Американският фондов пазар е спокоен. Даже - подозрително спокоен. Направо си изглежда, като "затишие пред буря".
Индексът S&P 500 е на около 1% от исторически най-високата си стойност от септември на миналия месец. В същото време за целия месец април, индикаторът не се е повишавал, или понижавал с повече от 1% за ден...
Друг интересен факт е, че от 26-ти март S&P 500 е приключвал на по-високи нива в 15 от 17-те борсови сесии. Въпреки сериозната серия на повишение, индикаторът е добавил едва 87.79 пункта към стойността си.
Цялото това привидно спокойствие се изразява в един факт - понижение в индекса на волатилността (VIX), или известен още като - "индекса на страха". Всъщност, картината при графиката на индекса рисува още по-зловеща картина. А анализаторите си задават въпроса, дали нещата не са твърде очевидни, за да се случат?
Лилавите линии по-горе очертават периода на свиване (те приличат на клин). А от този нарисуван "клин" индексът на волатилността избухна два пъти - през януари и октомври на миналата година. Както показват прекъснатите червени линии, това предизвика тежки загуби за S&P 500.
Дали този клинообразен "VIX модел" е твърде очевиден, за да очакваме същия резултат? Може би. Този път ценовото действие почти достигна върха на клина, което разваля пълната му идеалност. И все пак, този модел е твърде очевиден, за да се игнорира. Или най-малкото инвеститорите би следвало да "имат няколко наум".
Таблицата по-долу илюстрира същата концепция, но изразена чрез индексния фонд SPDR S&P 500 ETF, на която могат да се видят и обемите.
Налице са "мечи дивергенции", които сочат спад в увереността на инвеститорите за възходящата посока на показателя. Точно подобно нещо се случва преди сривовете от януари и октомври на 2018-та година.
Подобни признаци не са сигнал за незабавно понижение на индексите, но те са първите "жълти знамена", които инвеститорите е добре да имат предвид.
Може да се каже, че можем да видим сериозна съпротива за широкия щатски индекс S&P 500 при ниво от 2 920 пункта, което да е последната преграда на индекса към тест на историческия му връх. Ако това ниво остане в сила, е напълно възможно да постави началото на силна и остра корекция, по подобие на случилото се два пъти през изминалата година.
Ако смятате, че щатските индекси са близо до върха си, или пък сме в период на "затишие пред буря", то волатилността може и да изглежда като добра опция.
Великият Дейвид Тепър съветва инвеститорите - „Насочвайте се към асиметрични инвестиции!“.
Какво означава асиметрична инвестиция?
Това е инвестиция, при която потенциалът за понижение е ограничен, а този за ръст – неограничен.
И в момента волатилността изглежда точно така. Тя е близо до най-ниските си нива - на около 10-15% от тях, докато трябва да се учетвори, за да достигне нивата си от декември на миналата година.
Ниската волатилност се предопределя от близките до рекордните стойности за щатските индекси.
Липсата на волатилност, обаче, не бива да заблуждава инвеститорите. Предстои навлизането в по-лошия шестмесечен период за щатските индекси и не случайното правило - "продавай през май и си почивай".
И докато волатилността е на база на случвалото се до момента, никой не може да каже какво ще се случи утре. Това, че последните 20 пъти при хвърляне на монета, се е паднало „ези“ не повишава шансовете при следващите 20 хвърляния отново да се пада „ези“. Противно на очакванията на пазара.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Бик или мечка - ето как да изберете страна!
Един от най-великите инвеститори с мрачни прогнози за пазара