Теодор Минчев
Стара поговорка гласи - "Рибата са лови в мътна вода". И колко по-размътена може да е ситуацията на финансовите пазари от момента, когато САЩ и Китай са в открита търговска война, а президента Доналд Тръм вдигна мерника и на Мексико и Европа.
Тези действия доведоха до спад за водещите финансови пазари по света. И то до сериозен такъв...
Сега анализаотрите започнаха да дават "назад" и да говорят за временно възстановяване на щатските акици и индекси през летните месеци, преди спадът да се възобнови. Изглежда, че пазарните участници смятат, че спадът от последните седмици е извел индексите до "свръхпродадена" територия. И докато не е ясно и сигурно колко ще продължи спадът, факт е, че едва ли посоката може да е само надолу.
А ситуацията се е натегнала до там, че дори само един позитивен туит на Тръмп, може да доведе до сериозно повишение на индексите и особено на определени сектори и компании.
Тоест, обстановката е идеална за контратрейдъри. Последните обаче, не бива да забравят и друго основно правило в инвестирането - "не се опитвайте да хванете падащ нож".
И все пак, сега ще погледна към някои класове активи, които бяха сред най-сериозно засегнатите от търговското напрежение и където могат да се търсят и потенциалните победители, при евентуална намаляване на това напрежение, или постигането на временно споразумение.
EUR/USD
Доларът и щатските държавни облигации преживява истински ренесанс в среда на търговска война. А причината - инвеститорите, които се страхуват търсят убежище в щатската валута, както и в държавните облигации.
Всъщност намаляване на търговското напрежение може да доведе до сериозно поевтиняване на долара спрямо останалите основни валути и най-вече спрямо еврото.
Инвеститорите, които се опасяват, че търговската война ще доведе до рецесия в САЩ, за което свидетелства и обърнатата лихвена крива, на практика се опитват да се скрият в държавни облигации. А последните се приемат, като единствения отрицателно корелиран актив с представянето на фондовия пазар, в дългосрочен план.
По-високото търсене на щатски облигации пък, води след себе си и до поскъпване на щатския долар.
Благородните метали
Силно засегнати от поскъпването на долара и неблагоприятния развой на търговската война бяха и благородните метали. Това се оказа напълно в противовес с традиционното схващане, че инвеститорите се крият в злато, в среда на геополитическо напрежение.
Доста по-сериозно бяха засегнати два предимно индустриални благородни метали - среброто и платината. И именно там инвеститорите могат да търсят и най-свръхпродадените възможности.
При златото ситуацията може да е доста противоречива, след като метала доказа, че не е "спасителен остров". Това пък, може и да не му попречи да се представя по-зле от своите конкуренти, при евентуално намаляне на напрежението.
По отношение на среброто нещата са доста оптимистични. Прогнозира се, че търсенето на сребро от промишленото производство, което е отговорно за около 60% от общото търсене, ще нарасне умерено през 2019 г. Очаква се повечето сектори да записват разумен растеж въз основа на използването на среброто в най-различни приложения.
Очаква се тази година да се повиши търсенето на сребро за сплави и припои, както и в електрониката и електрически приложения. Ръст се очаква н търсенето на сребро и в сектори, като пречистване на вода, химически приложения, LED осветление, гъвкави електронни екрани, както и за антимикробно приложение в текстила.
Фотоволтаичното (PV) търсене се разширява значително през последните години, тъй като различните страни увеличават темпото си на диверсифициране на своя енергиен портфейл, далеч от конвенционалните изкопаеми горива и към по-висок дял на възобновяемите източници.
Търсенето на бижута се очаква да отбележи солидна година на растеж през 2019 г., като Тайланд е един от движещите сили зад възхода. В Съединените щати, сребърната бижутерия ще остане популярна алтернатива на по-нискокаратните златни бижута. В световен мащаб, сребърните бижута се очаква да продължат да се разширяват, благодарение на разнообразието на дизайна, доброто качество и отличните маржове при продажбите на дребно.
Прогнозира се, че борсово търгуваните продукти (ЕТП) ще увеличат търсенето с 8 милиона унции тази година. Търсенето на физически инвестиции в сребро вероятно ще нарасне с около 5% през 2019 г. Търсенето на монети в САЩ е силно, като подобна тенденция се очертава и в Европа, където инвестициите в сребро се повишиха с 6% през 2018 г.
Европейските производители на луксозни автомобили
На пръв поглед европейските производители на луксозни автомобили не би трябвало да са сред най-засегнатите. На втори поглед обаче, се вижда истински срив в пазарната им оценка. А причината - основна част от внасяните от тях коли в Китай се произвеждат именно в САЩ. В допълнение те продължават да си имат специфични проблеми, като например заплахата на Тръмп към еврозоната, както и завишените стандарти за дизеловите автомобили.
И все пак... При съотношение цена-печалба от 6-7 и дивидентна доходност на база на последна цена и дивидент от 7% за акциите на Daimler например, определено подобни компании попадат в полезрението на инвеститорите. Разбира се има много въпросителни, като например колко ще се понижат печалбите на тези компании и ще успяват ли да поддържат високия си дивидент, в среда на спад на финансовия си резултат...
Защо е трудно да си контратрейдър?
Причината е много проста – трябва да сте готов да застанете и да заложите срещу тълпата, както и срещу тренда като цяло. И докато това може да е особено печеливш залог, ако сте познали, проблемът е, че често е свързано със сериозни загуби, ако не уцелите най-добрия момент.
В допълнение, трябва да сте достатъчно силно убеден в собствената си теза и в това, че пазарът греши, което също изисква железни нерви и дисциплина. Освен това, често може и да се разколебавате, когато виждате, че движението е все още срещу вас…
И все пак... Много от така наречените „асиметрични инвестиции“ (както определя най-добрите инвестиции гениалният Дейвид Тепър), или инвестициите с малък потенциал за загуба и неограничен потенциал за ръст, са точно контратрейд-инвестициите.
Още по темата:
Няколко идеи за контратрейдъри
Нелогичните неща, които се случват на пазарите