EС с първи стъпки за глобяване на Италия във връзка с дефицита.
Европейският съюз направи първа стъпка към налагане на глоби на Италия, след като постанови, че разходите на популисткото правителство са в нарушение на фискалните правила на блока.
Междувременно заместник министър-председателят Матео Салвини заяви пред репортери, че е отворен за малки промени в бюджета, като същевременно увери избирателите, че няма да промени основните принципи.
ЕС заявява, че процедурата при прекомерен дефицит е оправдана. "Комисията потвърждава съществуването на особено сериозен случай на несъответствие", заяви ЕС в годишния си преглед на разходните планове на държавите от еврозоната и във връзка с казуса свързан с италианския бюджет за 2019 г. "С това, което италианското правителство е поставило на масата, виждаме опасност страната да посее нестабилност", каза заместник-председателят на Комисията - Валдис Домбровскис.
Съгласно фискалните правила на ЕС членовете на блока трябва да поддържат дефицита си под 3% от БВП и техният дълг да е под 60% от БВП. Страните с дълг, който надвишава това ниво, трябва да го намалят с ускорени темпове.
При 132% от БВП, италианският дълг е повече от два пъти по-висок от средния за ЕС и според комисията той не се понижава достатъчно бързо.
Предложението на комисията е широко очаквано, като се има предвид нежеланието на италианското правителство да направи каквито и да е отстъпки по отношение на своя експанзивен бюджет.
Все пак това е важна стъпка за длъжностните лица в Брюксел, които се надяваха през последните месеци, че натискът на пазара може да принуди Италия да промени противоречивите си планове, предотвратявайки по-нататъшни конфронтации.
Според Европейската комисия в годишния преглед на плановете за разходи на държавите от еврозоната, бюджетът на страната, който сочи към разширяване на разходите през 2019 г. нарушава ангажиментите за намаляване на дълга и поставя страната пред сериозен риск от неспазване на правилата.
От Брюксел заявиха също така, че критериите за дълг на Италия не отговарят на правилата на ЕС и че е оправдано Италия да бъде поставена в дисциплиниращ процес на ЕС.
В отговор на действията на ЕС, Салвини каза, че няма да прави компромиси по основните елементи на бюджетния план като пенсионната реформа, доходите на гражданите и по-ниските данъци. Той каза пред репортери в Рим, че е готов обаче да направи известни компромиси по въпроси като инвестиции и по тази тема е "отворен за диалог с всички".
Много страни вече са преминали процедурите за прекомерен дефицит (ППД) - включително Франция. Испания и Португалия и получиха символични "нулеви" санкции. Те не бяха глобени, но преминаха през целия процес, който Италия дори не е започнала на този етап. Ако на Италия бъдат наложени глоби, то тя ще е първата страна от еврозоната, на която ще бъдат наложени такива.
Според пазарни наблюдатели, италианската икономика ще пострада, ако напрежението с Европейския съюз и инвеститорите продължи да расте и доведе до по-нататъшен ръст в доходите по италианските облигации.
Още по темата:
Италия отново стресира Европа с призив за напускане
Италия повлича фондовите пазари в Европа