Днес изцяло вниманието на инвеститорите ще е насочено към решението на Федералния резерв на САЩ (Фед). Едва ли обаче, може да се очакват особено големи изненади предвид на два факта. Първо - инвеститорите на 80% очакват първото намаление на лихвите (от началото на цикъла им на повишение през декември 2015 г.) през следващия месец. И второ - това най-вероятно ще бъде потвърдено от Пауъл, който ще пропусне думата "търпеливо" и най-вероятно ще потвърди и изявената си вече позиция, че Фед наблюдава отблизо случващото се с щатската икономика и е готов да реагира.
Тоест, нищо ново и интересно, което вече не е вкарано в нивата на щатските индекси. А последните, между другото, са на около 1-2% под исторически най-високите си нива.
Резултатът от дългоочакваната среща? В най-добрия случай първоначално положителна реакция, с признаци на слабост, а защо не и неутрализиране на целия първоначален ръст до края на борсовата сесия, или последните два часа. А подобен сценарий, би бил изключително негативен сигнал за инвеститорите.
Защото положителните новини, които те могат да очакват се изчерпват и ограничават до... търговско споразумение между САЩ и Китай.
Всъщност, ако се загледаме малко по-надълбоко, потвърждение на Фед за намаляване на лихвите през следващия месец, далеч не би следвало да се приема, като добра новина за пазарите. Защото такова, на практика ще е признание пред всички, че щатската икономика и като цяло световната икономика, далеч не са в толкова добро състояние, в каквото би трябвало да са за рекордни нива на индексите.
Историята сочи, че пазарите растат, при понижения на лихвите, когато такива цикли стават реалност след рецесии и продължителни цикли на високи лихвени проценти.
Въпросът обаче остава - до какъв ръст за пазарите би довел цикъл от ново понижение на лихвите. Отговорът на този въпрос дават от Barclays, изследвайки представянето на пазара в девет периода на понижение на лихвите между 1974-та и 2007-ма година.
Данните сочат, че индексът S&P 500 е нараствал средно с 2.8% шест месеца след намаляване на лихвите, но индексът се е понижавал четири пъти.
Индексът се е повишавал средно с 6.7% година след понижението на лихвите, но акциите са регистрира загуби в три от тези случаи.
Тоест, повод за радост от предстоящото намаление на лихвите и мотивите, които биха го предопределили, определено не би следвало да има, или поне не в такава степен.
А що се отнася до втория фактор, който доведе до ръст на индексите близо до рекордите им - надеждите за сключване на търговско споразумение, то инвеститорите трябва да се замислят върху следните въпроси:
Доколко бяха стигнали индексите при нормално функционираща търговия и далеч по-добра икономическа среда преди година и половина? Може ли едно споразумение да възстанови всички нарушени връзки в производството и търговията и цялото недоверие на търговските партньори? И защо подобряване на ситуацията да предопределя нови рекордни нива на индексите? Логично ли е при обърната лихвена крива и опасения за рецесия щатските индекси да са при тези нива? Как сте се защитили от всички рискове и опасности на пазарите?
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на фондовите пазари.
Още по темата:
Ето какво се случва с S&P 500, след като Фед намали лихвите
Питър Шиф: Инвеститорите да не се радват, ако Фед намали лихвите