Теодор Минчев
Според редица експерти, да си контратрейдър е един от малкото начини, да реализирате над пазарната доходност. И докато това често е свързано с тезата да „търсите силно подценени, или пък надценени активи“, трябва да отбележим, че да си контратрейдър е далеч по-трудно отколкото звучи.
Обикновено, контратрейдинга се описва като да се опитвате „да хванете падащ нож“. Може да е много болезнено. Често, отплатата за поетия риск пък, може да не съответства на риска. И това е едно от най-лошите положения в инвестирането.
Защо е трудно да си контратрейдър?
Причината е много проста – трябва да сте готов да застанете и да заложите срещу тълпата, както и срещу тренда като цяло. И докато това може да е особено печеливш залог, ако сте познали, проблемът е, че често е свързано със сериозни загуби, ако не уцелите най-добрия момент.
В допълнение, трябва да сте достатъчно силно убеден в собствената си теза и в това, че пазарът греши, което също изисква железни нерви и дисциплина. Освен това, често може и да се разколебавате, когато виждате, че движението е все още срещу вас…
И все пак... Много от така наречените „асиметрични инвестиции“ (както определя най-добрите инвестиции гениалният Дейвид Тепър), или инвестициите с малък потенциал за загуба и неограничен потенциал за ръст, са точно контратрейд-инвестициите.
Трендът е твой приятел
„Трендът е твой приятел“, е основната теза на техническите анализатори и правило номер едно в търговията на милиони инвеститори по света. Когато заложите срещу тренда, шансовете, последния да ви „отнесе“ са много големи.
Трябва да отбележим, че при контратрейдинга не се залага само срещу тренда, а срещу общите очаквания. Т.е. може да заложите на тренда и да сте контратрейдър, ако всички са на мнение, че трендът е приключил. Макар и рядко, подобни ситуации могат да се открият.
След като вече уточнихме рисковете, ще посочим няколко направления по които трендът и общите инвеститорски очаквания са много ясно очертани, а контратрейдърите могат да проявят известен интерес…
По-нататъшно поскъпване на долара
Да, доларът е силен през последните месеци. Проблемът обаче идва от това, че общо взето всички специалисти са на мнение, че предстои слабост за долара и особено спрямо еврото. Тоест, ако заложите за по-нататъшно поскъпване на долара и особено спрямо еврото – вие на практика автоматично се превръщате в контратрейдър.
Добрата новина – ако наистина смятат, че доларът ще поскъпва, то имате шанс да заложите на така наречената „кери-трейд“ стратегия, благодарение на факта, че повишението на лихвите от страна на Фед се случи изпреварващо на това от много други централни банки. При тази стратегия лихвения диференциал е на ваша страна, а в сметката Ви ще се трупа положителен СУАП (при маржин търговия) при залог срещу валути с ниски, или дори отрицателни лихви (като еврото и йената).
По-нататъшен ръст на щатските индекси
Щатските индекси са на път за тест на исторически най-високите си нива от началото на годината. След спадът от 15% от началото на годината и след срива им през декември те са на около 1-2% от исторически най-високите си нива от септември на миналата година.
Общо взето, по подобие на долара и тук мнозинството от пазарните участници очакват възобновяване на силното понижение на индексите от края на миналата година. Или тук един потенциален контратрейд, може да бъде удължаване на индексите.
Но трябва да сте много внимателни, защото възобновяване на спада в среда на политическа несигурност и търговска война, което почти всички очакват, е нещо, което в крайна сметка може и да се случи...
Очакваното запазване на лихвите пък, може да е нещо, което да не се материализира. Особено, ако щатската икономика се върне към добрата си форма.
Златото, платината и среброто
Благородните метали, като злато, платина и среброто стартираха много силно годината. И общо взето очакванията за тях са за по-нататъшен ръст. Тоест, като контратрейд може да се яви потенциален залог за подновяване на понижението им. А иначе, за подобно движение е налице добра предпоставка, предвид на идващите май и юни, които са традиционно слаби за благородните метали и особено за среброто.
Инвеститорите е добре да имат предвид също така, че тестове на дъната са доста типични от техническа гледна точка… Така че преди да видим траен и силен ръст на металите, не би било невъзможно да станем свидетели на корекция при тях.
Криптовалутите
Тук нещата са напълно ясни. След загубата от по над 70% при някои от основните криптовалути, инвеститорите напълно загубиха вяра и интерес към дигиталните валути. Може и да сме във фаза на акумулиране от „големите играчи“, преди да видим ново избухване при цените на криптовалутите. Това е един отличен контратрейд.
Залог срещу намиране на решение на търговската война
Силният ръст, който се материализира на щатските пазари, до голяма степен се предопредели от два фактора – решението на Фед да е по-търпелив по отношение на лихвите и позитивния развой на търговските преговори между САЩ и Китай. Сега пазарът почти на 90% е заложил положителен изход за намиране на търговско споразумение, така че тук изненадата по-скоро би била, ако не видим подобно споразумение.
Ако търговската война с Европа, или Китай се задълбочи, то големите губещи могат да са акциите на европейските автомобилопроизводители. Те и без това си имат специфични проблеми свързани с трансформирането на сектора и скандалът с дизеловите автомобили, така че могат и да се окажат в центъра на потенциално бъдещо торнадо.
Инвестиции на БФБ
Най-доброто контратрейд предложение оставям за накрая, защото наистина е контра. Първо – защото индексът на сините чипове SOFIX е третия най-понижаващ се индекс в света от началото на годината и второ – защото наистина никой не харесва инвестициите на БФБ. А това, след една по-сериозна корекция на индекса през последната една година, го прави идеален кандидат за контратрейд.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции
Нелогичните неща, които се случват на пазарите в момента
Достигна ли своя връх пазарът на акции в САЩ?
S&P 500 с идеалната сделка?