Наближава лятото. И докато почти всички инвеститорски погледи са съсредоточени към случващото се между САЩ и Китай, някои експерти се опитват да открият "бисерите" в морето от акции.
Някои компании имат склонност да се представят по-добре от останалите през горещите летни месеци. Именно към тях поглеждат от финансовото издание Market Watch, като представят десет акции, които в исторически план са се представяли силно през лятото.
Например, акциите на Amazon никога не са поевтинявали между двата празника "Memorial Day" (който беше този понеделник) и Labour Day (първият понеделник на септември), през последните 10 години.
Така че въпреки трудностите свързани с търговската война и слабото представяне на щатските индекси през май, потенциално намиране на решение на търговския спор между САЩ и Китай през юни, или юли, може да отключи известно възстановяване за пазарите. А от това да се облагодетелстват и посочените по-долу компании.
Една от компаниите, с традиционно силно представяне между май и септември е Apple. Това е и името на компанията, която в най-голяма степен влиза в портфейлите на хеджфондовете.
“Apple е на първо място в тази своебразна класация на силно лятно представяне, със средна печалба от 13% през последните 10 години, като печеливш е бил този период в 80% от времето. Apple спечели най-малко - 7% през всяко от последните три лета, а единственият спад на акциите през този период дойде през 2015-та година, когато книжата й загубиха 14.5%", според анализаторите на консултантската компания Bespoke Investment Group.
Данни: BIG
Както показва таблицата по-горе, Cooper Cos. се класира на второ място със средна печалба от 12.1%, следвана от Alexion Pharmaceuticals Inc. и Nvidia Corp., както и Amazon.com със средно повишение от 8.9%.
"При Amazon средната печалба през лятото не е толкова силна, колкото при акциите на Apple или Nvidia, но трябва да се подчертае факта, че книжата на компанията не са поевтинявали нито веднъж в разглеждания период за последните 10 години", коментират анализаторите на BIG.
И все пак лятото на 2019 г. е много вероятно да тества цялостната устойчивост на фондовия пазар и търпението на инвеститорите, във връзка с нарасналите опасения за забавяне на световната и щатската икономика и при липса на намиране на решение между двете суперсили.
Майк Уилсън, главен инвестиционен стратег в Morgan Stanley, предупреди, че корпоративните приходи и икономическите рискове са много по-големи, отколкото повечето хора очакват.
Конкретно, борсовият стратег изтъкна неотдавнашно проучване на компанията за финансови данни IHS Markit, което показа, че производствената активност е паднала до деветгодишно дъно през май. В този доклад се разкрива и "забележимо забавяне" в сектора на услугите в САЩ, ключова област за американската икономика, която се характеризира с огромни печалби от сектора на здравеопазването и бизнес услугите.
Много скорошни доклади отразяват данните от април, "което означава, че резултатите са влошени още преди повторната ескалация на търговското напрежение", продължава Уилсън. "В допълнение, много от водещите компании може да започнат да хвърлят кърпата по отношение на завишените очаквания за печалби през второто тримесечие - нещо, което очаквахме, но вярваме, че много инвеститори не са подготвени."
Уилсън беше една от най-точните анализатори в прогнозата си за щатските индекси, очаквайки ниво от 2 750 пункта за индекса S&P 500 в края на 2018-та, при това без да го коригира.
Той се придържа към мрачния си сценарий и през 2019 г., често предупреждавайки, че инвеститорите могат да бъдат хванати в "развиващ се мечи пазар" през следващите няколко години. Пазарът досега надминава моделите на Уилсън през тази година, като S&P 500 се повиши с 11.7%, а Dow Jones Industrial Average - с 8.6%.
Още по темата:
Седем дивидентни компании с над 7% дивидентна доходност
Да очакваме ли мека рецесия в САЩ?