Следвайки принципа "на война и в любовта всичко е позволено", Китай отправи завоалирана заплаха, че може да използва редките метали, като оръжие в търговската война със САЩ. Трябва да се подчертае фактът, че Китай е един от водещите производители на редки метали в света, използвани основно в потребителската електроника, като смартфони и др.
Акциите на азиатските компании, добиващи редки метали, се повишиха силно по време на сутришната търговия в Азия и след направените коментари.
Ръстът в книжата, стана реалност след като китайски чиновник предупреди, че редките минерали не трябва да се използват срещу развитието на Китай. Коментарът се прие като прикрита заплаха, насочена към САЩ и технологичните компании в страната, които зависят от тези редки метали.
В Китай акциите на JL Mag Rare-Earth поскъпнаха с около 10%, докато Innuovo Technology скочи с 9.95%. Lynas в Австралия - една от малкото компании добиващи редки метали извън Китай - видя поскъпване на акциите си с над 10%.
Понастоящем Китай е най-големият производител на редки метали в света. Според анализаторите, този подход на политически натиск върху икономиката и икономически сектори, не са "нов похват".
"И друг път сме били в това положение", заяви независимият анализатор Фрейзър Хауи, цитиран от CNBC, визирайки минали проблеми между Китай и страни, като Япония и Норвегия.
През 2010 г. Китай забрани износа на редки минерали за Япония, след като Токио задържа китайски траулер.
Междувременно износът на сьомга от Норвегия към Китай рязко спадна, след като Пекин постави ограничения върху него - нещо, което се смята, че бе в отговор на решението на норвежката комисия през 2010 г. да присъди Нобелова награда за мир на китайски дисидент.
"Това, което става ясно е, че не искате Китай да има критична роля във вашата верига за доставки", каза Хауи. "Не ставайте твърде зависими от Китай."
По въпроса за редките метали, анализаторът твърди, че минералите „всъщност се намират на много места“. "Китай има най-големия капацитет за добив, най-вече защото поради екологични фактори другите страни са се отръпнали от добиването на този род метали", допълни още експертът.
Според други анализатори, въпросът за снабдяването с редки метали е "ясна част" от продължаващата битка за технологично господство между Вашингтон и Пекин.
"Технологията е мястото, където тази битка ще бъде преодоляна, дори ако получим търговска сделка за двустранни стоки", каза Алистър Нютон, директор на Alavan Business Advisory, в сряда.
Още по темата:
Кои метали са изпреварвали златото по цена?
Паладият вече е по-скъп от златото
Платината рекордно по-евтина спрямо златото