В настоящата силно волатилна среда и във връзка с търговското напрежение между САЩ и Китай, инвеститорите трябва да се придържат към дивидентните компании и компаниите с ниски разходи за труд и сектора на услугите, смята главният анализатор на Goldman Sachs - Дейвид Костин.
Високо дивидентните компании, като AT&T, осигуряват стабилен доход в един бурен пазар, докато компаниите с ниска експозиция към разходите за труд, включително Facebook и Alphabet, като цяло превъзхождат останалите, отбелязва още Костин.
Компаниите за услуги като цяло са по-малко чувствителни към тарифите в сравнение с тези произвеждащи стоки, смята още експертът на GS.
За инвеститорите, които се страхуват от пълна търговска война, ето някои съвети от щатската инвестиционна банка как да се справят с трудния пазара.
"Ние мислим за някои от движещите сили за растежа на печалбите през тази година и разглеждаме някои от компаниите от комуникационните услуги", каза Костин във вторник в интервю за CNBC. "Харесва ни комбинация от ниска чувствителност на разходите за труд като начин за имунизация срещу нарастващата инфлация на трудовия пазар... Второто направление са компании с висока дивидентна доходност в дългосрочен план."
Високите дивидентни акции като AT&T осигуряват стабилен доход в бурния пазар, докато компаниите с ниска експозиция към разходите за труд, включително Facebook и Google като цяло се очаква да се представят по-добре от пазара, смята Костин.
Управляваните клиентски портфейли от Goldman, които са насочени към големи компании с дивидент и ниски разходи за труд, биха пазара от началото на годината.
Производителите на полупроводници, машини и селскостопански продукти поведоха загубите на пазарите през тази седмица след заплахата на президента Тръмп да повиши вносните тарифите за китайски стоки.
„Като портфолио мениджър, фокусирайте се повече върху компаниите, чиито приходи са по-скоро на вътрешния пазар, по-специално ориентирани към услугите, в сравнение с производството", посъветват Костин.
Докато заплахата от търговска война внезапно разтърси пазарите, което предизвика дълбоки разпродажби във вторник, въздействието от тарифите ще бъде ограничено, тъй като много компании изобщо не са изложени на мита, включително комуналните и телекомуникационни компании, каза Костин.
"70% от приходите на американските компании са вътрешни, така че докато митата са сериозен въпрос, той е съсредоточена в някои индустрии и в някои сектори, до голяма степен", коментира Костин.
Още по темата:
Колко компании е придобила Apple за последните шест месеца?
Dow загуби над 470 пункта на фона на растящото търговско напрежение
Срив за европейските акции - растат опасенията за световната икономика