На пазарите има връзки и зависимости, които когато се нарушат и обикновено следват страшни неща. Като например - когато петролът и златото правят големи движения в противоположни посоки. Именно това се случи през миналата седмица, когато златото поскъпна с 5.2%, а петролът загуби - 8.7%.
Таково рязко разминаване в цената на двата актива се е случвало само два пъти - по време на "спукването на дот-ком балона" и по време на финансовата криза от 2008-ма година. Тоест, инвеститорите има от какво да се притесняват.
На фона на нарастващото напрежение в световната търговия е трудно на това разминаване да не се гледа, като на притеснителен сигнал.
„Само три пъти в историята благородните метали се покачваха силно, в среда на голямо поевтиняване на петрола! Всички те се случиха по време на тежки мечи пазари и рецесии", коментира Тави Коста, анализатор в Crescat Capital.
Какво означава това за инвеститорите?Наред с нарастващото съотношение между злато и петрол, Коста отбеляза и редица други мечи сигнали, включително понижаващите се цени на медта и увеличаващите се корпоративни кредитни спредове.
Той също така посочи последните коментари на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в отговор на ескалиращата търговска война, като ясно мечи. Пауъл предложи Фед да обмисли намаляване на лихвените проценти, за да поддържа икономическия растеж.
"Ние не знаем как, или кога ще бъдат решени тези търговски въпроси", каза Пауъл във вторник, цитиран от Wall Street Journal. „Ние внимателно следим последиците от тези развития за икономическите перспективи на САЩ и както винаги ще действаме по подходящ начин, за да поддържаме ръста", допълни още Пауъл.
"Намаляването на лихвените проценти в късна фаза на икономически цикъл, никога не е било бичи знак", каза коста. „Такова действие потвърждава много мечи макросигнали, които виждаме."
Коста не е единственият, който вдига "червения флаг". Пазарният стратег на Nomura - Масанари Такада също прави паралели между днешния ден и периода предшестващ финансовата криза преди повече от десетилетие.
"Това, което виждаме, е, че тенденцията в настроенията на американския фондов пазар започва да прилича на модела, наблюдаван в навечерието на кризата с Lehman", каза Такада пред Bloomberg, цитирайки индекса на фирмените настроения. В най-лошия сценарий Такада смята, че S&P 500 може да спадне до 40%.
Световната банка също излезе с данни във вторник, която добави към нарастващия песимизъм. Позовавайки се на продължаващите търговски конфликти, като основен източник на натиск за намаляване на ръста и търговията, Банката преразгледа оценката си за световния икономически растеж надолу. Сегашните й очаквания са за ръст от 2.6%, спрямо предишните й очаквания за 2.6%.
Повод за тревога идва и от високите финансови съотношения на индексите
Предупреждение за пазарите наскоро направи и друг именит инвеститор - Марк Хулберт. Хулберт представя пет финансови съотношения, които сочат надцененост на пазарите: циклично коригираното съотношение P/E (или CAPE), разработено от Шилер; съотношението цена-към-счетоводна стойност и цена-към-продажби; дивидентната доходност и Q-коефициентът (изчислен чрез разделяне на пазарната стойност на стойността на замяна на активите).
Експертът разбира се припомня, че това не означава, че мечият пазар е започнал през април. Фондовият пазар е надценен вече от няколко години, но въпреки това постига нови и нови впечатляващи резултати.
Добре е обаче, инвеститорите да се чувстват предупредени, както казва в едно свое изказвания известният нобелов лауреат Робърт Шилер.
Още по темата:
Активите към които могат да погледнат контратрейдърите след срива на пазарите
Нелогичните неща, които се случват на пазарите