Снимка: Pixabay
Европейските акции поскъпнаха в сряда, подкрепени от надеждите, че Федералният резерв на САЩ (Фед) ще намали лихвените проценти, за да неутрализира забавящата се глобална икономика и нарастващите опасенията си за италианския бюджет.
Вижте още: И Паул намекна за понижение на лихвите
Както беше съобщено във вторник, председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл обяви, че централната банка е готова да подкрепи икономическото възстановяване в САЩ. "Ние следим внимателно последиците от търговските спорове за перспективите на американската икономика, и както винаги, ние сме готови да предприемем подходящи мерки за стимулиране на икономическия растеж, като същевременно запазим силен пазара на труда и инфлацията около нашата цел от 2%", каза Дж. Пауъл при откриването на двудневна конференция, организирана от Банката на Федералния резерв (FRB) в Чикаго.
Думите бяха възприемат от търговците като сигнал, че Фед е готов да намали основния лихвен процент, ако икономиката го изисква, обобщи „Блумбърг".
По-рано във вторник ръководителят на Федералната резервна банка на Сейнт Луис Джеймс Балард каза, че в условията на ниска инфлация спадът на лихвените проценти в САЩ може скоро да бъде оправдан. Това се дължи на нарастващата заплаха за икономическия растеж, причинена от напрежението в световната търговия.
По обяд ралито се забави, след като Европейската комисия обяви, че Италия е в нарушение на фискалните правила на ЕС. Последва рязък спад на доходността на италианските облигации, след като стана ясно, че срещу Италия ще започнат дисциплинарни производства от блока. Доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши с 10 базисни пункта, за да достигне дневен връх от 2.6%.
Вижте още: ЕК стартира дисциплинарни процедури срещу Италия, заради бюджетния дефицит
И логично при това положение миланският бенчмарк единствен да попадне в червената зона и да се задържи там до края на деня. В ранния следобед и други основни индекси попаднаха в негативната зона.
Междувременно статистическите данни, публикувани днес в Европа, не оказаха съществено влияние върху динамиката на пазарите. Продажбите на дребно в еврозоната през април са намалели с 0.4% в сравнение с предходния месец, според статистическата служба на Европейския съюз „Евростат". На годишна база е отчетен ръст от 1.5%. Промените в двата показателя съвпадат със средните прогнози на експертите, според проучване на Trading Economics.
Вижте още: Спад на продажбите на дребно в еврозоната и ЕС през април
Данните са актуални към 17.15 часа българско време.
По-малко от два часа преди да затворят борсите в Западна Европа три от основните индексиса на загуба, а три - на печалба. Към най-голям ръст се насочва френският САС 40, а към най-голям спад италианският FTSE MID.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 още на старта се повиши и до обяд нарасна с 0.54%, следвайк итренда на „Уолстрийт" и на пазарите в Азия, повлияни от изказването на председателя на Фед Джером Пауъл, че централната банка на САЩ ще отговори "правилно" на рисковете, свързани с глобалната търговска война и други скорошни събития. Последва обаче лек спад при Stoxx 600, но остана в зелената зона.
Лидер на растежа сред компонентите от индекса Stoxx 600 стана френската Worldline, чиито акции поскъпнаха с 6.37%. На другия полюс бяха книжата на на British Hargreaves Lansdown PLC, които губят 5.17% от цената.
Въпреки това, цялото внимание беше приковано към Италия, където местен вестник съобщи, че Брюксел ще започне дисциплинарни процедури по отношение на Рим, тъй като фискалната политика не е променен и не отговаря на изискванията за ЕС, което може да доведе до загуба на доверие на пазара.
Италианският банков индекс загуби 0.6%.
Акциите на UniCredit, най-голямата италианска банка, се понижиха с 1.7%, на Unione di Banche ItalianA SpA спаднаха с 0.7%, на FinecoBank SpA загубиха 0.68%, а на Intesa Sanpaolo се понижиха с 0.9%.
Застрахователният сектор също е под натиск. Книжата на компания Aviva загубиха 0.65%, но и новината, че финансовият директор на компанията Том Стодърд ще се пенсионира от 30 юни, също оказа своето влияние.
Книжата на производителя на алуминий Norsk Hydro ASA са се повишили с 3.1%, акциите на австрийския производител на стомана Voestalpine са спаднали с 0.7%, а на френската компания за производство на самолети Dassault Aviation са поскъпнали с 5.2%.
Акциите на Renault добавят почти 0.3% към цената след изявление на френския финансов министър Бруно Льо Майор, че правителството ще подкрепи сливането на компанията с италианско-американския производител Fiat Chrysler Automobiles (FCA), ако компаниите гарантират на държавата запазване на работните места и запазване на седалището на общата компания във Франция, както и място в борда на директорите. В същото време обаче книжата на Fiat поевтиняха с 0.3%.
Акциите на германската компания SAP SE, водещият световен производител на софтуер за управление на предприятията, поскъпнаха с 1.71%. Котировките бяха подкрепени от положителната прогноза за продажбите на американския конкурент Salesforce, допълва „Блумбърг".
Още по темата:
Разпродажба на технологични акции в Европа, пазарите на печалба
Европейските акции откриха седмицата със загуби след колебания по обяд
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.08 | ▲0.34% |
USDJPY | 148.04 | ▼0.58% |
GBPUSD | 1.29 | ▲0.01% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.55% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.37% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 177.50 | ▼0.56% |
S&P 500 | 5 856.25 | ▼0.75% |
Nasdaq 100 | 20 671.00 | ▼0.76% |
DAX 30 | 23 644.90 | ▲1.81% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 90 710.70 | ▲0.09% |
Ethereum | 2 254.91 | ▲0.55% |
Ripple | 2.61 | ▲4.17% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 65.98 | ▼0.74% |
Петрол - брент | 69.08 | ▼0.35% |
Злато | 2 913.36 | ▼0.17% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 552.92 | ▲0.90% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.44 | ▼0.19% |
Germany Bund 10 Year | 127.01 | ▼0.67% |
UK Long Gilt Future | 91.80 | ▲0.02% |