Снимка: Pixabay
Георги Вулов
Нова организация, която да продължи живота на споразумението между Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) и държавите извън картела, вкл. и Русия, придобила популярност като групата ОПЕК +, може да бъде създадена скоро и да започне да функционира от 1 януари 2019 година. За работа по идеята потвърди министърът на енергетиката на Русия Александър Новак в събота. Новият алианс ще продължи да регулира добивите на петрол, но правилата ще станат по-прозрачни, а задълженията на страните-членки при изпълнението на квотите още по-строги.
Какво е известно за новия алианс
"Идеята ще бъде дискутирана на среща на министрите на енергетиката много скоро", уточни Новак пред ТАСС. По неговите думи все още се обсъждат варианти за името но организацията, както и мястото за щаб-квартирата.
Засега е известно, че в новия алианс ще влязат 22 страни, които контролират 85% от търговията на петрол в света - Иран, Ирак, Кувейт, Мексико, Венецуела, Казахстан, Бахрейн, Либия. Списъкът може да бъде продължен, но главните играчи са Москва и Риад, които на практика контролират над 40% от търговията на петролния пазар. Освен страните, които подписаха споразумението за намаляване на добивите от 1 януари 2017 година, към новата организация със сигурност ще се присъединят Индонезия и Габон, които напуснаха преди време ОПЕК.
"При необходимост, да. Такива возможности като управление и регулиране на равнищата на добив от страните-членки ще бъдат записани в договора за създаването на организацията", отговори Новак на въпрос, може ли да се стигне отново до съкращаване на добивите. Той обаче не очаква в обозримо бъдеще свръхпроизводство на петрол, въпреки неотдавнашното решение на ОПЕК + да увеличи производството с 1 милион барела на ден. "Напротив, пазарът се балансира, дефицитът намалява", допълни министърът на енергетиката на Русия.
Началото на бъдещия нов алианс
беше поставено на срещата във Виена на 23 юни 2018 година във формат ОПЕК+, когато беше решено да бъде увеличен добивът на петрол с 1 млн. барела в денонощие. Тогава се взе и решение формацията ОПЕК+ да продължи да съществува безсрочно, което означава, че ще бъде институционализирана в най-скоро време. По-късно генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо съобщи, че много скоро ще започне подготовката на документите за създаване на новия алианс, което ще отнеме няколко месеца.
Нека припомним, че ОПЕК и още няколко държави, които не членуват в картела, вкл. и Русия, се договориха през декември 2016 г. да съкратят общо добивите си на петрол с 1,8 млн. барела в денонощие, спрямо нивата от октомври 2016 година, като най-много намалиха производството си Русия и Саудитска Арабия - по 400 000 барел в денонощие. След решението от 23 юни, двете страни ще увеличат добивите си с по 250 000 барела в денонощие.
Трябва да се отбележи, че категорично против увеличаване на добивите се обявиха Венецуела и Иран, която е заплашена от икономически санкции от САЩ, които със сигурност ще влязат в сила на 4 ноември. В крайна сметка се стигна до компромис - по-добре да има малко увеличение на добивите, но да не се прекратява споразумението. И така вместо първоначално предложеното увеличение с 1,8 млн. барела беше договорено нарастване с 1 млн. барела в денонощие.
Вижте още: Изненадващият скок на американските запаси понижи цената на петрола
Варианти за регулиране на добивите
Засега не е ясно как ще бъде регулирано производството на петрол в бъдещия алианс. Единият вариант е да се запазят квотите за добив, а другият - квотите за износ. Привържениците на втория дават за пример САЩ. Те произвеждат много, а изнасят малко, като се има предвид, че и вносът в САЩ е значителен. По данни на държавната Агенция за енергийна информация (ЕIA) търговският баланс за първите шест месеца на 2018 година е: износът е 1,5 млн. барела в денонощие, а вносът 9.05 млн. барела в денонощие, а производството се доближава до рекордните 11 млн. барела на ден. Това обаче почти не влияе на световния пазар на петрол.
Някои членове на бъдещия алианс, като Саудитска Арабия, заради близките отношения между Риад и Вашингтон, не изключат вбъдеще САЩ да се присъединят към новата международна бизнес структура.
Факторът междинни избори за двете камари на Конгреса в САЩ
Първите сигнали за подобно решение, даде администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, която винаги е изразявала притеснения от високите цени на петрола, които влияят и на цената на бензина. Още повече, че междинните избори за членове на двете камари на Конгреса на САЩ наближават, насрочени са за 6 ноември. Тогава ще бъдат избирани сенаторите и представителите на 23 щата, 10 от които на предишните избори са спечелени от демократите, които не подкрепят президента Тръмп. Ако той загуби междинните избори, ще му бъде много трудно да прокарва решенията си през двете камари на Конгреса. Затова и Белият дом настойчиво лобира пред Саудитска Арабия, а чрез нея и пред ОПЕК, за увеличаване на добивите, което удовлетворява големите добивни и преработващи компании в САЩ. Повечето от които са базирани в щатите, където ще има междинни избори.
