Институционалните инвеститори запазват вярата си в петрола след най-бурната година за суровината от 2008-ма година, залагайки за по-добри бъдещи дни пред суровината.
Хедж фондовете повишиха залозите си за повишение на цените на брента за трета поредна седмица на фона на очакванията, че ОПЕК и партньорите на картела ще прибягнат до допълнително намаляване на производството си.
Гласуваното доверие идва на фона на сътресенията на финансовите пазари, при които волатилността в търговията на петрола се повиши с най-много през ноември от няколко години насам.
"Оптимизмът се връща на пазарите, макар и плахо и получаваме положителни знаци за бъдещото на цената на петрола“, според Ашли Петерсън, петролен анализатор в Stratas Advisors LLC в Ню Йорк. „Не се усеща, като че търсенето на петрол ще пресъхне утре, а предлагането ще се утрои“.
Въпреки че цената на петрола се понижи с около 15% след обявяване на споразумението между ОПЕК и партньорите й за намаляване на производството на 7-ми декември, а понижението в цената от октомври насам възлиза на около 40%, пазарните наблюдатели все още са оптимистично настроени.
ОПЕК и нейните съюзници имат за цел да публикуват през януари декларация за изпълнението на споразумението за намаляване на производството, според министъра на енергетиката на Русия Александър Новак.
Той също така заяви, че пазарът може да усети въздействието на съкращенията през януари или февруари, и ако е необходимо, групата може да се събере преди планираното си заседание през април. В същото време спадът на вноса от Иран в Япония добавя още една позитивна нотка за цената на петрола.
"ОПЕК върши доста добра работа, показвайки, че ще се придържат към спазването на правилата", каза Брайън Кесенс, портфолио мениджър в Tortoise, фонд управляващ активи на стойност 16 милиарда долара.
Дългосрочната нетна дълга позиция на хедж фондовете - разликата между залозите за по-високи цени на брента и тези за по-ниски – е нараснала с 6.7% до 162 239 контракта за шестте дни приключили на 24-ти декември, според данни на ICE Futures Europe.
Дългите позиции нарастват, докато късите залози намаляват до най-ниското им ниво от края на ноември.
Анализаторите, дали своите прогнози за Bloomberg прогнозират, че брентът ще се търгува при средна цена от 70 долара за барел през 2019-та година, следствие на намаляването на доставките от ОПЕК и доброто търсене на „черното злато“.
Засега обаче, явното доверие от хедж фондовете и анализаторите все още не се е материализирало в по-спокоен пазар. След като нарасна рекордните 86% през ноември, индексът на волатилността на борсата в Чикаго приключи в петък при ниво от 53.11. Последният път, когато завърши годината над 51 е бил през 2008 година.
Още по темата:
Петролът поевтиня - сега е ред на бензина и дизела?
Ограничени геоложки проучвания могат да изпратят цената на петрола до 150 долара?