Снимка: iStock
Влагането на пари на фондовия пазар може да предизвика страх у някои потенциални инвеститори. Никой не иска да купува точно когато цените са пикови. Инвестирането на фона на спад на пазара може да бъде още по-смущаващо. Невъзможно е да се знае дали най-лошото е минало или още загуби тепърва предстоят, коментират от The Motley Fool.
И така, как да прецените кога да купувате акции и кога да изчакате отдръпване на пазара? Най-добрият отговор е, че не го правите. Както пасивните инвеститори в индексни фондове, така и индивидуалните инвеститори в акции вероятно ще бъдат по-добре да купуват постоянно акции и да игнорират ежедневните възходи и спадове на пазара.
Добър момент ли е да инвестирате в акции?
Ако искате да инвестирате за бъдещето си - след пет, 10 или 40 години - сега е толкова добър момент за закупуване на акции. Въпреки продължаващите страхове от рецесия, важно е да запомните, че пазарът е насочен към бъдещето.
Стойностите на акциите се основават на очакваните бъдещи печалби. Въпреки случайните свивания на брутния вътрешен продукт (БВП), печалбите са склонни да нарастват в дългосрочен план. Въпреки това все още има добри акции за закупуване по време на рецесия.
Ако инвестирате последователно с течение на времето – като влагате повече пари в инвестициите си всеки месец или така – в крайна сметка ще хванете корекция или срив на фондовия пазар понякога. Това са възможности да инвестирате дори повече от обикновено, ако можете да промените паричния поток.
Паричен поток
Паричният поток е начинът, по който измерваме действителните пари, протичащи през даден бизнес, които понякога могат да бъдат скрити зад сложности.
Разбира се, не е особено осъществимо да планирате непредсказуемото. Ако пазарът можеше да предвиди срив в цените на акциите, срив никога нямаше да се случи.
По-добре ли е да купувате акции, когато падат?
Ако обичате да проучвате акции, може да е по-трудно да намерите добри възможности за закупуване, когато общата пазарна оценка се покачи по-високо. По-малко акции ще представят стойност в сравнение с основните им показатели, но това не означава, че тези възможности не съществуват.
Ако питате: „Добър момент ли е да купите акции?“ помислете, че винаги е добър момент за инвестиране, когато откриете ценна книга, която сте определили, че е подценена от останалата част от пазара.
От друга страна, вероятно ще намерите повече възможности за закупуване на акции на подценени компании по време на широк спад на пазара. Това са чудесни възможности да действате въз основа на вашето проучване и да купувате акции доста под мястото, където са се търгували само преди няколко месеца.
Уорън Бъфет веднъж каза: „Не се опитвам да прогнозирам пазара – моите усилия са посветени на намирането на подценени ценни книжа.“ За Бъфет въпросът не е "Трябва ли да инвестирам в акции сега?" Това е "В кои акции трябва да инвестирам сега?"
Ако има акции с добра цена, струва си да ги купите. Дори и да намалее в краткосрочен план, доверете се на изследванията, които сте направили, за да постигнете дългосрочни печалби. Но не пренебрегвайте компанията изцяло. Постоянно проверявайте своята инвестиционна теза, за да се уверите, че все още е валидна.
Инвестиционна теза
Научете какво е инвестиционна теза и как да създадете такава заедно с няколко примера за инвестиционна теза.
Как да разберете кога е подходящото време за закупуване на акции?
Дори закупуването на акции с растеж със силен дългосрочен потенциал близо до пика на възходящия пазар далеч не е смъртна присъда. Докато акциите с растеж са склонни да падат много повече в цената си по време на корекция или срив, тези периоди също могат да бъдат катализатори за растеж.
Икономическите събития, които разтърсват фондовия пазар, често предоставят възможности за компании с управленски екипи, фокусирани върху дългосрочни възможности за растеж. Така че дори акциите ви да паднат, може да се върнат още по-силни. Несигурните икономически времена са страхотни възможности за инвеститорите в акции на растеж.
Някои инвеститори може да се изплашат от леко отдръпване на цената, мислейки, че предстоят още загуби. Всъщност е много по-вероятно да бъде корекция (спад от повече от 10%, но по-малко от 20%), отколкото пазарен срив (спад от повече от 20%). Корекциите на фондовия пазар се случват през цялото време - средно веднъж на две години. Те могат да бъдат страхотни възможности за закупуване на акции, докато са временно намалени.
Кое е най-доброто време от деня?
В обичайните дни за търговия фондовият пазар е отворен от 9:30 сутринта ET до 16:00 часа. ЕТ. За инвеститорите, които планират да държат акции в дългосрочен план, няма голяма разлика по кое време на деня купуват или продават.
Дневните търговци предпочитат волатилността, за да могат да се възползват от колебанията в цените през целия ден. Ето защо може да прочетете, че най-доброто време от деня за покупка и продажба на акции е между 9:30 сутринта и 10:30 сутринта или 15:00 часа. и 16:00ч. Първите и последните часове на търговия показват много повече действие от средата на деня.
Индекс на волатилност на CBOE (VIX)
Chicago Board Options Exchange Volatility Index или VIX е индекс, който измерва нестабилността, която инвеститорите очакват на фондовия пазар.
Важно е да знаете, че дневната търговия и инвестирането са две много различни неща. Инвестирането е, когато купувате акции в компания. Ако компанията се представи по-добре от очакваното, инвеститорите са възнаградени с огромно поскъпване на техните акции.
