Щатският долар стабилизира спрямо останалите основни валути, но продължава да се търгува близо до 17-месечно дъно спрямо йената, тъй като инвеститорите са в очакване на стенограмата от последното заседание на Федералния резерв.
Участниците на финансовите пазари се надяват протоколите от заседание на Фед през март да предоставят повече детайли относно занижените от американските централни банкери прогнози за по-нататъшно вдигане на основните лихви през настоящата година. През последните седмици имаше доста противоречиви сигнали от редица членове на Фед, от една страна и от шефа на централната банка Джанет Йелън, от друга страна, относно бъдещото темпо на затягане на лихвената политика и по въпроса за шансовете за повишение на лихвените ставки още на следващото заседание в края на април.
Докато президентите на Фед на Сан Франциско Джон Уилямс и на Атланта Денис Локхарт се аргументираха, че би било оправдано ново повишение на Федералната лихва още този месец, гуверньорът на Федералния Резерв Джанет Йелън "поля с леден душ" тези очаквания, отправяйки през миналата седмица доста предпазливо послание по отношение на бъдещата лихвена политика, което провокира вълна от продажби на щатската валута.
Днес доларът продължава да се търгува близо до неговото вчерашно 17-месечно дъно от 109,94 йени, реагирайки на изказване на японския премиер Шинзо Абе пред "Уолстрийт Джърнъл", че отделните държави би трябвало да избягват опитите за отслабване на техните валути чрез "своеволни интервенции". Това негово изявление сякаш отслаби опасенията, че Японската централна банка може да се намеси на валутния пазар при евентуален по-траен спад на долара под 110,00 йени, като някои анализатори прогнозират, че подобна интервенция би била по-подходяща и по-оправдана към нива между 105,00 и 100,00 йени за един долар.
В същото време еврото се намира под известен натиск от продажби както спрямо йената, така и спрямо долара на фона на поредни слаби данни от Германия (понижение на индустриалното производство през февруари) след серия недобри икономически данни от еврозоната и от водещата европейска икономика, оповестени вчера (изненадващ спад на немските промишлени поръчки през февруари, по-слаба от очакваното бизнес активността в сектора на услугите на Германия и в цялата еврозона през март).
Единната европейска валута се понижава към двуседмично дъно от 125,10 йени и към 1,1350 долара, но все още остава недалеч от 6-месечния връх от 1,1438 долара, достигнат в края на миналата седмица. Повече анализатори очакват основната валутна двойка да остане в рейндж търговия между 1,1300 и 1,1400 нивата поне до оповестяване на стенограмата от последното заседание на Фед тази вечер. От една страна рязкото понижение на очакванията на финансовите пазари относно темпото на затягане на лихвената политика на Фед до края на годината остава като основен негативен фактор за настоящата слабост на щатската валута. От друга страна, серията слаби икономически данни от еврозоната в последно време на фона на относително добри икономически показатели от САЩ (проучванията за подобрение на бизнес активността в промишлената и в сферата на услугите на САЩ през март) ограничават опитите за по-нататъшна обезценка на "зелените пари".
Британската лира обаче продължава да се намира под натиск от продажби с оглед на несигурността преди референдума през юни за бъдещето на страната във или извън рамките на ЕС. Страховете от евентуален сценарий Brexit провокират по-нататъшно поскъпване на еврото с 0,33% към нов 22-месечен връх от 0,8067 паунда - най-високо ниво от юни 2014 година. В същото време британската лира се понижава с 0,55% към 10-дневно дъно от 1,4067 долара.
Предпазливата стабилизация на европейските акции след вчерашния солиден спад на основните фондови индекси ограничава част от поскъпването на швейцарския франк, който заедно с японската йена се ползва със статута на "валута-убежище" при трусове на капиталовите пазари. Днес доларът поскъпва с 0,47% към 0,9610 франка, отскачайки от вчерашно 6-месечно дъно около 0,9546 нивото. Еврото пък се търгува малко над 1,090 нивото, след като вчера се понижи до 10-дневно дъно от 1,0877 франка, но успя да стабилизира над неговите бивши дъна от втората половина на март около 1,0875/73 нивата.