Снимка: iStock
Данните за потребителските цени ще предложат улики за следващия политически ход на Федералния резерв, докато тримесечните резултати от големите банки дават началото на сезона на печалбите за четвъртото тримесечие.
Ралито на фондовия пазар в началото на 2023 г. ще бъде подложено на изпитание следващата седмица, когато инвеститорите се изправят пред дългоочакваното отчитане на инфлацията и началото на сезона на печалбите за четвъртото тримесечие, който ще бъде воден от големите банки.
Четвъртък сутринта ще донесе индекса на потребителските цени за декември (CPI), съобщение, което вероятно ще диктува залозите за това дали Федералният резерв повишава лихвените проценти с 0,25% или 0,50% в началото на следващия месец.
Икономистите очакват основният индекс на потребителските цени да се повиши с 6,6% спрямо предходната година през декември, което е спад от увеличението от 7,1%, наблюдавано през ноември, според данни на Bloomberg. На месечна база CPI вероятно остава без промяна.
Основният индекс на потребителските цени, който премахва променливите хранителни и енергийни компоненти на доклада и се следи отблизо от Фед, също се очаква да се повиши с по-бавни темпове миналия месец, достигайки 5,7% след увеличение от 6% през ноември. През предходния месец основният CPI се очаква да нарасне с 0,3% след скок от 0,2% през ноември.
Политиците следят по-внимателно „основната“ инфлация поради нейния нюансиран поглед към ключовите фактори като жилищата, докато общата цифра на CPI се е променила до голяма степен в тандем с нестабилните цени на енергията тази година.
JPMorgan (JPM), най-голямата потребителска банка в САЩ, също ще предостави тримесечни финансови резултати заедно с конкурентите си в индустрията Citigroup (C), Bank of America (BAC) и Wells Fargo (WFC) в петък сутринта, когато сезонът на печалбите за четвъртото тримесечие започва.
Банковите гиганти на Уолстрийт - които предупредиха за състоянието на икономиката, видяха огромен спад в приходите от сделки и дори започнаха да съкращават работната си сила - се очаква да предложат на улицата разочароващи резултати.
Още един „окуражаващ“ доклад за работни места
В петък акциите в САЩ скочиха, след като последният месечен доклад за работните места показа, че заетостта в неселскостопанския сектор се е увеличила с 223 000 през декември, тъй като нивото на безработица спадна до 3,5%.
Въпреки че тези цифри предполагат, че дисбалансът между търсенето и предлагането на работна ръка все още е налице, инвеститорите отпразнуваха забавянето на растежа на заетостта като знак, че Фед може да намали амбициите си за повишаване на лихвените проценти.
За седмицата S&P 500 и Dow Jones Industrial Average се повишиха с приблизително 1,5%, докато технологично тежкият Nasdaq Composite се повиши с 1%. И трите основни средни стойности скочиха с над 2% в петък.
„Това е окуражаващ доклад за работните места за Фед, който показва, че тесният път към меко кацане остава възможност с охлаждане на заплатите, без да се налага широко разпространено унищожаване на работни места“, каза Джош Джамнър, анализатор на инвестиционната стратегия в ClearBridge Investments в бележка в петък. „Този отпечатък сам по себе си не подкрепя явно увеличение от 25 или 50 базисни пункта на следващото заседание на Фед през февруари и в резултат на това съобщението за CPI в четвъртък може да се окаже решаващо за това решение.“
Федералният комитет за отворения пазар (FOMC), групата от служители на Фед, които гласуват промените в политиката, трябва да се свика на 31 януари - 1 февруари и да осигури първото увеличение на лихвените проценти за 2023 г. и осмото от текущия цикъл на нарастване. Миналия месец Федералният резерв повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта, което доведе до общите увеличения на основния лихвен процент до 4,25% през 2022 г.
Александра Уилсън-Елизондо, ръководител на отдела за инвестиране на дребно в множество активи в Goldman Sachs Asset Management, каза, че докладът за работните места в петък се добавя към поредица от икономически съобщения, които продължават да дават равни шансове за увеличение на лихвите с 25 или 50 базисни пункта на следващия среща. С други думи, несигурността остава.
„Докладът [за работните места през декември] най-вероятно ще добави към нарастващия разказ за дезинфлационна среда, пресичаща се със стабилна икономика и следователно меко кацане“, каза Уилсън-Елизондо в коментари по имейл. „Това може да се окаже положително за акциите в краткосрочен план; обаче нашето позициониране остава рисково до 2023 г.“
Уилсън-Елизондо добави: „Трудно е да се види как рисковите активи могат да се конкурират с приблизително 5% доходност във фондовете на паричния пазар, докато не бъде предоставена повече яснота относно комбинацията от инфлация и растеж. Очакваме Фед да остане рестриктивен, докато няма ясни доказателства, че стягането на пазара на труда непрекъснато се подобрява.“
Печалбите на банките са водещи
JPMorgan, Citigroup, Bank of America и Wells Fargo, заедно с конгломерата за управление на активи BlackRock (BLK), са готови да докладват резултати в бурен план преди отварянето на пазара в петък.
