Щатските индекси отбелязаха сериозно повишение, а причината - очакванията Фед да намали лихвите на два пъти през тази година. И докато, според известният инвеститор Питър Шиф това не е повод за радост, защото сочи потенциална рецесия, в исторически план понижения на лихвите са водели до ръст за индексите.
Разбира се, има много експерти, които твърдят, че Пауъл не е обещал да понижи лихвите в изявлението си, и Фед ще продължи да прави това, което е необходимо, в зависимост от пазарната ситуация.
„Колко истина е имало в ръста на индексите вчера и колко е драматизиран е въпрос отворен за дискусии“, според Джим Рийд от Deutsche Bank.
Участниците на финансовите пазари обаче, във все по-голяма степен са убедени, че Фед ще се намеси, за да се избегне навлизане в рецесия. Тревожните икономически данни и влошаването на световните търговски спорове доведоха до очакванията, щатският федерален резерв да намали лихвите, при това до три пъти през тази година. В допълнение Световната банка прогнозира във вторник най-бавния икономически растеж от три години.
Въпросът обаче остава - до какъв ръст за пазарите би довел цикъл от ново понижение на лихвите. Отговорът на този въпрос дават от Barclays, изследвайки представянето на пазара в девет периода на понижение на лихвите между 1974-та и 2007-ма година.
Данните сочат, че индексът S&P 500 е нараствал средно с 2.8% шест месеца след намаляване на лихвите, но индексът се е понижавал четири пъти.
Индексът се е повишавал средно с 6.7% година след понижението на лихвите, но акциите са регистрира загуби в три от тези случаи.
Още по темата:
Питър Шиф: Инвеститорите да не се радват, ако Фед намали лихвите
Финансовите пазари - заплахи и перспективи