В резултат на това през първата половина на юли вносът в САЩ от Саудитска Арабия е нараснал с 51%. Още повече, че Риад обяви, че се стреми през настоящия месец да увеличи добивите си до безпрецедентните 10,8 млн. барела в денонощие. През юни добивите са спаднали с 26%, сочат данните на „Блумбърг". Това е първият случай, в който Риад не спазва условията на споразумението по формата ОПЕК+, което действа от 1 януари 2017 година.
Освен това, някои от големите клиенти на Саудитска Арабия, като Индия, предупредиха, че високите цени ще намалят търсенето. В Китай, държавната компания Unipec, която доставя петрол на най-големите в страната рафинерии, съкрати фючърсните си договори за петрол от Саудитска Арабия, заради високите цени.
И въпреки, че в информациите за срещата на Тръмп и Путин в Хелзинки миналата седмица не се съобщава за разговори на двамата на тема петрол, според източници на „Блумбърг" заедно с темата за газовите доставки са засегнати и цените на петрола, като инициатор е бил президентът на САЩ. Неговата цел била основните производители в света да увеличат добивите, за да спаднат цените, а от това да поевтинеят и вторичните продукти, и най-вече бензинът.
„Блумбърг" припомня, че преди време Тръмп написа в Tweeter, че страните от ОПЕК трябва да увеличат добивите си с 2 млн. барела в денонощие, след което първо цените на петрола, а след това и цените на бензина ще спаднат.
От самото създаване на групата ОПЕК+ ролята на Русия е била стабилизираща, заради конфликтите вътре в ОПЕК, както и по-специалните отношения на Москва с Венецуела, която заради икономическата криза, намали добивите си, и с Либия, където също има сривове в износа, заради конфликта между управляващите и бунтовниците.
Споразумението започна да действа от началото на 2017 година, като срокът му беше продължаван два пъти, като последния път от 23 юни, до края на 2018 година. Целта на споразумението беше да бъде балансиран пазарът и да бъде увеличена цената на суровината. „Петролните запаси са намалели, пазарът е балансиран, но е важно да не се допуска прегряване", обясни тогава след срещата във Виена руският министър на енергетиката Александър Новак.
Петрол ще има повече, но недостатъчно
Русия още през тази година може да установи исторически рекорд по добив на петрол - средно по 11,15 млн. барела в денонощие, а през следващата да нарасне до 11,17 млн. барела, прогнозира Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК). Досега за рекордна се приемаше 2016 година, когато средните добиви в денонощие бяха почти 11 млн. барел.
В същата 2016 година, през октомври, беше установен месечен рекорд - средно по 11,247 млн. барела, и точно от този обем се изчисляват ограниченията, наложени от споразумението между страните от ОПЕК и извън картела, вкл. и Русия.
Добивите нарастват и в САЩ, които не участват в групата ОПЕК+, но са в тройката на лидерите по добив и бързо го увеличават. По данни на EIA от 12 юли, добивите в САЩ са достигнали 10.79 млн. барела в денонощие, главно от нарастване на производството на шистов петрол. Очакванията са до 1 август да достигнат 11 млн. барела , а към края на 2018 година прогнозата на EIA е за превишаване на 12 млн. барела на ден. И тогава САЩ ще станат най-големия производител на петрол в света.
За страните производителки на петрол бъдещата картина е благоприятна по отношение на фундаменталните фактори, основните от които са: предлагане и търсенето с енасочват към баланс (запасите от петрол намаляват и достигат петгодишни средните стойности, по данни на международния петролно-газов център EY в Москва); търсенето все пак нараства (ОПЕК очаква, че през 2018 г. ще се увеличи с 1,65 млн. барела. на ден и ще достигне 98,85 милиона барела, а през 2019 - може да достигне и 100,3 милиона барела на ден).
С прогнозата на ОПЕК не са съгласни анализоторите на суровинните пазари от агенцията за кредитен рейтинг Fitch, тъй като смятат за невъзможно да се предвиди баланса между предлагането итърсенето на петрол през втората половина на годината, тъй като „уравнението има твърде много неизвестни, свързани с технически и политически инциденти".
Съединените щати обявиха, че ще наложат икономически санкции срещу Иран, което означава, че досегашните контрагенти на Техеран ще трябва да спрат да изкупуват петрол от Иран след 4 ноември, когато стартират санкциите на САЩ срещу Техеран. През юни Иран произведе 3.8 млн. барела. на ден, от които са изнесени - около 2 милиона барела, а след 6 ноември тези обеми ще липсват на пазара, защото много страни, като Южна Корея, които се снабдяват основно с ирански петрол, обявиха, че ще спрат доставките от там. Неизвестности крият и добивите и износа от Либия и Венецуела.
Още по темата:
Петролът поскъпва, но се насочва към седмична загуба заради свръхпредлагането
Петролът поевтиня, сега е ред на бензина и дизела!?
Цените на петрола се повдигат от 3-месечното дъно заради стачката в Норвегия
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 764.00 | ▼0.23% |
Ethereum | 3 345.68 | ▲0.44% |
Ripple | 1.57 | ▲6.56% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |