Лихвите по краткосрочните щатски държавни ценни книжа се повишиха, докато тези по дългосрочните - намаляха, в очакване на срещата на водещите централни банкери по света, в Джаксън Хол. Това направи наклонът на лихвената крива най-малък от 11 години насам.
Лихвите по 10-годишните щатски облигации са при ниво от 2.821%, близо до най-ниската им стойност от 29-ти май, докато тези по 30-годишните облигации са при стойност от 2.974%. Краткосрочните лихви по 2-годишните щатски облигации са при 2.61%.
Спредът между 2 и 10-годишните облигации се сви до 21.1 базисни пункта, или най-малко от август на 2007-ма година, малко преди старта на финансовата криза.
Инвеститорите очакват да получат повече яснота относно бъдещата политика на Фед през тази и следващата година, на стартиралата в Джаксън Хол среща на централните банкери.
Въпреки двете повишения на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед), през тази година, отвели краткосрочните лихви в диапазона между 1.75 и 2%, дългосрочните лихви в САЩ не успяват да растат с подобни темпове.
Това доведе до по-малък наклон, или по-плоска лихвена крива (ситуацията при която дългосрочните лихви са почти равни на краткосрочните такива). Тази крива, отразява мнението на инвестиционната общност, че икономическият ръст и инфлацията няма да са трайно явление и ще се понижат с времето.
Не случайно анализатори и инвеститори изразяват постоянни опасения, че тази лихвена крива, е сериозен повод за притеснения и тревоги за фондовите пазари.
Вижте още: Какво е мечи пазар и как да се подготвите за него?
Напълно е възможно, твърде агресивен Фед да доведе до забавяне на ръста на щатската икономика, смята още Руснак.
Инвеститорите търсят в лихвите по щатските държавни облигации признаци, за бъдещото състояние на щатската икономика.
Защо наклонът в лихвената крива намалява?
Най-просто казано, защото повишението на лихвите въздейства в много по-голяма степен за повишение на краткосрочните лихви, или тези по 2-годишните облигации. В същото време, дългосрочните лихви се повишават с далеч по-слаби темпове.
В миналото, включително и преди Голямата Депресия от 2007-2009-та година, обърната лихвена крива - при която дългосрочните лихви се понижават под краткосрочните, е била надежден прогнозен индикатор за рецесия. Всъщност такова обръщане в лихвената крива е прогнозирало всяка рецесия от 1950-та година насам.
А лагът между настъпването на рецесия и обръщане на лихвената крива е бил различен и е варирал между шест месеца и една година.
Още по темата:
Как да се подготвите за корекция?
Фед сигнализира готовност да повиши лихвите скоро
Фед и класически флаг могат да отведат еврото към 1.10