Снимка: iStock
Кога е моментът да се купуват акции – когато са евтини разбира се! Напоследък, акциите станаха малко по-евтини, което разбира се не озаначава, че няма да станат още по-евтини. И все пак – инвеститорите може би е време да започнат да се оглеждат за „промоции“, които не биха станали кой знае колко по-евтини, дори и при по-нататъшни загуби за индексите. Или най-малкото – да си направят списъци с позиции, които да следят.
И тези позиции, за които говоря, най-вероятно са далеч от скъпите технологични акции. Трябва да отбележим, че Nasdaq, който бе в основата на ръста на американските индекси през тази година, загуби 10% от стойността си и официално навлезе във фаза на корекция, която е само една стъпка преди мечия пазар – спад от над 20% от наскорошен връх. Всъщност, ако погледнем отвъд големите технологии, на практика повечето от секторите са отбелязали загуби от началото на годината!
Но къде да търсим добри възможности?
Краткият отговор – при цикличните компании, или тези, които са най-зависими от представянето на икономиката.
Историята сочи, че при рецесии, средният спад на индекса S&P 500 е между 25 и 35%, в зависимост от дълбочината на рецесията. Сега – все още няма изгледи за рецесия, макар и бавно да вървим към такава и да може да видим подобна в началото на следващата година. Но това забавяне е широко-очаквано от експертите, като повечето от тях са единодушни, че едва ли ще видим криза по подобие на 2008-ма година (или най-малкото, все още няма подобни признаци, което разбира се не означава, че не може да се случи).
В допълнение, една такава мини-рецесия, дори би се приветствала от Фед. Да не кажа, че тя бе умишлено провокирана, или най-малкото – естествен резултат от политиката на Федералния резерв на повишаване на лихвите – с един от най-бързите темпове в историята.
Едно такова забавяне на икономиката, би съдействало за забавяне на темпа на инфлацията, като със сигурност ще бъде следено „из късо“ наблюдавано от Фед, за да не бъде обвинен впоследствие, че е предизвикал дълбока рецесия. Сиреч – ако забавянето е твърде бързо, най-вероятно ще видим светкавични ответни действия от резерва (едва ли Пауъл и компания биха искали да останат в историята като хората вкарали САЩ в дълбока рецесия с неразумните си действия). А ответните действия – облекчаване на монетарната политика, единственото оръжие в ръцете на резерва, сами по себе си могат да предизвикат много по-голямо рали на пазарите, отколкото повишението на лихвите доведе до спад на пазарите.
Но да се върнем на цикличните сектори… Банковия и телекомуникационни сектор, както и секторът на „зелената енерги“, могат да са сред секторите, които да получат най-голям тласък и където са регистрирани и едни от най-големите загуби, следствие на повишаването на лихвените проценти (банките – заради загубата на хартия от поевтинелите държавни ценни книжа; телекомуникациите – заради опасения от намаляване на дивидентите, поради повишените лихви по кредитите, заради голямата им дългова задлъжнялост и зелената енергия – заради намалените капиталови разходи, отново поради по-високите лихвени проценти).
И веднага давам няколко позиции, които изглеждат евтини в момента, но в никакъв случай това не е препоръка за покупка, защото подобни действия свързани със силно поевтиняващи активи, могат да доведат до съществена загуба на капитал за инвеститорите. В допълнение добре е да се помни правилото: „Не се опитвайте да хванете падащ нож!“. И все пак, това са позиции, отличили се с изпреварващ спад, които инвеститорите биха могли да поставят в списъците си с наблюдение.
Citigroup
Банките бяха наказани през март (след фалита на три регионални банки), а възприятието за лихвите „по-високо за по-дълго“, както и рекордната годишна доходност по американските дългосрочни държавни книжа, доведоха до допълнителна слабост на сектора. Но както се казва инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. А бъдещето, поне на този етап и без очаквания за силна рецесия, изглежда доста светло за банките.
Защо ли? Защото първо – лихвената крива започва да се нормализира и стеснява и с повишението на дългосрочната доходност по-бързо от краткосрочната, много експерти очакват съвсем скоро (до края на годината) да видим нормализиране на кривата на доходността, след близо година на обърната крива. И това би било добре за банките, защото те заемат ресурс по краткосрочни лихви, за да го отдават при дългосрочни. Обърнатата крива на доходността до момента оказваше натиск върху техния маржин на печалба (макар и според някои проучвания лихвения марж при тях да бе положителен като се сравнят лихвите по депозитите с тези по отпуснатите кредити). Второ – следващите движения на лихвите, отвъд тази година, най-вероятно ще са в посока надолу, или в най-лошия случай ще видим задържане. Така ще отпадне екстраполацията за по-високи лихви от страна на Фед, която тежи на банките в момента.
