След като президентът на Турция Реджеп Ердоган обяви, че в страната ще се проведат предсрочни парламентарни и президентски избори на 24-ти юни, турската лира поскъпна рязко, отбелязвайки най-силен дневен ръст от повече от 1 година насам, пише "Ройтерс".
През последните седмици лирата беше подложена на продажби, отбелязвайки поредица от исторически рекордни дъна спрямо долара и еврото с оглед на инвеститорските притеснения около двуцифрената инфлация в страната и перспективите пред паричната политика на Турската централна банка. След изявлението на Ердоган за провеждане на предсрочни избори местната валута поскъпна с над 2%, отбелязвайки най-силно повишение в рамките на деня от януари 2017 година насам.
Щатският долар се понижи рязко от 4,1076 турски лири към 2-седмично дъно от 4,0024 лири, а еврото - от 5,0828 лири до 2-седмично дъно от 4,9544, преди двете водещи световни валути да опитат стабилизация в началото на днешната търговия към нива съответно от 4,0250 лири и от малко под 5,000 турски лири. Въпреки това поскъпване на турската лира, тя продължава да се търгува не много далеч от нейните рекордни дъна от 11-ти април на нива съответно от 4,1944 за един долар и от 5,1923 лири за едно евро.
В сряда Реджеп Ердоган заяви, че икономическите предизвикателства и войната в Сирия означават, че Турция трябва бързо да премине към силно президенство, разполагащо с много по-голям власт, което да влезе в сила след предсрочни вот. По план изборите в Турция бяха насрочени за ноември 2019 година.
Според анализатори, вчерашното поскъпването на турската лира и на останалите финансови активи изглежда отразява надеждите на инвеститорите, че предсрочните избори ще доведат до намаляване на политическата несигурност в страната. Повече от тях обаче смятат, че има основания за предпазливост. Има риск провежданата до момента парична и лихвена политика да се разхлаби преди самото гласуването, за да се подсили подкрепата за управляваща Партия на справедливостта и развитието. Това от своя страна може да доведе до допълнително нарастване на и без това високата инфлация от над 10% и да влоши външната уязвимост, която започна да се увеличава в последно време.
Ердоган и неговата управляваща партия управляваха Турция през последните петнадесет години, превръщайки една бедна и разпокъсана страна в източния край на Европа в един от основните развиващи се пазари. Бързият икономически ръст на Турция обаче беше придружен от засилен авторитаризъм придружен от репресивни мерки за сигурност след неуспешния опит за преврат от 2016 година, довел до ареста на десетки хиляди граждани.