Къде да инвестирате 1000 долара точно сега
Когато нашият анализаторски екип има съвет за борсата, може да си струва да се вслушаме. В края на краищата общата средна възвръщаемост на Stock Advisor е 774% — смазващо пазара представяне в сравнение със 167% за S&P 500.
Те току-що разкриха това, което според тях са 10-те най-добри акции, които инвеститорите да купуват в момента...
Дневната търговия е, когато купувате и продавате акции в един и същи ден, без да се съобразявате с основните принципи на компанията. И двете могат да бъдат печеливши, но е много трудно да станеш печеливш дневен търговец. Много по-лесно е да станеш добър инвеститор.
Кой е най-добрият ден от седмицата за покупка и продажба на акции?
Има анекдотични доказателства, че фондовият пазар пада най-много в понеделник, след като през уикенда се натрупа набор от лоши новини. Възможно е също хората да не са щастливи да се връщат на работа в понеделник (т.е. Ефектът на понеделник), което води до песимистичен фондов пазар.
Ефект на понеделник
Ефектът на понеделник е теория във финансите, че преобладаващите тенденции на фондовия пазар в петък ще продължат и в понеделник.
Но Ефектът на понеделник или Ефектът на уикенда, както още е известен, е изчезнал до несъществуване през последните 45 години. Според проучване на изследователи от Държавния университет в Аризона, представянето на фондовия пазар в понеделник не се е различавало значително от всеки друг ден от 1975 г. насам. Така че, давайте напред и купувайте акции, когато имате пари.
Резултатът от несъществуващия понеделнишки ефект е, че няма и най-добър ден за продажба на акции. Хората са предлагали да продавате в петък, за да избегнете вероятностния лош ден в понеделник, но тази стратегия няма смисъл на днешния пазар.
Кой е най-добрият месец от годината за покупка и продажба на акции?
Също така не липсват теории и поговорки за най-добрия месец за покупка или продажба на акции. Може би сте чували фразата „Продай през май и си тръгни“. Или може би сте чували за митинга на Дядо Коледа. Има и януари ефект, който отбелязва превъзходство за определени пазарни сегменти в началото на годината.
Инвеститорите обикновено продават някои акции в края на годината като част от данъчното си планиране. Те искат да заключат загуби или да вземат капиталови печалби, когато има смисъл за данъчни цели. Това може да представлява възможност за инвеститорите в края на декември или началото на януари, което води до януарския ефект.
Но няма смисъл да държите пари в брой от май до края на декември само за да инвестирате. По-вероятно е, отколкото не, да пропуснете печалбите на фондовия пазар, ако седите на пари в брой, просто чакайки възможност да влезете на пазара.
Защо не трябва да измервате времето на пазара
Някои от най-добрите инвеститори в историята нямаха интерес да определят времето на пазара. Уорън Бъфет и Питър Линч са избягвали определянето на пазарния момент през цялата си кариера. Ако те не препоръчват да го направите, какво ви кара да мислите, че можете да ги надхитрите?
Линч го каза доста направо:
Много повече пари са били загубени от инвеститори, подготвящи се за корекции или опитващи се да предвидят корекции, отколкото са били загубени в самите корекции.
Питър Линч
Самото разглеждане на няколко статистики би трябвало да ви покаже защо опитът за определяне на времето на пазара е голям риск. Ако сте инвестирали всичките си пари във фонд от индекс S&P 500 в началото на века, ще видите средна възвръщаемост от около 6% на година през следващите 20 години. Този период включва балона на фондовия пазар на dot-com и Голямата рецесия.
Но ако сте пропуснали 10-те най-добри дни за индекса през този период, ще спечелите само 2,44% на година. Ще пропуснете половината от възвръщаемостта на пазара. Никога не знаете кога ще настъпят тези 10 дни през 20-годишния период, но е по-добре парите ви да работят за вас, когато пристигнат.
Не пропускайте този втори шанс за потенциално доходоносна възможност
Чувствали ли сте някога, че сте изпуснали лодката при закупуването на най-успешните акции? Тогава ще искате да чуете това.
В редки случаи нашият експертен екип от анализатори издава препоръка за акции „Удвояване надолу“ за компании, които според тях са на път да се появят. Ако се притеснявате, че вече сте пропуснали шанса си да инвестирате, сега е най-добрият момент да купите, преди да е станало твърде късно. И числата говорят сами за себе си:
Точно сега издаваме сигнали „Удвояване“ за три невероятни компании и скоро може да няма друг подобен шанс.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.13% |
USDJPY | 157.65 | ▼0.08% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.06% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.06% |
USDCAD | 1.44 | 0.00% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 634.20 | ▼0.17% |
S&P 500 | 6 084.62 | ▼0.17% |
Nasdaq 100 | 21 959.90 | ▼0.20% |
DAX 30 | 20 087.00 | ▲0.06% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 907.40 | ▲0.24% |
Ethereum | 3 357.78 | ▲0.79% |
Ripple | 2.16 | ▲0.38% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.57 | ▼0.14% |
Петрол - брент | 72.80 | ▼0.11% |
Злато | 2 632.13 | ▼0.02% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 541.25 | ▲0.27% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.64 | ▲0.01% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.12 | ▼0.40% |