Акциите сега предлагат най-добрата възможност за продажба след 10 години, благодарение на Федералния резерв на САЩ. Това е мнението на Свен Хенрих, трейдър от Уолстрийт с докторска степен.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл представи готовността на централната банка да намали лихвените проценти на пресконференция в сряда. Това обаче е много по-лошо, отколкото всички приемат, смята още Хенрих.
Дългът е по-висок от всякога, било то корпоративен дълг, държавен дълг или баланси на глобалните централни банки. Ограничените боеприпаси за справяне с новата рецесия, неравенството в богатството, социалните различия и политическите крайности и сега дефицитите в трилиони долари - всичко сочи към по-крехка система.
На хартия ниските лихвени проценти поддържат всичко на повърхността, но контекстът е изключително притеснителен, от всичко, което се случва.
"С изявлението на Федералния комитет за открит пазар в сряда продължихме да наблюдаваме пълна капитулация на пазарните реалности, които принуждават централните банки да започнат нови цикли на облекчаване. Не, това не е временно съкращение, което обещават, това е нов цикъл. Федералният резерв предлагаше три перспективи за намаляване на лихвените проценти, което беше точно това, което пазарите бяха ценообразували. Федералният резерв се поклони преди пазарните изисквания. Дайте ни наркотици. Да, каквото си искаш, ще го получиш", коментира Хенрих.
Резултатът - срив на доходността по 10-годишните щатски облигации под 2%, или най-ниското им ниво след президентските избори в САЩ.
Данни: Bloomberg, FT
Славните истории за растеж, които всички ни казваха, данъчните облекчения, които трябваше да донесат величие - всичко това е в историята. Вместо това ние сега се сблъскваме с огромен държавен дефицит, срив на доходността и подновен ефект на TINA ("няма алтернативи"), тъй като парите не знаят къде да отидат, освен в акции, преследвайки, каквото е нужно, смята още финансовият специалист.
Или, ако не искате да гоните фондовите пазари, можете да давате пари на заем и да плащате на хората за това, че са взели вашите средства.
"Но бъдете на ясно - пазарът на облигации крещи „идва рецесия“, въпреки че нищо от това не се основава на данни".
Тази рецесия ще се управлява от централните банки, чиито политици са отчаяни да предотвратят случилото се през последните цикли, когато отпадането на стимулите води до маркиране на пазарни върхове.
Хенрих посочва един интересен факт. Всеки път, когато Феде е понижил нивата на лихвите, при ниво на безработица под 4% е последвала рецесия и повишение на безработицата до нива от 6-7%.
В момента безработицата в САЩ е 3.6%, а съотношението дълг към БВП е 105%. В същото време Фед сигнализира три намаления на лихвени процент. Резултатите са ясни - това едва ли ще е добра новина за икономиката и в крайна сметка ще се разбере, че не е добра новина и за акциите, смята още Хенрих.
Експертът прогнозира, че "съвсем скоро ще видим сценарий на срив за пазарите, заедно с пълна паника, когато централните банки хвърлят свободни пари наоколо, със същата идиотия, която структурно не произвежда нищо през последните 10 години".
Изливането на пари в акции, следствие на предпоставката за още по-евтини пари може да създаде долина от сълзи. Ето защо може да сме пред най-голямата възможност за разпродажби за десетилетие.
Още по темата:
Облигации за 12 трилиона долара с отрицателна доходност
Дръкенмилър - вече не мога да правя по 30% на година