Много инвеститори са станали жертва на погрешно възприемане на печалбите на американските компании, смята Ед Клисолд, от Ned Davis Research, правилно прогнозирал предходните две кризи.
Американският анализатор смята, че това недоразумение би могло да изпрати инвеститорите по един прекалено оптимистичен път, който да се обърне срещу тях в крайна сметка.
Ако направите едно собствено проучване сред инвеститорите, то най-вероятно ще чуете, че корпоративните печалби са едно "рядко светло петно" в цялостния пейзаж, твърди експертът.
Инвеститорите обаче, правят една често срещана грешка. Те приемат схващането, че исторически силният ръст на печалбата се превръща директно в "огледало за светло бъдеще". Напротив, според Клисолд, при толкова високи нива, пред печалбите е налице малко възможност за по-нататъшен ръст, докато свободното пространство за падане е далеч по-голямо.
Често катастрофите на фондовите пазари се случват до голяма степен именно заради залагане на един дългосрочен възходящ ръст за печалбите на компаниите.
"Когато ръстът на печалбите е много висок, той вече не може да се оценява и екстраполира, защото не е устойчив", каза Клисолд пред финансовото издание Business Insider, в специално интервю.
"По отношение на очакванията за приходите, когато процентът на компаниите биещи прогнозите е висок, се предполага, че това е нещо добро. Но всъщност, през последните шест години пазарът се справи по-добре, когато темпът на по-добро представяне от очакванията е по-нисък", коментира още експертът.
Четвъртото тримесечие на 2018 г. е отличен пример за това. Докато печалбите от S&P 500 нараснаха с 14%, широкият индекс завърши на отрицателна територия.
Анализаторът предупреждава още инвеститорите да внимават да не попаднат в друг капан - по време на рецесия. Казано просто - когато икономиката се свива, разочароващите приходи са симптом, който може да сочи към наближаване на обръщане на тренда и преминаване към бичи пазар.
"Ако влезем в рецесия, тогава ще видим сериозно понижение на акциите. Това обаче, най-вероятно ще се предшества от по-сериозно забавяне, а защо не дори спад в печалбите на щатските компании", смята още Клислод.
До колко представянето на акциите е обвързано с печалбите?
Ето как изглеждат нещата за печалбите на щатските компании и пазарната доходност в дългосрочен план (от 1950-та година насам, според данните на FRED):
Данни: FRED
Както се вижда от таблицата, не може да се установи наличието на добра корелация между представянето на пазара и ръста в печалбите.
Периодът, в който печалбите са нараствали най-много – между 2000 и 2008-ма година (средно с 9.1% на година) на практика е и този, регистрирал най-лоша доходност за инвеститорите, в размер на минус 3.6%.
В същото време периодът, от който излязохме преди две години – между 2009 и 2016-та година се отличава с най-слабия среден ръст на печалбите от разглежданите периоди, но за сметка на това, доходността от 14.6% за инвеститорите, е третата най-висока.
От друга страна периодът с най-добра доходност за инвеститорите – между 1982 и 1999 година, когато е бил регистрирана възвръщаемост от 18.3% на година, се е отличавал с под средния за всички периоди ръст на печалбата от 6.7% (като е бил 6.6% за разглежданата времева рамка).
Изводът, който може да се направи е, че преди да се доверявате сляпо на определени схващания за пазара, трябва да си правите собствени проучвания.
Другият извод, който може да се направи е, че пазарът може да расте добре в периоди на слаб ръст на печалби и обратното - да се понижава в периоди на ускоряване на ръста…
Още по темата:
Има ли връзка между представянето на щатските акции и печалбите?
Щатските индекси - лоша инвестиционна алтернатива?
Защо Уорън Бъфет инвестира в Apple?