Щатският долар остава под натиск от продажби за втори пореден ден на търговия след изненадващо предпазливото изказване на президента на Фед Джанет Йелън относно по-нататъшното повишение на американските лихви през настоящата година.
Със своята вчерашна реч пред Икономическия клуб в Ню Йорк, Йелън сякаш "уби" макар и минималния шанс за повишение на Федералната фонова лихва на следващото заседание на Централната банка на САЩ в края на април. Инвеститорите дори започнаха да се питат, дали Федералният резерв ще вдигне поне веднъж американските лихви до края на годината и това причини рязка обезценка на "зелените пари".
В началото на седмицата доларът удари двуседмичен връх спрямо останалите основни валути след серия изказвания на членове на Фед, които оставиха впечатление, че американските лихви могат да бъдат вдигнати на два пъти през 2016 година с вероятност за първо повишение дори още на следващото заседание в края на април.
Джанет Йелън обаче поля "със студен душ" тези очаквания, подчертавайки, че централната банка желае да предприеме по-бавен подход относно следващото ново повишение на лихвените процентни, тъй като глобалната икономическа и финансова несигурност, дължаща се предимно на забавянето в Китай и на срива на цените на петрола, е повишила рисковете пред икономиката на САЩ.
Изненадващо предпазливото изказване на шефа на Фед провокира рязко понижение на щатския долара през вчерашната търговия с близо 1% спрямо останалите основни валути (негов най-голям дневен спад от две седмици насам), като днес "зелените пари" се понижават с още 0,3 процентни пункта. Имайки предвид, че остава още един ден на търговия до края на месеца, доларът е на път да се обезцени с близо 4% спрямо останалите шест основни валути в рамите на първото тримесечие на годината - най-солидно негово понижение на тримесечна база от пет години насам.
По-рано днес еврото поскъпна до 1,1338 долара - малко под неговите върхове за годината около 1,1342/76 областта (върхове от 110-ти февруари и от 13-ти март), преди единната валута да стабилизира около 1,1300 нивото след поредния силен доклад на компанията ADP за растежа на трудовата заетост в САЩ през март.
Британската лира поскъпна към 10-дневен връх от 1,4451 долара с поглед към 4-седмичния негов връх от 1,4513 долара, ударен на 18-и март, въпреки последни проучвания на общественото мнение, показващи че на предстоящия през юни важен референдум в Обединеното кралство, британците могат да подкрепят излизане на страната от Европейския съюз.
В същото време доларът се понижи до близо 10-дневно дъно от 112,02 йени, но добрият риск-апетит на световните капиталови пазари ограничи поскъпването на японската валута, тъй като тя губи статута си на "валута-убежище".
Най-печеливши от охладените очаквания за повишение на американските лихви и от добрият риск-апетит на световните борси се оказват австралийския и новозеландския долари с оглед на тяхната силна зависимост от цените на суровините. Днес и двете "стоково-зависими" валути поскъпват до 9-месечни върхове спрямо американския им събрат. "Австралиецът" поскъпна до 0,7697 щатски долара - най-високо негово ниво от юли 2015-а година, докато "кивито" удари връх от 0,6964 щатски долара - най-високо негово ниво от миналия юни.