Изминалата 2018-та не бе особено добра за финансовите пазари, като разпродажбите бяха всеобхватни и засегнаха почти всички класове активи.
Какво обаче се случи със суровините?След доста прилично представяне през 2017 г., стоките обърнаха курса си на фона на очакванията за забавяне на глобалния ръст, геополитическото напрежение и затягането на монетарната политика от страна на Фед.
Изключително благоприятната парична политика на централните банки по света и фискалните стимули, наложени от правителствата след финансовата криза от 2008-ма година, помогнаха на световната икономика да стъпи на крака през последните години.
Сега обаче, ускорения ръст най-вероятно е вече минало, според проучването на Bank of America Merrill Lynch сред фонд мениджърите. Нетно 53% от анкетираните, управляващи огромни фондове, очакват световният растеж да отслабне през 2019 г., заявиха от компанията. Това е най-лошата перспектива за глобален растеж за последното десетилетие, според BofA.
Възходящата траектория на долараСледствие от затягането на паричната политика е по-силният долар. Тъй като разликите в лихвените проценти между САЩ и останалите световни икономики се разширяват, това въздействаше за поскъпване на долара. Крайният резултат е един долар, който е по-скъп от всички останали основни валути.
Американският доларов индекс, който измерва стойността на щатския долар спрямо кошница от шест световни валути - йената, лирата, еврото, франка, канадския долар и шведската крона - е нараснал с 4.5% през 2018 г. след спад от над 10%. през 2017 г. А това, определено не е добра новина за суровините.
Друг сериозен фактор засегнал цените на суровините през 2018-та бе търговското напрежение между САЩ и Китай - двете най-големи световни икономики. Това повиши притесненията за забавяне на световния ръст, чиито основен двигател през последните години бе именно Китай.
Китай, втората най-голяма икономика в света и основен потребител на суровини, има голямо влияние върху цените на суровините. Всеки удар за китайската икономика поради търговската война ще има отрицателно въздействие върху цените на суровините.
Как се представяха стоките през 2018 година?Енергийните суровиниПриродният газ приключи годината с ръст от около 12% и е сред големите победители сред енергийните суровини, включващи суров петрол, котелно гориво, бензин, уран и етанол.
Поскъпването на газта, става реалност след 20.7% спад през 2017-та година. Стоката бе изключително волатилна през цялата година, като към края на годината достигна 17-годишен връх при нива от 4.837 долара за MMBtu.
Фючърсите на урана се представяха също изключително добре и отбелязаха ръст от 20.1% през 2018-та година в допълнение към поскъпването им от 17.2% през 2017.
Силният импулс се дължи на спадащите обеми на производство, на фона на спирането на производството в няколко мини по целия свят. В същото време търсенето на суровината се увеличава, особено в Азия.
Петролът бе големия губещ сред енергийните суровини, като поевтиня с над 25% през годината. Той бе изключително волатилен, а спадът му стана реалност след силно поскъпване и достигане на над четиригодишен връх през октомври.
Благородните метали загубиха блясъкБлагородните метали отбелязаха, като цяло понижения през изминалата година, с малки изключения. Сред изключенията бе паладият, чието силно търсене в среда на слабо предлагане доведе до рекордно поскъпване на метала и това той да стане по-скъп от златото в края на годината. В крайна сметка паладият приключи годината с повишение от над 12%.
На противоположния фронт бе платината, която се превърна в най-зле представящия се метал с понижение от над 15% за 2018-та. Златото и среброто загубиха съответно - 1.8 и 9.5% от стойността си.
Лошото представяне на базовите металиНеблагородните метали имаха още по-лоша година, като те традиционно са силно обвързани с представянето на световната икономика. А търговската война между САЩ и Китай, оказа силно негативно въздействие върху цените им.
Алуминият беше най-силно засегнатият сред основните метали, поради излишък на предлагане и намаляващото търсене в Китай, най-големия производител и потребител на стоката. Решението на САЩ да премахне санкциите срещу руския Rusal, втория по големина производител на алуминий, не помогна за възстановяването на метала.
Селскостопанските стоки Повечето селскостопански стоки се покачиха за годината, докато соята, захарта, памукът и кафето приключиха по-ниско.
Американските фючърси на пшеница добавиха 20% за годината, царевицата 7%, ечемикът близо 31%, овесът 14% и какаото около 27%.
От друга страна, фючърсите на соята паднаха с 8.3%, памукът със 7.9%, захарта с 18.3%, кафето с 20% и дървесината с 25.9%.
Фючърсите на добитъка, живите говеда добавиха съответно 3.4% и 11.9%.
Прогнозите на BofA Merrill Lynch за 2019:Цените на суровия петрол WTI се очаква да достигнат средно 59 долара за барел през 2019 година.
Отоплителното гориво може да достигне до 5 долара за MMbtu при студено зимно време. Междувременно по-мекото време може да доведе до разпродажба.
Фундаментът при алуминия ще остане стабилен на фона на съкращенията в пречиствателните станции в Китай и слабото производство в Америка и Европа.
Увеличаването на цените на цинка вероятно ще бъде ограничено, като се има предвид, че миннодобивът се увеличава от 2017 г. насам.
Цените на златото се очаква да достигнат средно 1 296 долара за унция през настоящата година, въпреки че американските двойни дефицити и китайските стимули могат да тласнат цените и към 1 400 долара за унция.
При селскостопанските стоки банката е бичи настроена за царевицата и леко възходяща по отношение на пшеницата, но мечи за соята и захарта.
Още по темата:
Най-големите борсово търгувани фондове на 2018-та година
Какво мислят експертите за лудото движение на индексите?
Паладият с нов исторически рекорд!
Предстоят добри времена пред среброто?