Google ще закрие социалната мрежа Google+ през април, което е с четири месеца по-рано от предвиденото, пише The Guardian.
Компанията откри втори пробив на софтуера за тази година, което позволило на приложенията на партньорите да имат достъп до частните данни на потребителите.
Google заяви в публикация в блога си, че не е открила доказателства, че други приложения са имали достъп до данните, като име, имейл, пол и възраст, като са използвали нова грешка в програмата. Пробивът е засегнал 52.5 милиона акаунта в Google+, включително и тези на някои бизнес клиенти, в продължение на шест дни миналия месец.
Очаква се главният изпълнителен директор Сундар Пичай да даде показания пред съдебната комисия на Конгреса на САЩ за практиките на Google за събиране на данни. Някои депутати от двете големи политически партии от САЩ призоваха за нови правила за поверителност, за да контролират по-добре Google, Facebook Inc. и други големи технологични компании.
През октомври компанията заяви, че ще затвори потребителската версия на Google+ през август 2019 г., защото би било твърде предизвикателно да се поддържа непопулярната услуга. По това време данните за профили от около 500 000 потребители може да са били изложени на приложения на партньори заради бъг, който е съществувал повече от две години, посочиха от компанията.
Приложенията, които извличат данни от Google+, за да персонализират собствените си услуги с пълномощно от потребителя, ще загубят достъпа си до 90 дни.
Наскоро стана ясно, че Google ще закрие и чат приложението Google Allo, което е оборудвано с Google Assistant. Google Allo беше обявено на конференцията за разработчици на компанията през май 2016 г. и след недобро приемане компанията обяви през април 2018 г., че спира инвестициите в приложението.
Решението за спирането на Allo има стратегическо значение, тъй като компанията обяви също през април 2018 г., че работи върху инициатива, позната като Google Чат. Google Чатът ще бъде подобен на SMS и iMessage на Apple, създавайки нов универсален стандарт за текстови съобщения за потребители на Android, известни като богати комуникационни услуги (или RCS).
Още по темата:
Google пуска балоните си за интернет над Кения през 2019 г.
Google се разделя с марките AdWords и DoubleClick
Google се опитва да разшири операциите си в Китай