата за кредитни карти съобщи, че приходите й за 3-то тримесечие са нараснали с 24% спрямо същия период година по-рано до 13.6 милиарда долара, което е рекордно високо ниво. В същото време печалбата на American Express нарасна до 1.8 милиарда долара, или 2.47 долара на акция.
И двете числа от горната и долната линия надминаха средните очаквания на анализаторите от Уолстрийт. Средната им оценка изисква печалба на акция от 2.40 долара при приходи от 13.5 милиарда долара, според данни от FactSet.
Компанията продължава да се възползва от клиентите, които успяват да пазаруват и пътуват въпреки високата инфлация и други икономически натиск.
Докато AXP акциите са се повишили в дните след доклада за 3-то тримесечие, цената на акциите на компанията остава надолу с 11% през 2022 г. Те в момента се търгуват 14 пъти форуърдната си печалба и предлагат на акционерите дивидент от 1.36%.
Amazon (AMZN)
Акциите на Amazon вече се търгуват близо до 84 долара за акция. Приемето го като коледен подарък.
След разочароващите приходи на Amazon за третото тримесечие и занижените насоки, AMZN акциите са се понижили с близо 50% през 2022 г. Дори разделянето на акциите 20 към 1, предприето в началото на юни, не помогна на цената им.
След като се отказа от повечето от печалбите, постигнати по време на пандемията, когато потребителите бяха принудени да пазаруват онлайн, AMZN акциите изглежда са изоставени от потребителите. Въпреки това анализаторите казват, че това е грешка и компанията е на път да се възстанови.
От своя страна Amazon прави всичко възможно, за да се опита да повиши цената на акциите си, тъй като по-рано тази година компанията обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 10 милиарда долара.
Amazon също завърши второто си събитие Amazon Prime за годината през октомври, което би трябвало да даде тласък на приходите за четвъртото тримесечие. Освен това компанията намали персонала си и предприе други мерки за намаляване на разходите, докато се опитва да се приспособи към настоящата икономическа среда.
Въпреки че съотношението цена/печалба е 80 пъти повече от печалбата, то не е толкова високо, когато се вземе предвид пазарната капитализация на компанията от близо 1 трилион долара или че тя генерира повече от 100 милиарда долара приходи всяко тримесечие. Възползвайте се от слабостта на акциите и купете AMZN акции, докато се продават на изгодни цени.
Berkshire Hathaway (BRK-B)
Разглеждана от мнозина като най-добрата компания за сини чипове, Berkshire Hathaway, холдинговата компания на Уорън Бъфет, не е имунизирана срещу спада на пазара тази година. През последните шест месеца акциите на BRK-B се повишиха с леки 2%. Това е по-добре от общия пазар, но все още е слабо представяне за традиционно силните акции на Бъфет.
В много отношения представянето на акциите на Berkshire е любопитно, като се има предвид отличният опит на Бъфет в намирането на изгодни сделки на низходящи пазари. Настоящият мечи пазар не е изключение, като Бъфет харчи повече от 50 милиарда долара, за да заеме позиции в акции като Occidental Petroleum (OXY) и Ally Financial (ALLY). Той също така разшири позициите си в ключови холдинги като Apple (AAPL).
Докато Berkshire Hathaway не плаща дивидент, акциите й имат абсурдно ниско съотношение Р/Е от 0.038 пъти бъдещите печалби, а Бъфет е агресивен, когато става въпрос за обратно изкупуване на собствените му акции всеки път, когато смята, че са подценени. През последната година той изкупи обратно рекордните 27 милиарда долара от акциите на Berkshire.
Target (TGT)
Акциите на Target паднаха с 38% през 2022 г., което ги прави една от най-подценените акции в търговията на дребно.
Акциите на веригата за мегамагазини се държаха доста добре до края на пролетта. Това е, когато компанията отчете приходи от 1-то тримесечие, които показаха, че инфлацията е повлияла на крайния резултат и че има прекомерни количества инвентар.
Докато Target е постигнала напредък в разгръщането на акциите си, компанията продължава да се бори с множество проблеми. В средата на ноември Target съобщи за пропуснати приходи за третото тримесечие, предупреди за слаби продажби по празниците и намали насоките си за четвъртото тримесечие.
Както може да се очаква,докладът за 3-то тримесечие не мина добре с анализаторите или инвеститорите. Target посочи инфлационния натиск, който принуждава потребителите да приоритизират разходите като причина за лошите финансови резултати и трудните перспективи. Компанията също така обяви планове за намаляване на разходите с 3 милиарда долара до 2025 г.
Докато TGT акциите в момента намаляват, инвеститорите трябва да играят играят дълго с тази ценна книга и да купуват акции, докато са подценени.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Най-големите възможности за инвеститори в пени акции през 2023 г.
Изключително рядко S&P 500 бележи две последователни години на загуби
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 862.00 | ▲1.37% |
Ethereum | 3 390.35 | ▲2.58% |
Ripple | 3.20 | ▼2.22% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |