Снимка: Istock
Фондовият пазар нараства с изтичането на годината и не показва признаци на забавяне през 2025 г. Инвеститорите трябва да прегърнат разширяващия се балон.
Инвестирането вероятно беше твърде лесно тази година. Освен кратката разпродажба в началото на август, спадовете бяха малко и бяха най-добре използвани като възможности за презареждане. Събитията, които трябваше да предизвикат тръпки сред пазара - президентските избори, ескалиращите конфликти в чужбина и несигурността относно пътя на инфлацията и плановете на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти - не предизвикаха повдигане на рамене.
Дори относителна слабост в акциите на Nvidia, Apple, и останалата част от Big Tech през втората половина на годината послужиха като малко повече от възможност за търсене в други, забравени кътчета на пазара, много от които се ободриха. Резултатът? S&P 500 е на път да отчете печалба от почти 30% тази година, докато технологичният Nasdaq Composite е нараснал с близо 35%.
Такова кипене изглеждаше малко вероятно, ако не и далечно, в началото на 2024 г. Оценките на акциите бяха сравнително ниски, икономистите наблюдаваха рецесията, настроенията на инвеститорите бяха резервирани, а Фед все още не беше започнал да намалява лихвените проценти.
Днес обаче условията са далеч по-неблагоприятни. Съотношението цена/печалба на S&P 500 – около 22 пъти над очакваните печалби за следващата година – се доближава до пенливо. Положителните настроения за икономиката и пазарите подхраниха възхода на животинските настроения, от акциите през биткойните до изкуството. И разговорите за Фед вече не са фокусирани върху това кога ще намали лихвите, а върху това кога може да спре поради потенциалното възраждане на инфлацията.
Ако фондовият пазар беше толкова предсказуем, колкото календара, значително отдръпване би било в ред точно сега. Вместо това цените са готови да се повишат допълнително през 2025 г., въпреки че пътуването може да стане много по-диво.
Има добър шанс S&P 500 да спечели много повече от очакванията на Уолстрийт поради комбинацията от стремежа за дерегулация на бъдещата администрация на Тръмп и продължаващия напредък на изкуствения интелект. Всеки един сам по себе си вероятно би бил достатъчен, за да тласне пазара нагоре. Заедно те биха могли да действат като ракетно гориво и да изпратят акциите в стратосферата - или с 15% до 25%.
И все пак, надхвърляйки тазгодишния напредък, печалби от такъв мащаб ще наложат неудобни решения. Трябва ли инвеститорите да се задържат и да движат пазара нагоре, или да вземат печалби, докато акциите продължават да се покачват? „Има вероятност да се изгради по-голям балон“, казва Бенджамин Боулър, ръководител на глобалните изследвания на капиталови деривати в BofA Securities. „Бумовете водят до по-големи фалове.“
Уолстрийт - както си му е редът - очаква солидна, макар и невзрачна година. Пазарните стратези средно прогнозират, че S&P 500 ще достигне около 6500 до края на 2025 г., което е със 7% повече от скорошните 6060, според данни на Bloomberg. Повече от половината от стратезите имат цели между 6500 и 6700, въпреки че няколко отклонения прогнозират по-голямо увеличение или рязък спад.
Консенсусната прогноза изглежда разумна въз основа на текущите очаквания за печалба. Wall Street очаква печалбите на S&P 500 да нараснат с 15% през следващата година, до $273,25, според данни на FactSet. Ако печалбите нараснат с 13% през 2026 г. до $309,37, намаляването на оценката с половин пункт ще постави индекса на малко над 6700 на акция, с 10% повече от затварянето в сряда. Незначителни корекции на множеството или оценките обясняват повечето от разликите между прогнозите на стратезите.
Но историята рядко е разумна. През последните 100 години фондовият пазар е по-вероятно да печели с 10% до 20% годишно, отколкото с 0% до 10%, според данни на Deutsche Bank. Като цяло, акциите са поскъпнали с 20% или повече през 39% от времето, докато са спаднали в 26% от времето. Средната година, която анализаторите прогнозират, не се случва толкова често, въпреки честотата на подобни прогнози.
Нито пък низ от 20% годишни печалби. S&P 500 е спечелил 20% или повече в последователни години само три пъти в своята история. Това се случи през 1935 г. и 1936 г., само за да падне пазарът с 39% през 1937 г., когато ненавременните повишения на лихвените проценти от Фед и съкращенията на фискалните разходи удължиха Голямата депресия.
Нещата се оказаха по-добри след ръста от над 20% през 1954 г. и 1955 г.: S&P се повиши с 2,6% през 1956 г. Последният период от големи печалби започна в средата на 90-те години. Акциите се повишиха с 20% или повече през 1995 г., ’96, ’97 и ’98 г. и почти 20% през 1999 г. Само пукането на dot-com балона през 2000 г. сложи край на тази последователност и беше грозно. По времето, когато пазарът достигна дъното през 2002 г., S&P 500 беше загубил почти половината от стойността си.
Възможно ли е инвеститорите да очакват повторение на балона и срива на dot-com? Възможно е. Когато Джон Столцфус, главен инвестиционен стратег в Oppenheimer Asset Management, инициира ценова цена от 7100 до 2025 г. на 9 декември, растежът на AI технологията беше голяма част от причината. Той сравнява ИИ с появата на автомобила през 20-те години на миналия век, което доведе до подобряване на производителността в цялата икономика. Столцфус очаква AI да направи същото.