И веднага подкрепяме тезата, че някои банки може и да са изпреварили спада си с един пример. Книжата на Citigroup са при най-ниските си нива от две години насам, или от разгара на ковид-кризата, когато банковите акции бяха изключително силно засегнати. Акциите на банката са загубили близо 15% от стойността си, за последната една година, при ръст за широкия S&P 500 от 9%.
Ниските нива на акциите на банката, правят така, че тя да се търгува при съотношение цена-печалба за последните 12 месеца от 6.33, както и бъдещо такова от 6.17. В допълнение, дивидентната доходност на банката е при ниво от 5.24% на база на бъдещ дивидент, което е повече от отлично, като се има предвид, че нивото на изплащане на дивидент, като процент от печалбата е едва 32%, което го прави относително стабилен.
Предизвикателствата пред банката
Печалбите на Citigroup се повишиха през третото тримесечие, въпреки че главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър алармира за проблемни потребителски финанси.
Банката отчете ръст от 2% на нетната печалба до 3,5 млрд. долара. Приходите са нараснали с почти 9% до 20,1 млрд. долара.
Citi каза, че увеличенията се дължат на по-доброто представяне на бизнеса им на Уолстрийт, като таксите за инвестиционно банкиране са се повишили с 34% спрямо миналата година. Отделът за транзакционни услуги на Citi също отчете едно от най-добрите си тримесечия от години.
И петте основни бизнеса на Citi — корпоративно кредитиране; кредитни карти и потребителско банкиране в САЩ; транзакционни услуги; покупка и продажба на акции и облигации; и частно банкиране – отбелязват нарастващи продажби.
Резултатът беше много по-добър от над 20-процентовия спад в печалбите, който анализаторите очакваха, че компанията ще отчете. Но ръстът на печалбата на Citi все още изостава от печалбите на конкурентите JPMorgan Chase и Wells Fargo, а ръководителите предупредиха за отслабване на потребителската икономика. „Продължаващото забавяне на разходите показва все по-предпазлив потребител“, каза Фрейзър.
Банката заяви, че все още прогнозира, че САЩ ще изпаднат в рецесия през първата половина на следващата година.
Миналата седмица Фрейзър каза, че във финансите на много американци се появяват „пукнатини“. „Мисля, че някои от излишните спестявания от годините на Covid са близо до изчерпване“, каза тя в телевизионно интервю.
Приходите от кредитни карти, които Citi издава на името на Costco и други вериги търговци на дребно, са нараснали с 21% спрямо предходната година.
На Уолстрийт приходите на Citi от търговия с облигации, стоки и валута бяха с около 350 милиона долара по-високи от очакванията на анализаторите и с 14% по-високи от миналата година. Таксите от инвестиционното банкиране се повишиха за първи път от последното тримесечие на 2021 г.
Но банката изостава от останалите през последните години и миналия месец разкри най-голямото си преструктуриране от повече от 15 години.
Марк Мейсън, главен финансов директор на банката, каза, че ще минат седмици, преди Citi да изложи допълнителни подробности за съкращенията на работни места в банката. Той отрече несигурността относно реорганизацията да е тежала върху служителите или операциите на банката.
„Когато обявите реорганизация от такъв мащаб, това създава известна несигурност“, каза Мейсън. „Но това беше много силно тримесечие.“
SolarEdge Technologies
Давам един пример и за така наречената „асиметрична инвестиция“ – с ограничен потенциал за спад и неограничен за повишение. Но инвеститорите трябва да подхождат внимателно и от гледната точка да не се опитват да хващат „падащ нож“. Защото компанията е една от трите най-поевтиняващи компании от индекса S&P 500. И в този ред на мисли, може и да е изчерпала до известна степен предварително своя низходящ потенциал, дори и при по-нататъшно понижение на борсовите индекси.
И веднага правя уговорката, че това в никакъв случай не бива да се приема, като инвестиционен съвет. По-скоро компанията е типичен пример за лош бизнес цикъл. Акциите на компанията загубиха близо 30% от стойността си само за ден (на 20-ти октомври), когато намалиха прогнозите си за годишни приходи и печалба. Компанията е една от водещите компании при производството на соларни покривни панели, определено сегмент, който изпитва своите специфични проблеми в момента, отново до голяма степен заради повишаванета на лихвите от страна на Фед. Но това е сектор със сериозни перспективи за ръст в бъдеще, предвид на факта, че „зелената енергия“ си остава правителствен приоритет по целия свят.
