Ако погледнете пазарите то най-вероятно ще ви хрумне следния въпрос - след като облигациите предвиждат рецесия, защо щатските индекси са при рекордни стойности?
Традиционно акциите и облигациите се движат в противоположни посоки, но не така стоят нещата през тази година, когато и акциите, и държавните облигации поскъпват... Значи някой греши!
И това е нарушена зависимост номер 1!И ако щатските индекси са при рекорди, то това би следвало да е защото щатската икономика се предполага, че е в цветущо здраве и печалбите на компаниите растат и ще продължават да правят това (второто, дори е по-важно), а не защото Фед ще намалява лихвите (евентуално), или пък ще има търговско споразумение между САЩ и Китай (а преди две години, дори нямаше подобен проблем).
Тоест цената на златото, което между другото се повиши до шестгодишен максимум днес, и рекордните нива на щатските индекси, също не изглеждат напълно адекватни.
Защото златото поскъпва следствие на напълно противоположни доводи - търсене на "спасителен остров" и покупки от страна на централните банки от страх за случващото се със световната икономика и в геополитически план (напрежението между Иран и САЩ, САЩ и Китай, Европа и САЩ, САЩ и Мексико, изобщо САЩ и целия свят).
Златото и акциите, могат да се определят, като нарушена зависимост номер 2!Ако щатските индекси са при рекорди, защото перспективите пред икономиките са "розови", възниква въпроса защо индустриалните метали, включително и благородните такива са силно депресирани? Както и цените на други ключови стоки?
Напълно нарушени са всички връзки между златото и среброто (съотношение между двете цени от над 90) златото и платината и златото и индустриалните метали.
Тоест, ако се вгледате в цените на индустриалните метали, ще видите, че очакванията за ръст на световната икономика изобщо не са розови. Или отново, ако погледнем към щатските индекси, виждаме нещо нередно...
Биткойнът и останалите алткойни - нарушена зависимост номер 3!Имаше момент, когато пазарната капитализация на алткойните беше над 60% от пазарната капитализация на дигиталните монети (както се досещате по време на пика на интереса към дигиталните монети).
Поскъпването на биткойна, над три пъти, от началото на годината обаче, не бе последвано от ръст в цените на останалите по-малки криптовалути. И това предизвика връщане на биткойна на пазарната си доминация.
Тотална липса на корелация между движението на най-голямата и водеща криптовалута, с всички останали, определено е сериозно нарушение в корелацията между традиционно свързани активи.
Петролът и S&P 500 - нарушена зависимост номер 4!
На пръв поглед тези два инструмента нямат много общо. Това обаче, само на пръв поглед. Всъщност и акциите и петрола, като основна суровина имат склонността да се движат в зависимост от икономическите цикли и състоянието на световната икономика. Икономически подем е свързан с поскъпването на акциите и на петрола, а цикли на спад, се свързват традиционно със спад за суровините и индексите.
Измерен в барели суров петрол, индексът S&P 500 „струва“ 52 барела. Това е едно от най-високите съотношения от 2002 година насам.
За сравнение средното съотношение в дългосрочен план, от 1986-та година насам е 25. Тоест съотношението в момента е над два пъти по-високо от това в един по-дългосрочен план.
Разбира се инвеститорите, трябва да отчитат промяната в технологиите и икономическата ситуация, които могат да ни отведат към едни по-различни нива на посоченото съотношение в средносрочен план.
При последните два пика на широкия индекс (през 2000 и 2007 година), S&P 500 е „струвал“ съответно 43.5 и 17.7 барела. Или при предходните пикове, икономиката е била много по-ресурсоемка по отношение на петрола, което е инициирало и едновременен ръст на петрола, с повишението на индексите.
Съотношението е достигнало ниво от 12.7 през 2008-ма година, когато индексът се понижи до най-ниски нива от около 667 пункта.
Най-високото съотношение в историята, при ниво от 109.27 е било регистрирано през 1999-та година, когато петролът тества, но не успя да пробие дъното си при 11 долара за барел.
При пика в цената на петрола през 2008-ма година, съотношението бе едва 9.2.
Петролът и златото - нарушена зависимост номер 5!Докато сме на темата за петрола, няма как да не отбележим и още една нарушена зависимост - тази със златото.
Двете суровини също си имат средни стойности на търговия в дългосрочен план.
Съотношението, при което се търгуват двете стоки в момента е около 25, или доста по-високо от средното за последните тридесет години от около 17.
Пик постигна това съотношение при ниво от 39 в началото на 2016-та година.
Инвеститорите, които смятат, че настоящото високо съотношение при което се търгуват двете суровини е високо и ще се понижава, могат да помислят за арбитраж.
Разбира се, инвеститорите не бива да забравят, че за развитието на тази стратегия може да им е нужно доста време, както и че е добре първо да видят потвърждение на тренда, преди да прибягнат към тази стратегия, както и към която и да е било друга…
И накрая една малко по-специфична нарушена връзка - между акциите на BMW и немския индекс DAX 30!Европейските индекси се повишиха с по-малко от щатските през последните години. Тоест имат потенциал за догонващ потенциал.
А ако се вгледаме в компонентите на немския индекс, има една позиция, която изостава още повече зад бенчмарка, заради специфични проблеми разбира се. А това пък, може да означава, че тя може да разполага с още повече догонващ потенциал.
За последната година акциите на BMW са поевтинели с 36%, на фона на повишение на DAX с 15.2%. За последнит пет години немският производител на автомобили е загубил 30.1% от пазарната си оценка, на фона на повишение на немския DAX с 25.9%.
Това изглежда доста странно, предвид на бетата на BMW от 0.96. От друга страна, си има до голяма степен и логично обяснение, предвид на влошаващата се среда за автомобилите в Европа, след новите емисии и влошаването на финансовия резултат на компанията, благодарение на търговската война между САЩ и Китай. Дали обаче нарушената зависимост между представянето на акциите на BMW и немския DAX ще се възобнови, само времето ще покаже.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
GS - инвеститорите пренебрегват рисковете при технологичните компании
FAANGM компаниите - станаха ли привлекателни след срива?