Американските акции достигнаха на 1% от най-високите си исторически нива, постигнати в началото на май, следствие на оптимизъм, че президентът Доналд Тръмп ще достигне до споразумение с Китай, както и в очакване на Фед да сигнализира намаление на лихвите. Вчера пазарите получиха подкрепа и от изявената позиция на ЕЦБ, че банката е готова за допълнителни действия и стимули.
Широкият щатски индекс S&P 500 продължи с ръста си и след като добави 1% към стойността си, достигайки на 1.4% от исторически най-високата си стойност. Повишението се предопредели от новината, че Тръмп ще се срещне с китайския президент Си Дзинпин през следващата седмица, по време на срещата на върха на Г-20.
Търговското напрежение сериозно тежеше върху акциите от началото на май, след ескалирането му и провалилото се търговско споразумение между двете супер-сили.
"Досега пазарите бяха доста скептични, че ще се случи среща на Тръмп и Си", коментира пред CNBC Роб Хауърс, старши инвестиционен стратег в U.S. Bank Wealth Management в Сиатъл. "Тази промяна към опит да се сключи сделка, със сигурност е голяма част от това, което движи пазара", допълни още експертът.
Председателят на Европейската централна банка Марио Драги заяви вчера, че финансовата институция е готова с нови стимули, ако е необходими, като подсили очакванията за облекчена парична политика.
Централните банки в Австралия, Русия, Индия и Чили наскоро разхлабиха политиката си. Резервната банка на Австралия заяви във вторник, че е по-вероятно да видим по-нататъшното облекчаване.
Всички погледи са насочени към днешното решение на Фед и пресконференцията след нея, на която резерва се очаква да се откаже от думата "търпеливо" в своето изказване. Инвеститорите отдават над 80% вероятност резервът да намали нивото на лихвите през следващия месец.
Доходността на 10-годишните щатски държавни облигации достигна 2%, а тази на немските книжа със същия матуритет падна под нулата.
Петролът отбеляза най-голямата си печалба от пет месеца, след като ОПЕК и нейните съюзници се приближиха до споразумение за по-нататъшни съкращения, а коментарите на Драги повишиха очакванията за възстановяване на търсенето.
Федералният резерв, Банката на Япония и Банката на Англия определят паричната си политика, през тази седмица, заедно с централните банки в Норвегия, Бразилия, Тайван и Индонезия.
Доларовият индекс се понижи с по-малко от 0.1%, в първия си спад от три дни. Еврото загуби 0.2% спрямо долара до 1.1196, а йената поскъпна с 0.1% до 108.42 долара.
Още по темата:
Европейските пазари се възстановяват след Драги
Драги разчисти пътя за нови стимули
Животът на инвеститорите след Марио Драги