Но какво стана?
Сривът в акциите на компанията стана, след като бяха намалени прогнозите за тази година до 3.2 милиарда долара, от 3.8 милиарда долара преди това. Прогнозираната печалба бе намалена до 5 долара на акция, спрямо 6.73 долара на акция преди това. Но дори и прогнозите да не са твърде консервативни печалба от 5 долара на акция за тази година (печалба, а не загуба), при временна липса на ръст за годината, би се превела като съотношение цена-печалба от 16, на база на текущата цена на акциите от 82 долара за брой.
Инвеститорите трябва даимат предвид, че в момента книжата на компанията се търгуват близо до най-ниското си ниво за годината от 72 долара и всяко ново доближаване до него, може и да е добра отправна точка за начало на заемане на позиция. При 70 долара, съотношението цена-печалба за компанията би било 14. Това далеч под средното за индекса S&P 500 от над 25.
Добре е да се има предвид още нещо. Акциите на компанията са изключително волатилни и са един от трите най-поевтиняващи компонента на широкия щатски индекс, със спада си от близо 60% от началото на годината, при ръст за индекса от 11.2%. Тоест инвеститорите е добре да алокират само малка част от капитала си към тази позиция, за да не реализират големи по размер загуби.
Ще кажете – какво може да очакваме при алокация на едва 10% от капитала си, който би следвало да сме готови да отпишем поне наполовина (едва ли на 100%, защото няма признаци, все още, че компанията ще фалира)? Какво ще кажете за 10 или дори 20% доходност за целия си портфейл за следващите една две години? А защо не и повече. Това би се случило при двукратно, или трикратно поскъпване на акциите. Тази доходност съпоставена с потенциал за спад от 5% за целия портфейл (при ново поевтиняване на акциите наполовина), това би означавало съотношение доходност-риск от сделката от поне 2, което е и минимума препоръчван от водещи трейдъри за заемане на позиция.
Защо компанията не изглежда, че ще фалира? На този етап тя разполага с кеш от 1.05 милиарда долара и задлъжнялост в размер на 735 милиона долара. Или разполагаемите средства й стигат да покрие задълженията си. От друга страна оперативния й паричен поток за последните 12 месеца е бил положителен в размер на 36 милиона долара. Казано по друг начин, все още няма мигащи „червени лампи“ за крайно влошаване на финансовата ситуация. Разбира се, инвеститорите трябва да останат бдителни за това.
На скептиците (че акциите могат да поскъпнат до подобни кратни) само ще кажа, че не много отдавна – по-точно през юли на тази година, акциите на компанията се търгуваха при нива от 240 долара. Разбира се, оттогава е налице сериозно влошаване на бизнес-ситуацията, но това определено до голяма степен, наей-вероятно е вече отразено в цената, която е надолу с над 60%.
Леко подобрение на фундамента или по-добри от очакваните резултати (може би крайно занижени в момента), може да изиграят ролята на катализатор, който да доведе до силен ръст в акциите на компанията. Разбира се, инвеститорите биха се радвали и на по-нататъшен спад в цената, което ще им даде възможност да попълват останалата част от позицията (която е добре да изграждат на части и през определен период от време) на по-ниска цена.
Но за истинското поскъпване на акциите на компанията, ще са необходими трайни признаци за промяна на фундамента и възстановяване на ръста, както на приходите, така и на финансовите резултати. За това може да са нужни няколко тримесечия, но ако се случи инвеститорите (с дългосрочна визия) ще могат да гледат не само към тройно поскъпване, но защо не и към нови върхове за акциите на компаният, която достигна нива от 360 долара през юли на 2022 година.
Vodafone
И накрая, но не на последно място, ще насоча вниманието ви към акция, която се счита за по-малко волатилна от пазара и се търгува близо до нива, невиждани от 1997 г., когато много от днешните млади инвеститори дори не са били родени.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че само защото цената на една акция е спаднала значително – това не означава непременно, че е евтино или че не може да стане още по-евтино. Въпросът е дали има потенциал да се представи по-добре от пазара и може ли да е скучната инвестиция, която ви кара да спите добре през нощта.
А какво по-скучно от – телекомите… Та компанията, за която говоря е – Vodafone!
Vodafone е глобална телекомуникационна компания, която предлага мобилни и фиксирани услуги, както и широколентови, телевизионни и облачни решения. Компанията работи в повече от 20 страни, със силна публика в Европа и Африка.
