Теодор Минчев
Гениалният Уорън Бъфет е заклет враг на златото. Според него, инвестициите в злато, нямат никакъв смисъл за инвеститорите, защото то не притежава вътрешна стойност. Или казано по друг начин, „оракулът от Омаха“, не може да приложи своите методи за оценка на актива, въз основа на които да направи преценка дали е подценен, или не.
Абсолютно поради същите причини, Бъфет не харесва и биткойна и останалите криптовалути и не веднъж е подчертавал това.
Това разбира се не пречи и не е пречило на златото и биткойна да поскъпват, в определени периоди, или да се ползва като метод за съхранение на стойност от страна на централните банки.
Като пример можем да дадем, наскорошното поскъпване на дигиталните валути от миналата седмица. След като достигнаха стойности, с над 80% под най-ниските им нива от върховете в началото на тази година, криптовалутите отбелязаха сериозен ръст.
Най-голям бе той при рипълът, който поскъпна над два пъти – от 27 на 56 цента. Сериозно повишение регистрира и етериумът, повишил се от 170 до 240 долара, при това само за две седмици.
Какви са приликите между златото и биткойна?
Цената на златото и биткойна като непроизводствени актив, до голяма степен се определя от търсенето и предлагането.
За търсенето отговарят фактори като – индексните фондове (хеджфондове при биткойна, защото все още няма одобрени индексни такива), бижутерийния бизнес, търсенето от страна на централните банки и спекуланти и търсенето на физическо инвестиционно злато.
Предлагането е относително постоянна компонента (определяно от залежите на злато и фиксирания брой на биткойни, които могат да излязат в обръщение). За разлика от златото обаче, където намирането на нови „залежи на злато“, могат да доведат до ръст в предлагането, това на биткойн е далеч по-фиксирано.
Как стоят нещата при криптовалутите?
Може да се каже, че криптовалутите в известна степен приличат на златото. Те нямат вътрешна стойност. Те могат да се превърнат в начин за съхраняване на стойността. В бъдеще цената им може да се въздейства до голяма степен от търсенето на акции на базирани върху тях индексни фондове.
Ситуацията обаче, при криптовалутите се усложнява много повече. Първо, те нямат корелация с никой друг актив. За сравнение златото е корелирано с движението на долара.
Криптовалутите нямат корелация с геополитечски рискове. Търсенето на криптовалути, все още не се предопределя по направление на централните банки, като липсват много фондове, базирани върху движението в цената им.
Криптовалутите, могат да са обект на регулация, за колкото и децентрализирани да се представят. Последните доказателство за това дойдоха по направление на Китай.
Криптовалутите, могат да станат обект на киберкражби. Като тук разбирайте не само кражби от електронни портфейли, но и кражби от измамни схеми, нерегулирани борси, измамни търговци и т.н. Да не говорим, че от всички нови криптовалути, които излизат непрестанно и обещават на инвеститорите да ги направят богати, много изобщо няма да съществуват след известно време.
В този ред на мисли, златото може да се определи, като далеч по-сигурен за инвеститорите инструмент.
И все пак, предлагането на златото е ограничено. За разлика от това, предлагането на криптоваулти, може да е неограничено. Това, че предлагането на биткойн е ограничено до 21 милиона монети, не означава, че криптовалутата не може да се раздели на още 100 други монети, които да наводнят предлагането. В допълнение, виждаме, че непрестанно излизат нови дигитални валути, с големи обещания и празна кошница.
Въпросът, който би следвало да си задават инвеститорите е ще съществуват ли криптовалутите в бъдеще. Защото златото ще е там…, макар и да може да е много по-слабо отколкото е в момента.
Следващият въпрос е, кои криптовалути ще оцелеят и можете ли правилно да прецените и прогнозирате това. Нещо като да откриете следващия Facebook или Apple.
И да… Криптовалутите могат да поскъпнат още много. Могат дори в един момент да изместят златото, като предпочитан инструмент за съхраняване на стойността не само от индивидуалните инвеститори, но и от централните банки. И все пак… Може би ще ни е необходимо още известно време, за да добием повече яснота по тези въпроси.
Още по темата:
С колко поевтиняха основните криптовалути от върховете си?
Срив за основнитне криптовалути - колко още надолу?
Биткойнът - първо 50 000, а после и 250 000 долара?