След дъното на американския пазар през март 2009 г., щатските пазари се представят далеч по-добре от европейските през последните десет години, по-точно със 76% по-добре, сочат данни на щатската инвестиционна банка Goldman Sachs.
Кредиторът разработва четири сценария, които могат да обърнат този тренд и да доведат до по-добре представяне на европейските индекси, пред американските в бъдеще.
Американският бенчмарк S&P 500, едва бие европейския си партньор - Stoxx 600 - с два процентни пункта от началото на 2019 г. до момента.
Това може да изглежда като силно превъзходство на пръв поглед, но в сравнение с това, как са се представяли двата индекса през последните десет години е направо слабо.
Според Goldman, по-доброто представяне на корпоративна Америка, се предопределя от един фактор - печалбите на компаниите. "Разликите в печалбите на акция в Европа и САЩ обясняват на 100% по-слабото представяне на пазара от Стария Континент", пише Лилия Пейтавин, портфолио-мениджър в Goldman.
Да се разбере само каква е причината, едва ли е достатъчно за инвеститорите. Те в много по-голяма степен, най-вероятно се интересуват от това - какво следва от тук нататък.
Едва ли ситуацията ще се промени особено бързо, смятат от GS"Реално, според нас, Европа е малко вероятно да остане изолирана в случай на ескалация на търговските напрежения между САЩ и Китай," каза Пейтавин. "Ако тарифите се въведат в целия бизнес-сектор към Китай и включват автомобилите, опасенията ще се прехвърлят и по отношение на европейския износ на автомобили за САЩ".
Според щатската инвестиционна банка обаче, налице са четири фактора, които могат да променят изоставащото представяне на Европа:
(1) Повишаване на доходността на облигациите, растеж и инфлационни очакванияСпоред Goldman това сливане на факторите ще подкрепи ценните на акциите - особено на банките - и вероятно ще окажат влияние върху бъдещото представяне на по-дългосрочните области на пазара, като технологиите. GS също така смята, че това е много вероятно да се случи в Европа.
"Това може да се случи в еврозоната, където правителствата биха могли да използват фискалната политика, за да стимулират растежа", смята Пейтавин.
(2) Повишаване на инфлацията в САЩGoldman отбелязва, че този резултат може да е следствие на по-нататъшна ескалация на търговската война между САЩ и Китай. Банката предупреждава, че тя може да произтича и от средното разпространение в по-променливите категории, съставляващи традиционните показатели за инфлацията, като облекло и финансови услуги.
"Това вероятно ще предизвика рязко преоценяване на политиката на Фед", каза Пейтавин.
И както миналата година показа, промяната в перспективите на Фед, може да е най-големия дестабилизатор за американските акции. А това може да доведе до относително по-добро представяне на Европа.
(3) Намаляващи рискове в Европа
Goldman вижда този сценарий, като един от основните странични ефекти - спад в европейската премия за риск на акциите. Това на свой ред би могло да доведе до приток на капитали към европейските акции.
"Това може да се случи в резултат на координирана фискална експанзия и/или благоприятни за бизнеса мерки във Франция и Италия, например", каза Пейтавин. "Разрешаването на безизходицата Brexit също ще спомогне за намаляване на икономическите рискове и изходящи потоци от акциите във Великобритания."
(4) Отклонение от технологичното представянеВ основата на този резултат е неоспоримият факт, че американският пазар има много повече и по-големи технологични фирми от Европа. Това помага на S&P 500 да превъзхожда европейския си конкурент, следствие на ръста на компаниите от сектора през последните 10 години.
Ако технологичният сектор обаче, загуби от блясъка си, това би създало ситуация, при която европейските акции са облагодетелствани в по-голяма степен, спрямо щатските.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция през следващите години?