"На пазарите е налице усещането, че фондовата борса може да се е запътила към сериозна обезценка, за което вече имаше няколко намека, макар и все още да не сме видели същинския спад", коментира по време на икономическия форум в Давос, Робърт Шилер, нобелов лауреат по икономика.
Шилер, който спечели Нобеловата награда за икономика през 2013 г. за работата си по цените на активите и неефективността на пазарите, заяви, че не обръща толкова внимание на фундамента на пазарите, а е "много по-заинтересован от психологията" и популярните истории в медиите.
Американските фондови пазари може да са се възстановили леко от рязкото понижение в края на миналата година, но все още има риск от значителен спад, каза Робърт Шилер.
"Не съм сигурен в способността си да предсказвам, но мисля, че има риск, да", каза той. "Аз категоризирам рисковете от гледна точка на психология", допълни още професорът.
"На пазара е налице усещането, че фондовата борса може да се насочва към сериозно понижение, след дълъг период на ръст и първите признаци за разклащане на пазара" заяви Шилер от Давос, цитиран от CNBC.
През последните години, Шилер застъпва тезата, че Голямата депресия от 30-те години на миналия век, както и финансовата криза от 2008-ма година, до голяма степен се предопределят от психологията на пазарите.
"Имам известни спорове с икономисти относно фундаменталните фактори. В момента пиша книга за психологията в инвестирането и смятам, че те в много по-голяма степен движат пазара, в сравнение с фундамента", коментира Шилер.
„Мисля, че някои теми, които доминираха в началото и края на 2018-та година, могат отново да се върнат с пълна сила. И през януари и февруари имахме корекция и 10% понижение. Имахме още един подобен спад, макар и много по-голям, от близо 20% от върха през септември и Коледа. И мисля, че тези неща тежат върху съзнанието на хората. Имам усещането, че може би не е приключило най-лошото, въпреки, че много хора виждат сигнали за покупка", казва още нобеловият лауреат.
Терминът „мечи пазар“ на Wall Street е синоним на сериозни, дълготрайни спадове. В числов смисъл, мечият пазар е понижение от 20% или повече от наскорошния връх. S&P 500 достигна този важен момент на 24-ти декември, като спадна с 20% от 52-седмичния си връх. Но това беше в рамките на деня, а не при отчитане на цените на затваряне на индекса. От началото на годината S&P 500 се е повишил с около 5%, което е един от най-силните му стартове в историята.
Коментарите на Шилер идват на фона на по-голямата несигурност по отношение на общата посока, която пазарите биха могли да направят през 2019 г., поради повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ и геополитическите напрежения, особено между САЩ и Китай.
Пазарите в САЩ са нервни за траекторията на повишението на лихвите от страна на Фед и в среда на критиките на президента Доналд Тръмп към централната банка за твърде бързото им повишение. Федералният резерв изглежда промени посоката си на повишаване на лихвените проценти през декември, сигнализирайки две увеличения през 2019 г.
Шилер заяви, че Фед се разглежда като една от основните причини за слабостта на пазара, но уточнява, че резервът се опитва да стабилизира пазарите.
Поглеждайки към по-широката икономика на САЩ и продължаващото частично спиране на финансирането за правителството Шилер каза, че това може допълнително да увеличи нестабилността на пазарите.
Още по темата:
Щатските индекси с най-добър старт на годината от 2006-та!
Как да се подготвите за мечи пазар?
Щатските индекси близо до дъно?