„Ние не предлагаме рай на земята, нито очакваме „свят на Златокоска“, а по-скоро истински потенциал за ИИ да осигури по-голяма ефективност в ключови области, които днес са предизвикателство за напредъка в секторите и обществото“, пише той. „Потенциалът за по-добри виртуални лопати и виртуални свредла за копаене на свят от нарастващи планини от данни за намиране на решения с по-бързи темпове може да бъде един от най-големите му приноси.“
Този пазар има и нещо, което го няма при дотком балона – потенциал за мащабни и стимулиращи промени в политиката, а именно дерегулация и по-ниски данъци. Новоизбраният президент Доналд Тръмп обеща да премахне 10 регулации за всяка нова, наложена по време на втория му мандат, който започва в края на януари. Въпреки че може да е трудно да се изпълни това обещание, се очаква дерегулаторният тласък да бъде голяма част от неговото президентство, особено с Главният изпълнителен директор на Tesla - Илон Мъск и рисковият капиталист Вивек Рамасвами, ръководещи Министерството на правителствената ефективност, неправителствена агенция, която ще се опита да намали с около 2 трилиона долара държавните разходи до 2028 г.
Маниш Кабра, ръководител на стратегията за акции на САЩ в Société Générale, казва, че финансите, производството и енергетиката вероятно ще бъдат в центъра на усилията на Тръмп за дерегулация. По-малко регулации биха могли да помогнат на производствения сектор в САЩ да сложи край на спада на производителността, в който беше затънал през последните 15 години. Свързаните с петрола енергийни компании биха могли да получат тласък на печалбата, ако Тръмп премахне правилата за емисиите на въглероден диоксид, както направи по време на първия си мандат. Финансите може да са най-големият бенефициент, с облекчени правила за всичко - от „купете сега, платете по-късно“, таксите за кредитни карти и големите банки.
По-ниските данъци също биха помогнали, с 15% ставка за корпорациите, намалена от сегашните 21%, осигурявайки 2% до 3% увеличение на печалбата на акция. „Контекстът също така трябва да благоприятства компаниите с малка и средна капитализация, като се има предвид тяхната по-висока вътрешна експозиция в САЩ, и бихме очаквали те да се представят по-добре – особено тези с експозиция към финансови и промишлени сектори“, казва Кабра.
Комбинацията от изкуствен интелект и дерегулация има потенциала да повиши маржовете на печалбата, да увеличи печалбите и да изпрати акциите значително по-високи от очакванията на стратезите в момента. Въпреки че Кабра вижда S&P 500 в края на 2025 г. на 6750 пункта, той цитира потенциала индексът да достигне 7500 до края на следващата година и може би дори 8000 до 4 юли 2026 г., когато САЩ празнуват своята 250-та годишнина, нещо, което той нарича „сценарий на синьото небе, ако получите всичко правилно в дневния ред на Тръмп“.
Тънката линия на Фед
Все пак няма да е лесно да направите всичко правилно. Потенциалните ползи от по-ниските данъци и дерегулацията биха могли да бъдат компенсирани – и то отчасти – чрез мита и депортации. Кабра изчислява, че тарифите могат да свалят 2% до 3% от печалбите на S&P 500, една от причините, поради които той очаква индексът да отскочи между 6500 и 7500 през следващата година.
По-нататъшната инфлация може да принуди Фед да спре намаляването на лихвите и вместо това да ги повиши. И тогава има възможност за рецесия, нещо, което инвеститорите изглежда са забравили, въпреки че нивото на безработица нараства и се появяват други признаци на забавяне.
Питър Березин, главен глобален стратег в BCA Research, отбелязва, че намаляването на данъците на Тръмп не е довело до увеличаване на капиталовите разходи по време на първия му мандат и той очаква това да се случи отново. Нещо повече, възможността за търговска война може да намали корпоративните разходи и да удари силно потребителите. „Въпреки това сме на път към рецесия“, казва Березин, който има най-ниската цел за индекса от Уолстрийт при ниво от 4450 пункта за S&P 500. „Победата на Тръмп увеличава други рискове за икономиката.“
Инвеститорите също трябва да внимават с Федералния резерв, който се очаква да намали лихвите през декември и още три пъти през следващата година. Председателят на Фед Джером Пауъл трябва да върви по тънката линия, като гарантира, че икономиката продължава да расте и инфлацията продължава да пада. Ако инфлацията, която беше сравнително непроменена през ноември, се възобнови, тези намаления на лихвените проценти може да бъдат изложени на риск - а с тях и ралито на пазара.
Федералният резерв обаче може да сбърка с растежа и да продължи да намалява въпреки по-горещата инфлация, което само ще добави още гориво към покачването на фондовия пазар. „Освен ако намаляването през декември не е придружено от много ястребова пресконференция от Пауъл, каквато той не е давал, откакто стана гълъб на речта в Джаксън Хоул през август, това може да доведе до нарастване на фондовия пазар още повече“, пише Едуард Ярдени, президент на Ярдени Research, който има цел от 7000 пункта за S&P 500. „Това би увеличило вероятността от корекция на фондовия пазар в началото на следващата година и рискува прегряване на икономика.”
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.29% |
USDJPY | 153.62 | ▲0.69% |
GBPUSD | 1.26 | ▼0.43% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.15% |
USDCAD | 1.42 | ▲0.15% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 350.00 | ▼0.13% |
S&P 500 | 6 126.96 | ▼0.10% |
Nasdaq 100 | 22 083.10 | ▲0.32% |
DAX 30 | 20 623.00 | ▲0.06% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 794.00 | ▲0.36% |
Ethereum | 3 912.63 | ▲0.15% |
Ripple | 2.47 | ▲2.05% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 70.62 | ▲1.54% |
Петрол - брент | 74.34 | ▲1.34% |
Злато | 2 648.54 | ▼1.19% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 552.16 | ▼1.05% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.84 | ▼0.48% |
Germany Bund 10 Year | 134.45 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 94.67 | ▼0.06% |