В краткосрочен план биткойнът може да се понижи под 8000 долара, след появата на негативна графична формация, коментират технически анализатори. При нива под 8000 долара, вниманието ще се насочи към 30-дневната пълзяща средна величина, която в момента е при ниво от 7 643 долара за монета, предупреждават същите експерти.
Краткосрочната перспектива на дневна графика, би се преместила в меча, ако станем свидетели на понижение под 30-дневната пълзяща средна величина. Дългосрочните тенденции при най-голямата и стара криптовалута обаче, остават позитивни, докато се търгува над ключовото ниво от май - при 5 263 долара.
Тезата за краткосрочна по-сериозна корекция при биткойна, би се променила, ако нивото на подкрепа при 8 220 долара остане в сила и валутата се върне над интрадневния си връх от 8 746 долара за монета.
Биткойн може да навести нивата под 8000 долара и следствие на поизчерпване на възходящия му импулс, който го отведе до сериозен ръст през тази година. От началото на годината криптовалутите са едни от най-добре представящите се активи, в среда на глобална икономическа несигурност, предизвикана до голяма степен от търговската война между САЩ и Китай.
Цената на биткойна достигна 12-месечен връх при нива над 9 100 долара през изминалата седмица, преди да видим връщане до около 8000 долара и ново връщане към 8 800 долара след това.
За последните четири седмици биткойнът е добавил 3 800 долара към стойността си, като се търгува с повишение от над 125% от началото на годината. Освен това биткойнът приключи изминалия месец с повишение от 62%, или най-много от август на 2017-та година.
Експрозивният ръст на криптовалутата поставя въпроса пред инвеститорите дали повишението не е твърде бързо и прекомерно. Отново започват да се връщат мненията на бичи-настроени анализатори, които започват да говорят за 10 000 долара, или дори 15 000 долара за монета през следващата година.
Така че двупосочната търговия с биткойна през изминалата седмица, може и да се приема, като признак на изтощение при криптовалутата.
Психологическата подкрепа от 8 000 долара е ключово ниво за биковете. Докато то е в сила, можем да видим и опити за изкачване и пробив над нивото на съпротива при 9000 долара, което вече ограничи ръстът на биткойна веднъж.
Седмична графикаБиткойн регистрира класическа "дожи" свещ (отбелязана с кръгче на графиката) миналата седмица, сигнализирайки за нерешителност на пазара. Традиционно подобни свещи, които идват в края на силен възходящ тренд, могат да сочат към формиране на временен връх. Ако тази свещ, бъде последвана от седмичен спад, това може да се приеме, като изключително негативен сигнал по отношение на предстоящото движение на биткойна.
Тази свещ се появява след четири поредни седмични повишения за биткойна и формиране на едногодишен връх. При развитие на негативен сценарий за биткойна и по-сериозна корекция надолу, потенциална цел за понижението на криптовалутата може да е 50-седмичната пълзяща средна при ниво от около 5 600 долара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на криптовалути
Още по темата:
Facebook разработва собствена криптовалута?
Какви са приликите и разликите между биткойна и златото?
Биткойнът - първо 50 000, а после и 250 000 долара?