Анализатори от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs предупредиха инвеститорите, че пренебрегват важни рискове, насочени към технологичния и софтуерния сектор и по този начин са неподготвени за променящия се политически пейзаж.
От банката припомнят, че като цяло, когато настроенията и вълненията около потенциала за растеж на даден сектор се изместят към крайности, инвеститорите са склонни да си затварят очите пред други преобладаващи рискове.
Сега, анализаторите бият тревога по отношение на веднъж пренебрегнати рискове. Goldman Sachs има ясно послание към технологичните инвеститори: "Спрете да игнорирате рисковете от регулиране и концентрация!"
"Поради нажежената политическа обстановка и повишаването на концентрацията на американския пазар на акции, ние очакваме, че регулирането ще остане постоянен основен риск", коментира група анализатори от Goldman Sachs.
И понеже само акциите на пет компании са около 13% от пазарната капитализация на S&P 500 - в размер на 22 трлн. долара - лесно е да се разбере защо от GS препоръчват на инвеститорите да си "отворят очите" към потенциалните рискове.
Сега технологичният сектор се търгува с премия за оценка две стандартни отклонения над 10-годишната си средна стойност, докато средните софтуерни компании се търгуват при най-високо съотношение между пазарна оценка и продажбите от технологичния балон насам.
От щатската банка заключават, че афинитетът на пазара към акциите ориентирани към висок ръст е прекалено голям. Графиката по-долу показва колко агресивни са инвеститорите по отношение на софтуерните компании.
GS смята още, че емисиите с по-малка пазарна оценка са смачкани под огромния натиск от няколко мега-компании, което изостря скрития риск за индексите.
А когато компаниите достигнат до подобни размери, бъдете сигурни, че ще се озоват в средата на политическия кръстопът., смятат още от банката.
"Несигурността около потенциалните съдебни спорове е висока а това трябва да подсказва на инвеститорите, че трябва да намалят експозициите си в случай на антитръстови мерки", смятат анализаторите на Goldman.
Казано накратко от GS прошепват на инвеститорите, че е време да се измъкнат - или поне да хеджират позициите си. Няколко политически кандидати за президентските избори през 2020 г., вече са изразили недоволство към големите технологични фирми, като говорят за прекалено високи печалби, огромни заплати, ниски данъчни ставки и етични казуси.
Последващото въздействие на политическите конфликти ще варира в зависимост от кандидата, но намаляване на експозициите към най-големите имена в сектора, е добро начало.
От Goldman предлагат на инвеститорите, вместо да се насочват към мега-компаниите в технологичния сектор, да търсят компании със силен ръст на приходите, високи маржове на печалба, ниски коефициенти и нисък риск от антитръстова регулация - и да го направят сега.
Като цяло никой не знае колко дълго ще продължи "партито в технологичния сектор".
Още по темата:
FAANG компаниите - станаха ли привлекателни след срива им?
FAANGM компаниите обречени на колапс заради теглото им?