Американските банки предоставиха смесени финансови резултати за първото тримесечие, а слабият ръст на печалбите може да се очаква на всички основни пазари през тази година, според Питър Оппенхаймер, глобален стратег в Goldman Sachs.
Пет от шестте най-големи банки в САЩ са изнесли досега резултатите си от първото тримесечие.
Както Goldman, така и Citigroup пропуснаха прогнозите за приходите във финансовите резултати, обявени в понеделник.
Питър Оппенхаймер заяви пред CNBC във вторник, че по-решителното ръководство от централните банки е от решаващо значение за възстановяването на капиталовите пазари, което означава, че сега фокусът ще се пренасочи към сезон на печалбите.
"Мислим, че ръстът на печалбите ще бъде доста слаб тази година на всички основни пазари", каза той. "И така, след като видях възстановяването, което вече е факт, сега много ще зависи от това докъде могат да растат приходите и мисля, че това ще бъде доста скромно."
Докато първото тримесечие се очаква да бъде отрицателно за САЩ, Goldman Sachs очаква възстановяване на тримесечните печалби през втората половина на годината, както в САЩ, така и в световен мащаб.
Той добави: "Мислим, че глобалната активност ще се подобри през втората половина на годината. Дори в Европа, която наистина изостава, имаме някои сериозни забавяния, особено в Германия. Европа обаче, ще се възползва от постепенното възстановяване на икономиката на Китай", прогнозира още експертът.
Инвеститорите от целия свят са загрижени за мрачните перспективи за икономиката. Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международният валутен фонд (МВФ) рязко понижиха прогнозата си за икономическия растеж за еврозоната наскоро, следствие на външни рискове, като забавяне на германската икономика, нарастване на дълг в Италия и несигурност около изхода на Великобритания от Европейският съюз.
В изявление пред CNBC в понеделник президентът на Чикаго - Чарлз Еванс, заяви, че ще бъде подходящо да се запазят лихвените нива до есента на 2020-та година, за да се гарантира поддържането на инфлация в САЩ.
Според Опенхаймер обаче, по-силната икономическа активност може да подобри перспективите за повишаване на лихвите и това може да се отрази негативно върху фондовите пазари.
„Прогнозите са за още по-ниски лихвени проценти или за по-дълъг период на отрицателни лихвени проценти в Европа и това се дължи на лихвения спред. Но тъй като икономическата активност се подобрява, и наистина имаме очаквания, че лихвените проценти могат да се повишават", каза Опенхаймер.
Сезонът на печалба за първото тримесечие в Европа вече е започнал с големите корпорации, които се очаква да докладват през следващите няколко седмици.
Още по темата:
Оценяват ли инвеститорите рецесия при щатските печалби?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските инвестиции могат да са лоша инвестиция следващите години?