Първата национализация на банка от страна на правителствойф на Китай за повече от две десетилетия разтърси финансовия сектор на страната в понеделник, повишавайки опасенията, че ефектът на търговската война ще е по-голям от очакванията.
В същото време, действието кара инвеститорите да се притесняват от прекомерно офшорно финансиране през последните години, или така нареченото "сенчесто банкиране", което е финансиране на компании, не отговарящи на по-високите изисквания на официалното кредитиране от банки.
Междубанковите лихвени проценти скочиха, след като регулаторите обявиха в петък, че ще поемат контрола над Baoshang Bank Co. за една година поради „сериозни” кредитни рискове.
Baoshang, някога разглеждана, като модел за финансиране на регионалните икономики, е един от многото по-малки китайски кредитори, които използват техники за финансиране "в сянка", според пазарни наблюдатели.
Според анализаторът на UBS Group AG Джейсън Бедфорд, страната е пълна с регионални банки, които използват специални институции, за да заобиколят ограниченията за кредитиране и да скрият истинското състояние на лошите си кредити.
Придобиването на Baoshang подчертава трудния балансиращ акт, с който се сблъскват китайските регулатори, тъй като те се опитват да изчистят рисковите кредити, без да предизвикат загуба на вяра в банките. Потенциална загуба във финансовите институции, може да има необратим ефект и да доведе до паника сред китайските депозанти и съответно - финансова криза.
Според пазарни наблюдатели обаче, акциите на големи държавни китайски кредитори могат да бъдат уязвими поради потенциална инвеститорска загриженост, че ще бъдат помолени да помогнат за разрешаването на проблемите на по-малките си конкуренти.
Baoshang е бил част от инвестиционния конгломерат, воден от финансиста Сяо Джианхуа, известен като група „Утре”, който се разследва от китайските власти, според двама души, запознати с разследването.
Длъжностни лица организираха държавна инвестиционна компания в Шънджън да закупи значителен дял в Baoshang миналата година, след което осъзнаха, че финансовото положение на заемодателя е по-несигурно, отколкото се смяташе. Сделката не е минала и регулаторите са принудени да поемат банката вместо това, според анонимни източници.
Сяо, който изчезна в началото на 2017 г., скоро може да бъде изправен пред съда. Китайската народна банка и Комисията за регулиране на банковото и застрахователно дело на Китай не отговориха веднага на исканията за коментар.
Регионалните банки в Китай бяха в основата на бързото разширяване на нетрадиционното кредитиране, което достигна своя връх в началото на 2018 г. По-малките фирми, които използваха инструментите за заем в сянка, на практика се изложиха към много по-широк корпоративен риск, според анализаторите на UBS.
China Construction Bank Corp., вторият по големина кредитор в страната, ще отговаря за управлението на бизнеса на Baoshang, докато е под контрола на правителството, съобщиха регулаторите в петък.
Основана през 1998 г., Baoshang има повече от 8000 служители и отчете обща стойност на активите от 576 милиарда юана (83 милиарда долара) в края на септември 2017 г. - малка част от 23-те трилиона юана през миналата година.
Така наречените инвестиционни вземания на по-малките банки, за които анализаторите твърдят, че често са прикрити като инвестиции, възлизат на 153 милиарда юана, което представлява повече от една четвърт от общите активи.
Baoshang има повече от 60 милиарда юана от прехвърлими депозитни сертификати и 6.5 милиарда юана от облигации, според данни, събрани от Bloomberg.
Съобщението от петък ще постави акциите на другите китайски банки под натиск. Индексът на Bloomberg Intelligence на китайските банки се понижи с 0.9% в понеделник до четиримесечно дъно. Акциите на най-голямата китайска банка - ICBC, се понижи с 0.5% в Хонконг.
„Малките регионални банки с ниско качество вероятно няма да създадат систематични рискове за финансовата система или операциите на големите държавни предприятия и акционерни банки“, заявиха в понеделник анализатори Линда Сън-Матисън и Джейсън Ли.
"Въпреки това спасяването на Baoshang, без съмнение ще засили опасенията на инвеститорите от излагане на рискове", допълват още експертите.
Още по темата:
Пътят на следващата финансова криза
Това ли ще и източникът на следващата финансова криза?
Следващата финансова криза стартира от Китай?