Наистина ли е време за завършване на търговските преговори между САЩ и Китай? Ако погледнете към фондовите пазари, то вероятността за това е на 90%. Дали ще има сделка, няма никакво значение, защото пазарите не се уморяват да си търсят нови и нови причини, за да се повишават.
Широкият щатски индекс S&P 500 е само на около 2% от исторически най-високите си нива от септември. Последва обаче, голяма волатилност и моментен спад, както през октомври, така и през декември. А дали сценарият няма да се повтори?
"Докладите относно търговските преговори излизат непрестанно, като преговорите са в ход и през тази седмица. За нещо толкова важно обаче, инвеститорите искат да се уверяват непрестанно, че всичко върви по план“, според Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в Oanda.
Общо взето новините постоянно сочат към позитивни преговори, които са само на крачка от достигане на окончателна сделка. Тоест, може да се приеме, че тази новина е почти напълно изконсомирана и от тук нататък има два възможни сценария.
Първият е - „купувай на слухове и продавай на новини“, или моментен ръст на индексите, при евентуално подписване на сделка, който е много вероятно да бъде последван от силен спад впоследствие. А другият вариант е още по-лош за инвеститорите – да няма сделка. Вторият вариант директно ще е свързан с масирани и панически разпродажби.
При всички положения обаче, едва ли ръстът на фондовите пазари може да продължи с настоящите си темпове и без други сериозни причини – като например по-добри от очакванията тримесечни резултати от щатските компании.
„Сега цените на акциите са много по-високи и е много трудно да се намерят хора, готови да купуват акции на текущите цени. А това може да доведе до пропукване на пазара“, според Яни Зидинс от Cracked Market.
На подобно мнение е и Лука Паолини, главен анализатор в Pictet Asset Management. Според него, акциите трябва да се изключват от инвеститорите, които да преминават във все по-голяма степен към пари в брой.
"Натискът на развитите икономики и забавяне на растежа на корпоративните печалби, изглежда, че започва да задушават фондовите пазари“, коментира Паолини, който не смята, че акциите могат да повторят изключителното си представяне от края на миналата година до момента.
„Американският фондов пазар изглежда най-уязвим за корекция. Не само, че той е най-скъпият в нашата класация, но и печалбите на американските компании изглежда, че са далеч от рекордния ръст от 11%“, смята още експертът. В подкрепа на тезата си, Паолини цитира данни от Националното сдружение за икономика и бизнес, които показват, че близо две трети от американските компании отчитат по-високи разходи за заплати.
В списъка на най-харесваните от Pictet Asset акции влизят такива на компании от Великобритания, които са били несправедливо "опетнени" от Brexit, докато нововъзникващите пазари имат устойчив растеж, а ниската инфлация и слабият долар ги правят още по-добър избор.
Инвеститорите би следвало да се ориентират към защитни акции, от сектори като здравеопазване и комунални услуги, както и да стоят далеч от двете най-скъпи индустрии в момента – тази на цикличните стоки и услуги и технологиите, според Паолини.
Ако икономиката наистина е във фаза на краен цикъл на ръст, въпросът е кои акции са по-добър залог?
Като предшественик на данните за работните места в петък, докладът на частната консултантска компания ADP посочи, че наемането на частния сектор се е забавило до 18-месечно дъно.
Още по темата:
Време е за скъсяване на германските облигации?
Достигна ли своя връх американския фондов пазар?
САЩ и Китай са близо до постигане на търговска сделка