Ето някои възможни причини, поради които бихте искали да обмислите покупка на акции на Vodafone (но това във всеки случай не би трябвало да се приеме като инвестиционен съвет):
• Атрактивна дивидентна доходност: Vodafone има история на изплащане на щедри дивиденти на своите акционери, с текуща доходност от 10,53%. Компанията запазва политиката си за дивидентите при предизвикателствата, породени от пандемията COVID-19 и придобиването на Arm Holdings. Компанията очаква да увеличи силен свободен паричен поток в бъдеще, който ще подкрепи нейните плащания на дивидентите и инвестициите.
• Стратегически партньорства и придобивания: Vodafone преследва различни партньорства и придобивания, за да разшири своя обхват и възможности на различни пазари. Например, компанията се съгласява с дългосрочно, ексклузивно партньорство за национален роуминг с 1&1 в Германия, което ще осигури 5G мобилно покритие на клиентите на 1&1. Компанията също така придобива операциите на Liberty Global в Германия, Чехия, Унгария и Румъния, които ще подобрят нейните конвергентни услуги и ще създадат синергии. Освен това компанията завърши придобиването на Arm Holdings, водеща компания за полупроводници и софтуерен дизайн, което ще позволи на Vodafone да използва технологията и екосистемата на Arm за своите IoT и периферни изчислителни решения.
• Възможности за растеж на нововъзникващите пазари: Vodafone има значително положение на развиващите се пазари, особено в Африка, където оперира чрез дъщерното си дружество Vodacom. Компанията вижда огромен потенциал за растеж на тези пазари, тъй като търсенето на мобилни данни и цифрови услуги се увеличава бързо. Компанията инвестира в разширяване на мрежовото си покритие, подобряване на клиентското изживяване и пускане на нови продукти и услуги, като мобилни пари, електронна търговия и здравни решения. Компанията също така проучва нови възможности в други региони, като Азия и Латинска Америка.
Акциите на Vodafone обаче са изправени пред някои заплахи, които биха могли да повишат ефективността и стойността в бъдещето. Някои от тези заплахи са:
• Активен инвеститорски натиск: Vodafone е на цена от шведския активен инвеститор Cevian, който натрупа дялове във Vodafone през последните месеци и търси обрат в телекомуникационната фирма, цената на акциите пада от годината. Cevian може да накара Vodafone да преразгледа глобалния си бизнес, да продаде част от активите си или да придобие други телекомуникационни фирми, за да се конкурира с конкуренти като BT и Virgin Media. Това може да създаде несигурност и нестабилност за акционерите на Vodafone, както и потенциални конфликти с ръководството и борда.
• Конкурентен натиск: Vodafone работи в силно конкурентна и регулирана индустрия, където е изправено пред предизвикателства както от утвърдени, така и от нововъзникващи играчи. В Обединеното кралство Vodafone трябва да се бори с BT, която има доминираща позиция на пазара на широколентови и фиксирани линии, и Virgin Media, която предлага конвергентни услуги за мобилни, широколентови, телевизионни и стационарни услуги. В Европа Vodafone трябва да се справя с конкуренти като Deutsche Telekom, Orange и Telefonica, които имат силни пазарни дялове и лоялност към клиентите. В Африка Vodafone се сблъсква с конкуренция от MTN, Airtel и Safaricom, които имат по-ниски разходи и повече местно ниво. Освен това Vodafone трябва да се справи със заплахата от нови потребители, като Altice, която придобива 18% дял в BT, или дигитални компании като Google и Apple, които предлагат алтернативни услуги и платформи за комуникация и забавление.
Регулаторна несигурност: Vodafone оперира в множество юрисдикции, където трябва да спазва различни закони и разпоредби, които влияят на неговите бизнес операции и рентабилност. Те включват данъчни закони, закони за защита на данните, правила за разпределяне на спектъра, антитръстови закони, закони за защита на потребителите, закони за околната среда и закони за сигурност. Някои от тези закони и разпоредби може да се променят с течение на времето или да се различават в различните страни, създавайки сложност и риск за Vodafone. Например Vodafone може да се сблъска с по-високи данъци или глоби на някои пазари поради спорове с властите относно данъчни задължения или антиконкурентни практики. Vodafone може също да се сблъска с регулаторни пречки или забавяне при завършването на своите придобивания или сливания, като придобиването на Arm Holdings или сливането с Idea Cellular в Индия. Освен това Vodafone може да се изправи пред регулаторни предизвикателства или ограничения при достъпа или използването на определени технологии или честоти, като 5G или оборудване на Huawei.
Акциите на Vodafone, които не са особено волатилни (с бета от само 0,58), паднаха с цели 40,6% през последната година. Това на фона на ръст от 9,6% за S&P 500 за същия период.