Банките обикновено се възползват от затягането на политиката на централната банка, като по-високите лихвени проценти повишават нетния им лихвен доход — или разликата между печалбите на банката от кредитни дейности и лихвата, която плаща на вложителите — и нетните лихвени маржове. Въпреки това, предизвикателните пазарни условия, които нанесоха удар върху сделките, основен двигател на печалбата, са готови да компенсират други аспекти на техния бизнес.
„Малко вероятно е да видим някакво сцепление в инвестиционното банкиране, тъй като се очаква поемането на акции и дългове, както и пазарите на сливания и придобивания да имат разочароващо представяне“, каза в бележка Кенет Леон, изследователски директор в CFRA Research.
Леон също предупреди за „значителни спадове“ в подписването на акции, включително IPO. Според доклад за пазара на IPO от миналия месец от EY, през 2022 г. са извършени само 1333 първични публични предлагания в световен мащаб въз основа на данни до 14 декември, като тези дебюти са набрали общо $179,5 милиарда - 45% спад в покачването на листванията и 61% по-малко долара, събрани в сравнение с 2021 г.
Друг забележителен компонент на печалбите на банките ще бъдат всякакви прозрения, които балансите по кредитните карти и спестовните сметки предлагат за здравето на потребителите в САЩ.
Данните от миналата седмица на JPMorgan Asset Management, подразделението за управление на инвестициите на банката, изчислиха, че „излишните спестявания“ за домакинствата в САЩ сега възлизат на 900 милиарда долара, спад от пика от 2,1 трилиона долара в началото на 2021 г. и приблизително 1,9 трилиона долара в началото на миналата година. Спадът показва, че инфлацията ефективно е унищожила половината от спестяванията, които американците са натрупали от началото на пандемията.
Дори главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън предупреди в скорошно интервю, че инфлацията може да насочи икономиката на САЩ към рецесия тази година.
„Инфлацията подкопава всичко, което току-що казах“, отбеляза Даймън, имайки предвид потребителските баланси, които засега са издържали, „и тези трилион и половина долара ще изтекат някъде в средата на следващата година.“
На други места в календара инвеститорите също ще получат мярка за реални средни почасови доходи, данни за цените на вноса и износа и проверка на потребителското настроение от внимателно наблюдаваното проучване на Университета на Мичиган.
Печалбите от Bed Bath & Beyond (BBBY), която заяви, че е изправена пред фалит миналата седмица, Delta Air Lines (DAL) и UnitedHealth (UNH) също са забележителни доклади.
Икономически календар
Понеделник: Потребителски кредит, ноември (очаквани $25,000 милиарда, $27,078 милиарда през предходния месец)
Вторник: NFIB Small Business Optimism, декември (91,4 очаквано, 91,9 през предходния месец); Търговия на едро, месечно спрямо предходния месец, ноември (0,4% през предходния месец); Запаси на едро, месец спрямо предходния месец, окончателен ноември (очаквано 1,0%, 1,0% през предходния месец)
Сряда: Молби за MBA ипотека, седмица, приключила на 6 януари (-10,3% през предходната седмица)
Четвъртък: Индекс на потребителските цени, месец спрямо предходния месец, декември (0,0% очаквано, 0,1% през предходния месец); CPI без храна и енергия, месец спрямо месец, декември (0,3% очаквано, 0,2% през предходния месец); Индекс на потребителските цени, година за година, декември (6,6% очаквани, 7,1% през предходния месец); CPI без храна и енергия, годишно, декември (5,7% очаквано, 6,0% през предходния месец); Реални средни почасови доходи, година спрямо предходната година, декември (-1,9% през предходния месец, ревизирано на -2,1%); Реални средни седмични печалби, на годишна база, декември (-3,0% през предходния месец, ревизирани надолу до -3,3%); Първоначални молби за безработица, седмица, приключила на 7 януари (214 000 очаквани, 204 000 през предходната седмица); Продължаващи искове, седмица, приключила на 31 декември (1,694 милиона през предходната седмица)
Петък: Индекс на цените на вноса, годишно, декември (2,2% се очаква, 2,7% през предходния месец); Индекс на цените на вноса, месец спрямо предходния месец, декември (-0,7% очаквано, -0,3% през предходния месец); Индекс на цените на вноса без петрола, месечно, декември (-0,3% очаквано, -0,3% през предходния месец); Индекс на експортните цени, годишно, декември (6,3% през предходния месец); Индекс на експортните цени, месец спрямо предходния месец, декември (-0,7% очаквано, -0,3% през предходния месец); Настроения на Университета на Мичиган, предварителен януари (60,5 очаквано, 59,7 предишно четене)
Календар на приходите
Понеделник: Acuity Brands (AYI), AZZ (AZZ), Commercial Metals (CMC), PriceSmart (PSMT), Tilray (TLRY), WD-40 (WDFC)
Вторник: Albertsons (ACI), Bed Bath & Beyond (BBBY)
Сряда: KB Home (KBH), Shaw Communications (SJR)
Четвъртък: Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM),
Петък: Delta Air Lines (DAL), JPMorgan (JPM), Citigroup (C), Bank of America (BAC), BlackRock (BLK), First Republic Bank (FRC), Wells Fargo (WFC), UnitedHealth (UNH)
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 527.00 | ▲0.10% |
Ethereum | 3 409.36 | ▲3.16% |
Ripple | 3.15 | ▼3.62% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |