Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) повиши прогнозите си за потреблението на петрол в световен мащаб през 2018 година и сигнализира, че може да има по-ускорен процес на ребалансиране между търсенето и предлагането на суровината, пише "Блумбърг".
В последния си месечен доклад ОПЕК вече очаква нарастване на потреблението на суров петрол през 2018 година с 1,51 млн. барела на ден, след като през октомври картелът прогнозира растеж на търсеното с около 1,38 млн. барела на ден. С това увеличение от около 300 хил. барела, световното потребление на петрол догодина ще достигне 98,45 млн. барела на ден.
В същото време ОПЕК отчете понижение на добивите си на петрол през октомври с 151 хил. барела на ден до 32,59 млн. барела на ден (спад с 0,46% в рамките на месец), което се дължи на съкращаване на добивите в Ирак, Нигерия, Венецуела, Алжир и Иран.
Картелът прогнозира, че ще трябва да повиши добивите си на петрол през следващата година с 400 хил. барела на ден до 33,4 млн. барела. Понеже това е с около 670 хил. барела дневно над производството на ОПЕК през третото тримесечие, глобалните стокови запаси на ценната суровина би трябвало да продължават да намаляват и през 2018 година, ако ОПЕК и неговите съюзници, спазват споразумението за ограничаване на добивите.
Междувременно петролните фючърси се търгуват недалеч от техните двегодишни върхове от началото на миналата седмица, понеже инвеститорите очакват, че на предстоящата на 30-ти ноември среща във Виена, ОПЕК и нейните партньори извън картела като Русия, ще се договорят за ново удължаване с поне до края на 2018 година на споразумението за съкращаване с около 1,8 млн. барела на ден на производство на суров петрол.
През миналата седмица петролните фючърси поскъпнаха с над 2% в резултат и на притеснения около политическата чистка в Саудитска Арабия, като на 6-ти ноември достигнаха до най-високи нива от средата на 2015 година насам. Фючърсите на американския суров петрол поскъпнаха до 57,35 долара за барел, докато тези на петрола сорт Брент поскъпнаха до 64,27 долара за барел.