С историческо дъно от малко под 70p за акция в началото на юли и търгуване на нива близо до 72p, моментът изглежда подходящ за инвеститорите да купуват акциите на компанията, с близък стоп (при около 69p, или 5% от текущата цена ). Позицията изглежда много подходяща по отношение на съотношението риск/възвръщаемост. С очакванията за тест на нивото от 100p (40% възход), което би било под 12-месечния връх от 124p, такава сделка има потенциален риск за възвръщаемост от 8, което е изключително ниво.
Търпението на инвеститорите също трябва да бъде отплатено. През ноември се очаква следващият дивидент (компанията разпределя дивидент два пъти годишно), който, ако е като последния, би се изразил в дивидентна доходност от 6,25% (за половин година), на база текущата цена на компанията цена.
Трябва да посочим, разбира се, основното притеснение за инвеститорите – намаляването на дивидентите, което е реална опасност.
Историята показва, че Vodafone неведнъж и два пъти е намалявал дивидента си в трудни условия. И това определено ще бъде трудна среда в бъдеще, тъй като лихвените проценти бяха повишени до нива, невиждани от няколко десетилетия.
При 5% лихвените проценти в Обединеното кралство са на най-високите си нива от 15 години (преди намаляването на лихвените проценти след голямата финансова криза от 2008 г.). Инфлацията обаче се оказва доста „лепкава“ и това може да доведе до по-нататъшни повишения на лихвените проценти от централната банка.
Интересното е, че по време на периода на по-високи лихвени проценти в Обединеното кралство – предкризисния бум от 2008 г., акциите достигнаха дъно на 89,15 пенса през септември 2006 г. (дъно, по-високо от текущите нива в ситуация, в която лихвените проценти са били по-високи от по-дълго време време). Акциите на телекома загубиха почти половината от стойността си по време на срива на финансовите пазари през 2008 г., достигайки ниски нива от 100 пенса на няколко пъти – включително през 2009 г.
За сравнение, акциите на телекомуникационните компании в Обединеното кралство отново загубиха половината от стойността си от върховете си от март миналата година, без дори да са видели пълномащабна рецесия, въз основа на страховете от нарастващи лихвени проценти. Казано по друг начин, напълно възможно е много лоши новини да са се материализирали в нивата на търговия на акциите, много от които може дори да не се случат или ако се случат, няма да доведат до потенциално по-нататъшни резки спадове. С други думи, тезата „Продавайте на слухове, купувайте на новини!“.
Разглеждайки историята на дивидентната доходност, страховете от намаляване на дивидента на компанията изглеждат до голяма степен оправдани, въз основа на средното му ниво. Дивидентната доходност в момента е близо 13% – най-високата в историята на компанията. За сравнение, акциите на телекомуникационните компании в Обединеното кралство възстановяват загубата на половината от стойността си от върховете си от миналата март година, без дори да сте видели пълномащабна рецесия, въз основа на страховете от нарастващи лихвени проценти. Казано по друг начин, напълно възможно е много лоши новини да се материализирани в нивата на търговията на акциите, много от които може дори да не се случат или ако се случат, няма да доведат до потенциално по-нататъшни резки спадове. С други думи, тезата „Продавайте на слухове, купувайте на новини!“.
Разглеждайки историята на дивидентната доходност, страховете от намалението на дивидента на компанията изглеждат в голяма степен оправдани, въз основа на средното му ниво. Дивидентната доходност в момента е близо 13% – най-високата в цялата компания. Или изглежда, че инвеститорите ефективно осигуряват намаление на дивидентите близо до половината, за да върнат доходността до нормалните средни нива от около 6,5% (без да видят покачване на цената на акциите). Всяко намаление на дивидента с по-малко от този процент (50%) може да бъде компенсирано чрез увеличение на цената и по този начин намаляване на дивидентната доходност.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▲0.06% |
USDJPY | 156.81 | ▼0.79% |
GBPUSD | 1.22 | ▲0.07% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.10% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 801.20 | ▲0.01% |
S&P 500 | 5 887.12 | ▲0.02% |
Nasdaq 100 | 20 951.30 | ▲0.02% |
DAX 30 | 20 493.00 | ▲0.53% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 912.80 | ▲0.41% |
Ethereum | 3 217.57 | ▼0.20% |
Ripple | 2.85 | ▲6.76% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 76.34 | ▼0.59% |
Петрол - брент | 78.80 | ▼1.86% |
Злато | 2 686.44 | ▲0.41% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 543.75 | ▼0.39% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.48 | ▲0.14% |
Germany Bund 10 Year | 130.63 | ▲0.19% |
UK Long Gilt Future | 90.00 | ▲1.11% |