Златото най-накрая спечели необходимата инерция, за да повиши цените до ниво, което не сме виждали от 2013-та година насам, смятат пазарни наблюдатели.
Тази година инвеститорите могат да видят цена на метала от 1 400 долара за унция, следствие на търсене на начини за хеджиране от страна на инвеститорите, според анализатора Рон О'Конъл от INTL FCStone Inc.
Златото вече достигна до 13-месечен връх от 1 348.31 долара в петък, след слабите данни за заетостта в САЩ, които повишиха очакванията за намаление на лихвите от страна на инвеститорите. Фючърсите на метала за момент се повишиха над ключовото ниво от 1 350 долара за унция.
"Налице е въпросителна при всички доминиращи класове активи, което обикновено е времето, когато златото отново се "връща в играта", смята още О'Конъл, цитиран от финансовото издание CNBC.
Златото вижда оживление след няколко месеца, след като инвеститорите преценяват перспективите за забавяне на световния растеж и в резултат на растящите очаквания, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти.
Волатилността при акциите след ескалиралото търговско напрежение между САЩ и Китай е друг сериозен фактор допринесъл за поскъпването на благородния метал. Инвеститорите търсят "спасителни острови", след като доходността по 10-годишните щатски облигации е близо до най-ниските си нива от 20117-та година, а най-големите банки предупреждават за нараснали рискове от рецесия.
"Има достатъчно елементи на риск в перспективите за световните икономики, все още има известен геополитически риск, валутите изглеждат нестабилни, а фактът, че пазарът гледа към рецесия, означава че фондовите пазари са застрашени", според Лондон базирана О'Конъл.
Отрицателната крива на доходност в САЩ показва, че търговците на облигации са стигнали до заключението, че случаят с Фед за намаляване на лихвените проценти само укрепва. Миналата седмица председателят Джером Пауъл сигнализира открито към разхлабване на монетарната политика, като обеща да следи отблизо последиците от споровете между САЩ и нейните най-големи търговски партньори.
"Ние сме в края на цикъла на повишение на лихвите и следващия ход на Фед вероятно е намаление, може би това се случва малко по-късно, отколкото някои се надяват, но неизбежно най-вероятно ще се случи," каза Барт Мелек, глобален директор в TD Securities в Торонто.
"С повишаването на волатилността и увеличаването на риска от корекция на капиталовия пазар, ще започнем да виждаме по-значителни капиталови потоци в пазарите на злато", каза Мелек, който вижда цени от 1 320 до 1 375 долара през втората половина и средно за четвъртото тримесечие на 2020 г. от 1 425 долара.
Търговските спорове могат да навредят на други финансови пазари и да помогнат да запазим златото в центъра на вниманието, когато валутите и пазарите на активи на нововъзникващите пазари попаднат под натиск, каза Никола Фрапел, глобален генерален мениджър в базираната в Сидни ABC Bullion. Цените ще достигнат 1 345 - 1 350 долара в края на 2019 г., но ако ключовите нива от 1 365 - 1 370 бъдат преодолени, тогава можем да видим бързо повишение към 1 400 долара.
Още по темата:
Възможно ли е златото да доближава своя моментен пик?
И Пауъл намекна за понижение на лихвите
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година