Инвеститорите и стратегиите, които избягваха риска на фондовите пазари отново не са на мода. Стратези от BNP Paribas Wealth Management в Париж до Goldman Sachs Group в Ню Йорк, отхвърлят сигналите на пазара, че развитите икономики са на ръба на рецесията.
Спадът в цените на активите, потенциалните компромиси по отношение на търговската война и дори БРЕКЗИТ, дават поводи за радост, според пазарни наблюдатели.
"Пазарите са усвоили политическата несигурност от миналата година и налице е потенциал за повишение на глобалните активи", според Флоран Бронс, главен инвестиционен директор на BNP Paribas Wealth Management, в интервю за Bloomberg TV , „Фундаментът все още е добър, но политическата несигурност дава известна неяснота пред рисковите активи. Разбира се, тя няма да трае вечно."
След една година, в която почти всички класове активи завършиха на червено, инвеститорите попаднаха между истерията на предстоящия спад и реалното икономическо представяне на щатската икономика, която говореше за обратното. Миналия петък, инвеститорите видяха най-добрите данни за заетостта от 10 месеца насам, които успокоиха нервите им в петък.
"Като цяло имаме само забавяне по отношение на икономическия растеж и ръста на доходите, но пазарите ценообразуват много повече от това, те залагат рецесия", смята още Бронс. "Ние вярваме, че тази рецесия няма да се случи."
Според Бронс, акциите ще запазят стойността си, а нововъзникващите пазари са готови да се възстановят.
Goldman Sachs вярва, че инвеститорите трябва бързо да се възползват от възстановяването и ръста на пазарите, предизвиквани от положителна политически данни, или изненадващо добри икономически такива.
„Ако, както очакваме, световните икономики се забавят, но избегнат рецесията през 2019 г., а лихвените проценти в САЩ не се повишават, налице е добър потенциал за връщане към риска", според Питър Опенхаймер, анализатор в банката. "Съществува риск инвеститорите, които пропуснат някое рали, да загубят по-голямата част от възвръщаемостта за тази година.", допълва още експертът.
Разбира се, много инвеститори все още изразяват съмнения относно това дали сме видели края на спада за щатските индекси, или не виждаме просто "подскока на мъртвата котка".
Шоковият спад във вторник на германската промишлена дейност в края на 2018 г. е предупреждение, че Европа е изложена на риск от рецесия. Фабричните данни в Китай са при най-ниските си нива от май 2017-та година насам.
Как може да се развие от тук нататък бичият сценарий?
Пазарните драми стимулират американската администрация да прави компромис по отношение на търговията и бюджета. Федералният резерв повтаря позицията си, че лихвената политика ще зависи от данните и ще намали баланса си при определени условия. Китай продължава да стимулира европейския ръст, а Великобритания намиря пътя към нормален БРЕКЗИТ...
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските инвеститори