Цената на петрола се повиши по време на търговията в петък, след като стана ясно, че инвеститорите очакват по-ограничен пазар, информира агенция "Ройтерс".
Американският лек суров петрол (WTI) повиши цената си с 28 цента до $ 48,61 за барел. Сортът Brent поскъпна с 33 цента и достигна до $ 50,04 за барел.
Според анализатори по-високите цени са резултат от затягането на пазара, след като свръхпредлагането доведе до поевтиняване на суровините през 2014 - 2016 г.
Наскоро стана ясно, че приходите на ОПЕК от продажбата на суров петрол и рафинирани горива през 2015 г. възлизат на 518,2 млрд. долара, което е най-ниското ниво от 2005 г. Организацията е засилила износа си с 1,7% до 23,6 млн. барела на ден, запазвайки дела си на глобалните пазари, докато Ирак увеличава производството си, а Саудитска Арабия продължава с политика за отблъскване на конкурентите.
Фючърсите върху петрола се сринаха с 35% миналата година, докато американското производство на суров петрол се задържа високо въпреки водената от Саудитска Арабия стратегия за налагане на натиск върху конкурентите на ОПЕК с по-ниски цени. Цената на суровия петрол оттогава насам се възстанови, нараствайки с почти 90% в Лондон спрямо рекордно ниските нива от януари, а прекъсванията в американското производство и в Канада и Нигерия помогнаха да се намали глобалният излишък.
Износът на организацията е нараствал средно с 400 хил. барела на ден през 2015 г., повишавайки дела ѝ в глобалния добив за пръв път от четири години, с 0,2 процентни пункта до 43%. Това обаче не е било достатъчно да се компенсира ценовият срив.
В резултат на изгубените приходи страните от ОПЕК отчитат първия си дефицит по текущата сметка от 99,6 млрд. долара през 2015 г. спрямо излишък от 238,1 млрд. долара през 2014 г.
Според организацията последният път, когато ОПЕК отчита подобен дефицит, е през 1998 г. От гледна точка на стойността общият износ на организацията е спаднал с 29,1% на годишна база, докато вносът се е понижил с 8,7% отново на годишна база.