Един от най-често задаваните въпроси на международните фондови пазари, на пазара на криптовалути, а дори и на родния капиталов пазар е: Къде е дъното?
Колко трябва да поевтинеят акциите, за да сметнат инвеститорите, че си заслужават да бъдат купувани?
Едно е сигурно - техническите нива, които трябваше да предлагат подкрепа, падат едно след друго. Паднаха психологическите нива, като 2 600 за S&P 500, 3 500 за биткойна, 600 пункта за SOFIX...
И след като тези нива на подкрепа бяха преминати с лекота, инвеститорите започват да се питат - към какви модели да преминат, за да могат да определят докъде ще се простре понижението на пазара?
Негативите пред пазарите все още са много и сериозни. Напрежението между Китай и САЩ е далеч от разрешаването, особено в светлината на новите събития, свързани с ареста на финансовия директор на Huawei. От друга страна несигурността покрай Brexit става още по-голяма, а разследването за руско влияние при изборната победа на Тръмп, може да донесе нови главоболия за инвеститорите.
"В краткосрочен план настоящите оценки на щатските компании са привлекателни. От по-дългосрочна гледна точка обаче, е малко по-трудно да се каже", смята Питър Янковски, главен инвестиционен директор на Oakbrook Investments. "В някакъв момент икономиката ще се забави. Ще имаме по-високи лихвени проценти, ръстът на печалбите ще се забави. И това ще навреди на финансовите оценки."
И къде е дъното? Сега ще погледнем към четири оценки, които разглеждат този въпрос от гледна точка на финансовите оценки, с използване на корпоративните печалби, паричната политика и икономическите основи. Според някои от тях, дъното е далеч, но според други - може и да е съвсем близо.
Цена-печалбаАко се обърнем към най-простата мярка използвана от анализаторите - съотношението цена-печалба, то сме при едни много ниски нива, след наскорошните понижения на индексите.
В началото на 2016 г. опасенията за свиване на доходите и отслабване на растежа в чужбина изпратиха S&P 500 надолу с 10% и оценката му до 16.8 пъти годишните печалби - с около 6% по-ниска от сегашното им ниво.
Тогава, съотношенията се смятаха твърде ниски, за да бъдат подминати от пазарните участници и това изпрати акциите с 15% нагоре през следващите четири месеца.
Фед моделВисоките нива на доходността по облигациите, е в основата на настоящите разпродажби. Не само, че по-високите лихви повишават разходите за правене на бизнес за компаниите, те също така правят акциите по-малко привлекателни, като предлагат конкурентни възвръщаемост.
Според един базов "мечи сценарий", повишението на лихвите от страна на Фед ще отнеме сериозно от пазара, свикнал на рекордно ниски лихви, вече почти цяло десетилетие.
И макар връзката между доходността на облигациите и корпоративните печалби да се е променила в исторически план, теория известна като Федералния модел се разглежда от време на време от инвеститорите в търсене на дъното.
През 2015 година, когато Федералният резерв започна цикъла на повишение на лихвите, пазарите изпаднаха в корекция. При най-ниското ниво на акциите през август доходността, която S&P 500 се очакваше да донесе на инвеститорите бе с 3.9 процентни пункта по-висока от тази на десетгодишните държавни облигации. Сега тя е 2.7 пункта. Или ако достигне стойността си отпреди две години, широкият индекс S&P 500 трябва да падне със 17% от текущите си нива.
"В момента ми се струва, че всички са толкова песимистични и смятат, че чашата е наполовина празна, че спредът в доходността ще трябва да се разшири още много, преди да видим дъното", смята Крис Закарели, главен инвестиционен директор на Independent Advisor. "От друга страна, вече мисля, че разпродажбите отидоха твърде далеч, така че кой може да каже?"
Модел на растежа
В инвестирането на фондовите пазари не всичко е свързано с икономиката. И все пак, негативните настроения на инвеститорите по отношение на представянето на икономиката, се усеща на пазарите с пълна сила. При това инвеститорите са твърде песимистични и според анализаторите на Goldman Sachs дъното вече може и да се формира.
Възвръщаемостта на S&P 500 през последните 12 месеца е отрицателна за пръв път от 2016-та година насам, за което причината може изцяло да се търси в икономическите очаквания.
Според прогнози на Goldman Sachs, щатската икономика ще отбележи ръст от 2.5% през следващата година. И това ще е достатъчно, за да видим краткосрочно повишение на щатските индекси и активи.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Щатският S&P 500 - свръх-купен?
Истинската цел на S&P 500 е 2 350 пункта