Петролът в Лондон се понижи под 50 долара за барел за пръв път от юли 2017 г., следствие на по-сериозните сътресения на финансовите пазари и тревогите свързани с повишеното производство на САЩ. Това дойде в противовес и натежа над опитите на страните от ОПЕК и Русия да стабилизират цената на "черното злато" със съкращаване на производството.
Фючърсите на брента загубиха нови 1.1% от стойността си, след загубата от 6.2% в понеделник. Руският министър на енергетиката Александър Новак се опита да успокои инвеститорите, като заяви, че пазарът ще бъде по-стабилен през първата половина на 2019 г. Новак смята, че сделката между ОПЕК и нейните партньори ще е основна причина за това стабилизиране.
Междувременно фючърсите на индекса S&P 500 се колебаеха в сряда, докато бенчмаркът е на ръба на "мечия пазар". След понижението на индикатора в понеделник, той е точно на границата на понижението от 20%.
Петролът се срина с повече от 40% от четиригодишния връх през октомври, следствие на перспективата за пренасищане на доставките. Докато Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, включително Русия, се съгласиха да намалят производството в началото на този месец, инвеститорите са скептично настроени, че намаленията ще са достатъчни, за да се компенсира ръстът на шйстово производство от САЩ.
В същото време търговската война на президента Доналд Тръмп с Китай и политиката на Федералния резерв за лихвените проценти замъглиха перспективите за глобален икономически растеж.
„Има няколко низходящи фактора на петролните пазари и ситуацията няма да се подобри скоро. Сегашният мечи пазар вероятно ще продължи за известно време, ”каза Сатори Йошида, стоков анализатор в Rakuten Securities Inc. в Токио. "Цените на петрола могат да се повишат, ако ОПЕК + направи съобщения за конкретни мерки, включително допълнителни съкращения", каза още Йошида.
Брентът с доставка през февруари се понижи с 54 цента до 49.93 долара за барел на базираната в Лондон ICE Futures Europe борса, преди да се върне отново при нива на търговия над психологическата граница от 50 долара. Премията му спрямо щатския суров петрол се понижи до 7.44 долара за барел.
Междувременно щатският суров петрол се търгува с повишение от 25 цента до 42.78 долара за барел.
Докато ОПЕК и неговите партньори се очаква да се срещнат през април, те могат да проведат среща по всяко време, ако се изисква бърза реакция, заяви руският премиер Новак в интервю за телевизия Россия 24. Това следва забележките на енергийния министър на Обединените арабски емирства, които сигнализира, че производителите могат да проведат извънредна среща на ОПЕК и да обсъдят допълнителни ограничения, ако е необходимо.
Иначе, на финансови пазари, инвеститорите са притеснени, тъй като фючърсите на широкия индекс S&P 500 са само на 7 пункта от навлизането в мечи пазар. Декември е на път да се превърне в най лошия месец за индекса от 2008-ма година насам.
Междувременно американската администрация се бори да спре кризата, която се засили след доклад на Bloomberg, че Доналд Тръмп е обсъждал уволнението на Пауъл. Докато президентът на САЩ изрази увереност в министъра на финансите Стив Мнухин, Федералния резерв и икономиката във вторник, това не успокои пазарите.
Още по темата:
Бензинът поевтиня с 41 стотинки за два месеца
Колко и как може да поевтинее бензинът у нас?
Нова проверка на КЗК за цените на бензина и дизела