Обратното изкупуване на акции от щатските компании процъфтява, въпреки усилията на някои политически лидери да им се противопоставят.
Според Bank of America Merrill Lynch (BAML), обратното изкупуване на собствени акции е достигнало четвъртото си най-високо седмично ниво от 2009-та година насам. Активността на корпорациите през 2018-та година във връзка с изкупуването на собствени акции, е била с 91% по-висока от тази година по-рано. В същото време за цялата изминала година, са били вложени над 1 трилион щатски долара в собствени акции в САЩ.
„Обратните изкупувания остават силни в сектори, като технологиите и финансите, но започват да се разпространяват и към други сектори - като например потребителските нециклични стоки и материалите. Сегашният темп на обратното изкупуване на акции, би предложил рекордна година в тези два сектора, както и в сектора на комуналните услуги.”, се казва в доклада на BAML.
Компаниите бързат да изкупуват собствени акции, след законопроект през този, който има за цел да предотврати обратно изкупуване на акции от компаниите, освен ако фирмите не поставят служителите си на първо място, включително минимална заплата от 15 долара на час.
Според новия законопроект, обратните изкупувания на компаниите са проблематични, защото не са от полза за повечето американци, след като малък процент от хората притежават по-голямата част от акциите.
Нещо повече, много мениджъри получават компенсации на база представянето на акциите на управляваните от тях компании и с обратни изкупувания, последните често се облагодетелства. В допълнение, законодателите смятат, че обратните изкупувания намаляват способността на компаниите да инвестират, включително и в заплати.
Те също така твърдят, че обратното изкупуване ограничава способността на компанията да инвестира в заплати, НИРД, обучение и други ползи.
Голяма част от инвестиционната общност обаче, се обяви против законопроекта. Според Джефри Гъндлах - основателят на DoubleLine Capital, управляващ активи на стойност 121 млрд. долара, това да се казва на частни компании какво да правят с печалбите си е "малко объркващо".
Казано по друг начин, обратното изкупуване е един от двигателите на поскъпването на цените на акциите.
Гъндлах предупреди за повишените нива на корпоративния ливъридж, които до голяма степен идват като пряк резултат от финансирането на обратното изкупуване на акции, от страна на компаниите.
"Доста ясно е, че коефициентите на ливъридж на пазара на корпоративни облигации... е свързан с обратното изкупуване, в момент на висока заетост", коментира Гъндлах.
Още по темата:
Защо е важно, че Бъфет купува акции от собствения си фонд?
Apple планира допълнителни 100 милиарда долара за обратно изкупуване на акции