Още паника може да бъде ключов фактор за приключване на корекцията на щатските пазари. Това поне е мнението на Боб Дол, старши мениджър по портфейли и главен инвестиционен стратег в Nuveen Asset Management.
"Искам повече паника", каза той, добавяйки, че не получава достатъчно клиентски обаждания при последните спадове на пазара. "Нивото, което имахме преди няколко седмици от 2,603 за широкия S&P 500, не беше впечатляващо. Ралито беше слабо и сме отново в тестова фаза", коментира експерта.
Добре би било да станем свидетели на още спад на индексите, за да приключим с тази "гадна корекция", допълни още Дол. Според него, крайни нива на паника, могат и да са признак за приключване на корекцията.
И докато фючърсите на щатските индекси се търгуват днес при нива от 1 640 пункта и все още съумяват да се задържат над ключовото ниво от 2 600 пункта, все повече започват да стават инвеститори и анализатори, които смятат, че най-лошото за пазара може и да е отшумяло и текущото понижение с около 10% може да предоставя добри възможности за покупки.
За всички, които споделят това мнение, сега ще разгледаме какви са потенциалните варианти да се облагодетелстват, ако очакванията им за възходяща корекция се материализират.
Вариант номер едно - директна покупка на щатски индексиРазбира се класическият вариант при подобни очаквания - че корекцията е близо до своя край, е - като директно си купите щатски индекси.
Предвид на близостта на дъното от 2 600 пункта обаче, трябва да сте много внимателни и да поставяте близки стопове за ограничаване на загубите, защото потенциален пробив на тази подкрепа, може да доведе след себе си по-нататъшни силни разпродажби.
Вариант номер две - с акции с висока бетаПо принцип бетата на една компания сочи до каква степен представянето на акциите й са обвързани с посоката и интензитета на представянето на пазара, като цяло.
Ето защо, ако смятате, че корекцията е приключила, то можете да погледнете към акции с по-висока бета. Високото съотношение означава, че се предполага, че книжата на тези компании ще се предстевят по-добре от представянето на пазара. И обратното също би следвало да е в сила. Компаниите с по-висока бета, често се представят далеч по-зле от пазара.
Като пример можем да дадем акциите на Amazon. Те се отличават с коефициент бета за последните три години и на месечна база, в размер на 1.94. И докато акциите на компанията загубиха близо 25% от върха си при нива от близо 2 000 долара, за да се търгуват при нива от около 1 500 долара в момента, те се отличаваха с изпреварваща доходност в пъти по-висока от тази на индексите през последните няколко години.
Вариант номер три - залог на волатилността
Има едно нещо, което инвеститорите определят като индекс "на страха", известен още, като индекс на волиталността.
Видяхме, по време на спада от февруари, как този индекс поскъпна от 10 до близо 50, само за около месец. Последва връщане на индекса отново към 12 пункта, когато нещата се поуспокоиха а щатските индекси се насочиха за нов тест на исторически най-високите си стойности.
При текущия срив през октомври обаче (съпоставим по скорост и интензитет на този от февруари), индексът се повиши едва до 25 пункта. А причината за неравномерното представяне - февруари бе изненада и последствие след година на изключително ниска волатилност. А текущия срив през октомври, се случи при далеч по-големи очаквания от пазара.
Дори и щатските индекси да продължат понижението си, но да забавят съществено темповете си, е възможно да видим понижение на индекса и нормализирането му към едни далеч по-ниски нива.
Инвеститорите могат да се възползват от структурирани продукти, базирани на индекса на волатилността. Разбира се те трябва да са наясно, че индексът на волатилността, може да е изключително волатилен, особено в моменти на несигурност и силен спад на пазарите. Ето защо, базираните върху него продукти не са особено подходящи за хора с ниска толерантност към риск.
Още по темата:
Евтини ли са FAANG компаниите?
Акциите на Amazon рекордно скъпи спрямо Facebook