Ще ги бъде, или няма да ги бъде? Това е въпросът... при криптовалутите!
Ако няма да ги бъде, то пригответе се в най-добрия случай за дълги години, в които търговията ще е с ниски обеми, много от тях ще изчезнат и най-вероятно ще останат само най-големите, които ще се търгуват от малък брой криптоманиаци, а графиката им ще е като равна черта (аналогията с пулса е умишлена).
Наблюдаваният срив при дигиталните валути от миналата седмица, се усили през този уикенд. И това подхрани тезата сред най-върлите врагове на криптовалутите, че най-вероятно „няма да ги бъде“. Ако и Вие сте на това мнение, то стойте далеч от дигиталните монети.
Вижте още: Биткойнът с класически триъгълник - какво да очакваме от криптовалутата?
Спадът на криптовалутите, стартира с новината, че Goldman Sachs няма да прави трейдинг деск, като в същото време се засилиха и спекулациите, че SEC няма да одобри индексен фонд базиран на дигитални валути. Или загубите на криптовалутите са напълно в следствие от спекулативни фактори.
Основните проблеми на криптовалутите са свързани с тяхната регулация и преминаването на основните криптоборси към нови правила за регистриране на клиенти, което спъва голяма част от търгуващите. При всички положения обаче, това е бъдещето и най-вероятно регулацията им ще продължава, искате или не!
Отвъд биткойна, сериозен спад бе регистриран при други ключови валути, като етериума например, който поевтиня под психологическата граница от 200 долара. Сега, криптовалутата се търгува при нивата си от май на миналата година, преди да започне лавинообразното й поскъпване.
Пазарната капитализация на етериума е едва 20 милиарда долара, или близо 10% от общата такава на всички валути. Този процент, е далеч под близо 30-те процента, които заемаше криптовалутата по време на пиковите си нива.
Вижте още: Сривът на биткойна отнема 1000 долара от стойността му за два дни
Няма как да не отбележим и факта, че само от върха си през май на тази година, до момента, етериумът е загубил 76.5% от стойността си, превръщайки се в една от най-губещите дигитални валути на пазара.
И това, разбира се, му дава добър потенциал, ако видим раздвижване в криптовалутите в посока нагоре, етериумът да е сред най-добре представящите се дигитални валути. За да достигне до върха си от май, етериумът трябва да поскъпне с над 320%.
Биткойн кешът и лайтконът, спорят за приза „най-волатилна“ криптовалута. Нашите предпочитания обаче, ще отдадем на биткойн кеша, като най-волатилна такава. След като достигна нива от близо 4 000 долара за монета, в края на миналата година, последва колосален срив, отвел биткойн кеша до нива от 480 долара към момента.
През май обаче, станахме свидетели на „минивръх“ при ниво от близо 1 900 долара за един биткойн кеш. За да достигне отново до тази си стойност, криптовалутата трябва да поскъпне близо четири пъти – или с 300%.
Четири пъти до върха си през май, трябва да поскъпне и EOS, който е петата най-голяма по пазарна капитализация криптовалута. Монетата се търгува към момента при нива от 5 долара, а върха й през май, бе при ниво от 21 долара. Същата е и ситуацията и при следващата по големина криптовалута – Стелар (Stellar). Тя се търгува при нива от 0.195 долара за монета, при връх от малко над 0.80 цента през май.
Много инвеститори залагат на по-евтините по абсолютна стойност криптовалути, с надеждата, че те ще са с изпреварващ ръст. И това се дължи на факта, че 1 цент промяна в цената им, се превеждат като далеч по-голям процентен ръст.
Следвайки тази логика инвеститорите освен към Стелар могат да погледнат и към Кардано. Той е още по-евтин, като се търгува в момента при нива от около 7.5 щатски цента. За да поскъпне до върха си от май, карданото трябва да поскъпне близо пет пъти.
Лайткойнът, както вече споменахме е друга силно волатилна криптовалута. След като достигна нива от над 300 долара, стана ясно, че създателят му си е продал притежаваните монети. И това предопредели стремглавото поевтиняване на криптовалутата, за да достигне нива от 50 долара за монета.
За да достигне върха си от май, лайтконът трябва да поскъпне 3.3 пъти, или с 220% от текущите си нива.
Горе долу, толкова зле е ситуацията и при Рипъла. След рязката си обезценка, през последните няколко седмици, рипълът се търгува при нива от около 0.27 долара, или при нивата си от преди старта на експлозивното си повишение, отвело го до над 3 долара.
Колкото бе силно движението на рипъла нагоре обаче, толкова силен се оказа и спада му. За да поскъпне до върха си от края на април, рипълът трябва да поскъпне с 250%.
Ръст от близо три пъти, трябва да регистрират, за да достигнат майските си върхове и някои от другите по-малки валути, като например Монеро, която е десетата най-голяма криптовалута. Монерото се търгува при нива от 107 долара, а върхът му е при – 300 долара.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на криптовалути
Още по темата:
Какво да очакваме от Биткойна?
Сривът на биткойна продължава
Вълкът от Уолстрийт - внимавайте с биткойна!